A Munster visszavágott a Northamptonnak

TÓTH SÁNDORTÓTH SÁNDOR
2010.01.24. 21:51
A Munster és a Northampton angliai randevúján öt, az írországin azonban egyetlen egy cél sem született<br />(Fotó: Reuters)
A r&ouml;gbi Heineken Kupa csoportk&ouml;r&eacute;nek hatodik, utols&oacute; fordul&oacute;j&aacute;ban az 1. csoportban az id&eacute;ny tal&aacute;n legsz&iacute;nvonalasabb m&eacute;rkőz&eacute;s&eacute;t j&aacute;tszott&aacute;k le, pedig nem is volt c&eacute;l! Az &iacute;r Munster ki-ki meccsen fogadta az angol Northampton Saints g&aacute;rd&aacute;j&aacute;t, az első fordul&oacute;ban ut&oacute;bbi hazai k&ouml;rnyezetben 31-27-re nyert. A győztes &uacute;tja ny&iacute;legyenesen vezet a legjobb nyolc k&ouml;z&eacute;, de a vesztes előtt sem csapj&aacute;k be az ajt&oacute;t, ha b&oacute;nuszt szerez (főleg a Munsternek maradhat es&eacute;lye), de sorsuk m&aacute;r nem a saj&aacute;t kez&uuml;kben lesz. &Eacute;pp ez&eacute;rt az első perctől az utols&oacute;ig hatalmas k&uuml;zdelem folyt a p&aacute;lya &ndash; k&ouml;zep&eacute;n!

Egyik csapat sem engedélyezte a látogatást a saját 22-esén belülre. Látványos dolgokat nem mutattak be a játékosok, de a fogak csikorgása a lelátóig hallatszott. Egyszóval igazi rögbimeccs volt! A Munster előnyére rúgói (O'Gara és Warwick) főleg a mezőnyben remekeltek, szinte nem volt elrontott rúgásuk, míg a Northampton felelőse, Geraghty egymás után rúgta át a labdákat a 22-esen kívülről pattanás nélkül az oldalvonalon.

Kapura is jobb százalékkal tüzeltek az írek. A Munster számára az egyetlen válságos időszak a második félidő közepén érkezett el. O'Leary felszabadító rúgását blokkolták, az írek a saját célvonaluk elé szorultak, ráadásul a csapatkapitányt, Paul O'Connellt a francia játékvezető, Romain Poite sárga lappal ki is állította. A kissé határozatlannak tűnő bíróval rögbiben szokatlanul sokszor csevegtek a játékosok, a két csapatkapitány állandóan értekezletet tartott vele; talán ezt unta meg Poite, aki, miután figyelmeztette O'Donnellt, hogy ne turkáljanak a nyílt tolongásokban, végül kiállította a „Nagy vörös ötöst".

Végül nem lett nagy gond, mert O'Gara mint vicekapitány rögtön átvette a főnök szerepét, és folytatta az eszmecserét a játékvezetővel, a tolongás meg legjobb emberét nélkülözve is elvette az angolok zárt ötméteres tolongását! Ezen a meccsen először és utoljára a legnehezebb pillanatokban!

Az utolsó percekben a hazaiak uralták a labdát, de a végén elvesztették az ellenfél térfelén, labdatartásért ítélt büntetőt a bíró ellenük. Mivel messze volt az ír célterület, az angolok rövid tanácskozás után megelégedtek a kis különbségű (hét pont alatti) vereségért járó bónusszal, és kirúgták az oldalvonalon a labdát. Poite lefújta a meccset, a Munster nyert (12-9) és csoportelsőként ment tovább, a Northampton meg imádkozhatott, hogy a London Irish ne verje meg otthon a címvédő Leinstert – amikor utóbbiaknak már szinte mindegy, hiszen hacsak négy célt nem kapnak a londoniaktól (és egyben vereséget is szenvednek vesztesbónusz nélkül), már csoportelsők. A northamptoni imák aztán meghallgatásra találtak...

A csoport másik mérkőzésén a francia bajnok alaposan visszavágott az olasznak az első fordulóbeli vereségért, ami miatt már szinte akkor elvesztették továbbjutási esélyeiket. Igaz, a hazai győzelem várható is volt. Perpignanban is az olaszok szerezték meg a vezetést Goosen büntetőjével, de a katalánok (ennek a kicsi, de összetartó közösségnek a nemzeti csapata a Perpignan) fordítottak – Geli céljával az első félidő végén. Addig a hazai drukkerek homlokán a hideg veríték gyöngyözhetett – nagy blama lett volna otthon is kikapni az olaszoktól! A szünet után aztán letaposták a vendégeket: Tincu két, Grandclaude és Vivalda egy-egy célt postázott, meglett a bónusz is, a végeredmény 34-6 lett.