Quinoa
A quinoáról már megírtuk, hogy a NASA is szuperélelmiszernek minősítette, az űrhajósok táplálékának egyik összetevője. Az inkák aranya néven ismert quinoa az egyik legnépszerűbb gabonafajta. Az egészségre jótékony hatású telítetlen zsírsavakat tartalmaz, omega-3-ban gazdag, könnyen emészthető, zsírégető hatású és lassan lebomló szénhidrát. Gluténmentes, magas a fehérjetartalma, ezért a vegetáriánusok is nagyon szeretik.
Kuszkusz
Hántolatlan, őröletlen vagy durvára őrölt durumbúzából készül. Kiváló alapanyaga sós és édes ételeknek, desszerteknek is. A benne található szelén hatékony antioxidáns, amely szerepet játszik a vérrögképződés megakadályozásában. Káliumtartalma pedig csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A boltokban kapható kuszkuszt nem kell főzni, csak kétszeres mennyiségű forró, lobogó vízzel kell leönteni, majd lefedni. Kiváló köretnek, de gyümölccsel, zöldséggel összekeverve is remek étel.
Bulgur
Tulajdonképpen tört búza, a még éretlen vagy meghántolt búzaszemeket párolják, kiszárítják, majd durvára összetörik. A bulgur kiváló alternatívája a rizsnek, sok benne a rost, vagyis egy csésze bulgur a napi rostbevitel 25 %-át fedezi. Emellett vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagabb, mint a rizs vagy a kuszkusz. A glikémiás indexe 46, míg a fehér rizsé 70-90 körül van. Elkészíteni a rizshez hasonlóan lehet, remek köret húsok mellé, de kiváló alapanyaga salátáknak is.
Köles
Az egyik legősibb termesztésű gabonaféle. A gabonák királyának is tartják, mivel az egyetlen, amely teljes értékű fehérjéket tartalmaz, és amely lúgosítja a szervezetet. Könnyű megemészteni, mert kevesebb keményítőt tartalmaz. Gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, különösen a káliumban, amely jótékony hatással bír a szívizom működésére. Ha gyorsan szeretnél lefogyni éhezés nélkül, akkor a köleskását neked találták ki.
Hajdina
A keserűfűfélékhez tartozik, de mégis a gabonafélékhez sorolják, mert lisztes magja hasonlít a búzához. Értékes vitaminforrás, jelentős a B1-, B2-, E- és P-vitamintartalma, de ásványi anyagokban is gazdag, magas a rost- és proteintartalma. Az egész szemű hajdina hatékonyan segíti a fogyást, kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a búza. Nyersen, pörkölve, főzve fogyaszthatjuk, míg a gluténérzékenyek őrölve, lisztként is használhatják.