Az izomlázról főként azt tudtuk eddig, hogy a tejsav okozza, valamint hogy kellemetlen fájdalommal jár. Mire világított rá a témában végzett, 2021-es kutatás?
Tehát elkerülhetetlen a fájdalom?
A fejlődéshez nem szükséges a fájdalom, azonban minden túlterhelés izomlázat idéz elő, ha nem figyelünk. Vegyünk például egy hobbisportolót, aki mindenhova biciklivel jár, egy nap könnyedén leteker tíz kilométert, viszont amikor egyszerre kell teljesítenie harminc kilométert, utána biztosan izomláza lesz. Ugyanez történik akkor is, amikor emelünk a súlyon, és húsz kiló helyett ötven kilóval guggolunk.
Vagy hogy egy teljesen hétköznapi esetet hozzak, már a kerti munkától is lehet izomlázunk, elvégre ilyenkor a szokottnál intenzívebben használunk bizonyos izmokat, ezzel pedig vastagodnak az izmok közötti fasciarétegek.
Hogyan serkenthető az anyagcsere?
Mozgással. Tévhit, hogy nem szabad izomlázra edzeni, hiszen éppen a mozgás segíti elő a fokozott vérkeringést, ami segíti a kötőszövetek regenerációját. Ezért nagyon fontos a sportolás utáni levezetés, legyen szó néhány perc sétáról, a kardiógépek alkalmazásáról vagy hengerezésről. Az SMR-henger megfelelő alkalmazása a masszázstechnika elvén gyorsítja a szervezet anyagcseréjét, vagyis ideális eszköz a mozgás utáni regeneráció támogatásában. De lényeges a minőségi alvás, a fehérje- és folyadékpótlás, illetve a helyes táplálkozás.
Sokan alkalmazzák a hideg vizes zuhanyt. Ez jó megoldás az izomláz csillapítására?
Amikor sportolás után közvetlenül végezzük, akkor jó lehet, hiszen felpezsdíti a vérkeringést. De a másnap jelentkező izomláz ellen már nem hatékony. Ha nem figyelünk a levezetésre, a fájdalom 24–36 óra utána csúcsosodik, ilyenkor azt érezhetjük, hogy szinte képtelenek vagyunk felállni, olyan kellemetlen érzéssel jár együtt.
Így megint visszakanyarodunk oda, hogy a mozgás a legjobb megoldás, akár a teljes megelőzés, akár az izomfájdalom elkerülése érdekében.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!