Mi a SUP? Tenger-, tó- vagy folyópartokon ma már rendszeresen látunk embereket, amint állva eveznek egy deszkán. A SUP a Stand Up Paddle rövidítése, nagyjából annyit jelen, hogy állva evezés.
Egy nagyobb, speciális szörfdeszkán és evezőn kívül semmire sincs szükség, esetleg kezdetben érdemes felvenni egy mentőmellényt, hogy ne ijedjünk meg, ha vízbe esünk.
Elsajátítása. Többek között azért is szeretik a SUP-ot a vizes sportok kedvelői, mert nagyon könnyű megtanulni a mozgást. Több helyen is lehet oktatást kérni, egy-két foglalkozás alatt elsajátíthatók a szabályok és megismerhetők a felszerelések. Megmutatják, hogyan kell jól vízre tenni a SUP-ot és felszállni rá, megtanulható a helyes testtartás, és hogyan kell térdelve vagy állva evezni, miként lehet irányt váltani. De akinek nincs módja oktatásra járni, a gyakorlat során is megtanulhatja az alapokat.
Felhasználása. A SUP-on lehet állva vagy térdelve evezni, túrákat tenni, és mostanság egyre népszerűbb a jógázás is SUP-on, a minél szélesebb deszka lehetővé teszi, hogy a vízen végezzük a relaxációs gyakorlatokat.
Csapatépítő programok kedvelt válfaja a SUP, és családi programnak sem utolsó, megfelelő feltételek mellett gyerekekkel is lehet evezni, de van, aki a kutyájával SUP-ol.
Hol lehet SUP-olni? Gyakorlatilag mindenhol, az ország bármely vízfelületén, azaz ha külön jelzés nem tiltja, akkor a Balatonon, a Velencei-tavon, bányatavakon, folyókon, bárhol –, kivéve a Duna budapesti szakaszát.
A fővárosban csak különleges engedéllyel lehet használni a legnagyobb hazai folyó valamelyik részét.
Bár eső lesz bőven júniusban, hideget azért nem jeleztek, de még az sem tántorítaná el a vízideszka rajongóit, hiszen a SUP már lassan téli sportág is lesz, ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk.