Kalari: négyezer éves önvédelmi sport

Somorjai LászlóSomorjai László
Vágólapra másolva!
2024.06.06. 12:24
null
Címkék
A világ sportja sorozatunkban ezúttal Indiába látogatunk: az összes ázsiai küzdősport ősének tekinthető kalarit mutatjuk be.

Kerala India legdélibb állama a nyugati parton, a Dekkán-fennsík, a hegyláncok, valamint a tenger szinte teljesen bekerítik, s hajdanán e zárt földrajzi egységből kevés hír szivárgott ki a nagyvilágba. Anno itt, a vallási szentélyekben alakult ki a kalari, azaz a megfigyeléseken alapuló önvédelmi filozófia, amelyet az összes ázsiai küzdősport ősének tekinthetünk. Múltját mindegy négyezer évesre becsülik, a legkorábbi dokumentumok az időszámítás előtt 200 körüli években keletkeztek: a pálmalevelekre karcolt és korommal átkent szövegek bizonysága szerint Keralát ezer évvel a szöveg rögzítése előtt sűrű dzsungelek borították, amelyek hemzsegtek a vadállatoktól, úgyhogy az ott élő emberek kialakították a puszta kézzel védekezés művészetét, amely az állatok ismeretén, támadási technikájuk megfigyelésén alapult. A harcosok látták, hogy az elefánt mindig hátat fordítva harcol, az oroszlán lehorgasztja a fejét, s felemeli hátsó lábát, a tigris szemből ugrik a zsákmányára, a medve lehajtja a fejét és egyenesen szemből támad, a kígyó felülről lefelé indul, viszont alulról felfelé mar.

A két méter hosszú, hajlékony kard a harcművészetek egyik leghatékonyabb és legfélelmetesebb fegyvere – titkos tudás is kell ahhoz, hogy az urimit valaki avatottan használhassa

A keralaiak az urimivel halálos csapást tudtak mérni az ellenfelekre, akik rendszerint észre sem vették, a velük szemben állók mikor bontják le az övükről az összehajtott kardot. A fegyverhasználat mellett a fogások minden tekintetben a vadállatok mozgását utánozták (a modern filmművészet legendás alakja, Bruce Lee mozdulataiban is fellelhetők ezek az ősi motivumok). A kalari mesterei nemcsak csonttörést és más súlyos sérülést tudtak okozni ellenfeleiknek, de rendelkeztek a gyógyítás tudományával is. Helyre tették az eltört végtagokat, értettek a fájdalom csillapításhoz is. Az asanok (a mesterek) orvoslással is foglalkoztak, átvették az ősi indiai gyógymódokat, használtak gyógyfüveket. Ezt az ájurvéda tudományának nevezték, s az idegrendszer és a vérkeringés tökéletes ismeretét követelte meg. A harcművészet és a gyógyítás ilyen közössége egyedülálló a világon.

A harcosok felkészítésében mindkét folyamat napirenden volt. A tanítványok minden edzés előtt speciális olajjal kenték be a testüket, ám mielőtt a szertartást elvégezték, előtte alaposan átgyúrták egymás izomzatát.

Az olajhasználatnak több célja volt: a testet és a szervezetet védeni a hideg ellen, ugyanakkor óvni a kalarist a rándulástól, ficamtól, egyéb sérüléstől, ugyanis a beavatottak az edzéseket ruhátlanul, mindössze egy ágyékkötőben gyakorolták.

A küzdőtér a 12.5x6.3 méteres, kókuszpálmalevelekkel körülvett négyszög volt, ahová a versenyző mindig jobb lábbal lépett be, megérintette a földet, kezét homlokához emelte a szent föld iránti tisztelete jeléül, majd szertartásosan az oltár felé fordult. Meghajolt Kali, az őszinteség, háború és bátorság istene előtt, majd a régi mesterek képei előtt rótta le tiszteletét, végezetül pedig a tanítómesterrel is megérintették egymást. A nem egyszerű bemelegítő gyakorlatok az istenek képei előtt zajlottak: az egyik legnehezebb részlete ennek a kinyújtott láb homlokhoz való emelése volt, majd a küzdő elfordult kelet–nyugati irányba, miközben a felemelt lábát úgy engedte le, hogy az ne érje a földet, s ezt a mozdulatot többször megismételte.

Az előkészületek után a puszta kézzel való harcra került sor, míg a második felvonás a kardos, botos, késes erőpróba volt. A kalariharcos a fegyverek láttán sem hátrált meg, hanem ellenfele szemébe nézve próbálta megelőzni a másik támadását. Amikor a tanítvány már birtokában volt az alapoknak, képzése az urimivel, a már említett hajlítható karddal fejeződött be.
A kalari titkos harcművészetnek számított, és a mesterek csak általuk kiválasztottaknak adták át tudásukat.

A jelenkor mestereinek zöme a sírba viszi tudását, egyikük hatvanéves, de csak egyetlen tanítványt vállalt, és az ifjú arra panaszkodik, a guru egyáltalán nem töri magát azért, hogy mindent megtanítson neki – azaz kihalóban lévő küzdősport-művészet a kalari.

A világ sportja sorozat eddigi részei:

Látványos passzok és gólok – lóhátról

Népszerű nép játék volt egykor a magyar méta
A tarahumara csodafutók titka évszázadok óta megfejthetetlen
Az ökölszabály: egy pattanás után ütni kell!
Krikett, avagy a játék, amihez egy élet sem elég

Legfrissebb hírek

Felvette a Hírességek Csarnokába Diogo Jotát a Wolves

Angol labdarúgás
3 perce

Kl-selejtező: Szegeden játssza visszavágóját a Kassa

Európa-konferencialiga
19 perce

Egy meg nem kapott üzenet, avagy búcsú Kőrösi Lászlótól

Minden más foci
30 perce

Futballklub lett Snoop Dogg és Modric közös biznisze

Angol labdarúgás
46 perce

Varga Zsolt örül, hogy nehéz meccseket játszottak eddig a vb-n

Vizes vb 2025
1 órája

Női futball-Eb: videohívást fogadott a sajtótájékoztatón az angol válogatott kapusa

Minden más foci
1 órája

Ötszörös pénzért értékesítheti az FTC Raul Gustavót, de Baráth Péter is távozhat – sajtóhír

Labdarúgó NB I
2 órája

Férfi kézilabda: visszatért Szegedre Herbert Gábor

Kézilabda
2 órája
Ezek is érdekelhetik