Az éghajlatváltozás, az évről évre tapasztalható nyári hőség a hazai túrázási kultúrát is megváltoztathatja, a szabadidősport e formája az ősztől késő tavaszig-kora nyárig tartó időszakra tolódott.
„A napjainkban tapasztalható forró nyarakon kevésbé indulnak útnak az emberek – kezdte Menyházi Regina, bronzjelvényes gyalogos szakági túravezető. – Ebben az időszakban igyekszem olyan útvonalakat összeállítani, amelyeken az erdők árnyékában, esetleg patakvölgyekben, források közelében haladhatunk, mert itt lényegesebben kellemesebb a hőmérséklet, mint a városokban. A csoportokat minden esetben olyan útvonalra, helyre viszem, amelyet előzőleg már bejártam, mert útközben – már ismerve a helyet – könnyen szemléltetni tudom a látnivalókat, a flórát és a faunát, illetve a geológiai érdekességeket. Néhányszor előfordult, hogy a megbízó kérésére számomra is új útvonalon kellett vezetnem egy csapatot, de ekkor sem volt gond, csak lényegesen jobban meg kellett osztanom a figyelmemet a csoport, az útvonal és az információátadás között.”
Mivel a túra nem minősül sportversenynek, az erdőket pihenés, üdülés, sportolás és kirándulás céljából bárki használhatja gyalogosan, emberi erővel hajtott kerékpárral, lóval, valamint az erdei úton sport- vagy turisztikai célú, lóval vontatott járművel. Természetesen saját felelősségre. Mindezekről a 2009. évi, az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló XXXVII. törvény 91. § (1) pontja rendelkezik.
„Természetesen fakitermelési területen, illetve vadászati szezonban az erdő tulajdonosa köteles egyértelműen és jól látható módon tájékoztatni a kirándulót az adott terület látogatásának tilalmáról. Igyekszem a túrákat úgy összeállítani, hogy legyenek közöttük könnyebben teljesíthetők és kicsivel nagyobb kihívások is. Egzakt kategorizálása nem létezik az egyes túráknak, mivel ezek megélése és megítélése valóban mindig az egyén képességeitől, állapotától függenek. Nehézség lehet egy túrán a táv, a szintkülönbség, de a terepviszonyok is.”
Az egynapos programok mellett a két-három napos túrák is gyakoriak már, de szintén egyre népszerűbbek az éjszakai barangolások vagy a naplementés, csillaghullásos esti kirándulások.
Hazai viszonylatban a Vadálló-kövek, a Prédikálószék-szakasz, valamint a Szent Mihály-hegy, a Remete-barlang-szakasz népszerű, ugyanakkor a terepviszony adottságai szempontjából nehéz túrának tekinthető.
A Menyházi Regina által alapított NaTúra az egy- és többnapos belföldi túraprogramok mellett gyerekeknek és pároknak is kínál programot. A NaTúra ökotudatossági díjat is kapott már, az idén pedig – közösségi összefogással, önkéntesek bevonásával – csaknem hatvan köbméter illegálisan lerakott hulladéktól szabadított meg egy Natura 2000 besorolású területet.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!