A kerekek alapvetően a felnit, a küllő fűzését és kialakítását, a szelepfurat méretét, illetve a befűzött kerékagy típusát tekintve különböznek egymástól. Ezeket vesszük röviden sorra.
Számtalan felni létezik, a legfontosabb eltérő jegyük azonban az, hogy milyen gumiköpenyt fogadnak. Ez lehet (ragasztott) szingó, tömlő nélküli (tubeless) és hagyományos peremes-tömlős. Sok hagyományos felnit kis munkával át lehet alakítani tömlő nélkülire (tubeless ready), de olyan is van, amit képtelenség belső nélkül használni. Mára – szerencsére – eltűnőben van a szimpla falú felni: ez kevésbé merev, és vastag felniszalagot igényel. Egy hétköznapi túrázáshoz sem javasolt a használata. Az sem mindegy, hogy a kerék felnifékes vagy tárcsafékes, illetve a felnik további lényeges tulajdonsága az átmérő, a szélesség és a magasság is. Minél magasabb a felni, annál merevebb és aerodinamikusabb, minél szélesebb, annál jobb tartást ad egy ballonosabb gumiköpenynek.
Általános szabály, hogy a külső szélessége (ezt legtöbbször inchben adják meg) ne legyen sokkal nagyobb, mint a felni szélességének duplája.
A küllők között – a számukon, illetve a felnik küllőfuratainak számán túl – a radiális (sugárirányú) és keresztfűzéses megoldás a legszembetűnőbb különbség. A radiális nem használható tárcsafék- és hajtásoldalon. A keresztfűzés módját általában az agy kialakítása és a küllők száma határozza meg, a legtöbbször 3-assal vagy 4-essel találkozhatunk. Létezik egyenes és hagyományos, j-végű küllő. Az egyenes küllős rendszerek merevebbek, és ha terepkerékpározni szeretnénk velük, vegyük számításba, hogy könnyebben is szakadnak, mint hajlított végű rokonaik.
Vannak aerodinamikai megfontolásból lapított küllők is: ezek használatakor a bringa jóval hangosabban „szeleteli” a levegőt, főleg oldalszélben.
Az sem mindegy, hogy milyen az agy csapágyazása: kónuszos vagy ipari. Előbbi könnyen javítható, erős oldaltartással bír, karbantartás hiányában viszont az agyban található futófelület használódik el először. Az ipari csapágyas rendszer egyszerű, és ha csapágycsere esetén rendelkezünk az eltávolításhoz (kiütéshez, kihúzáshoz) szükséges szerszámokkal, az agy cseréje nélkül javítható a teljes rendszer. Fontos, hogy a kerékpárgyártók nem készítenek külön csapágyakat, hanem meglévő szabványokkal gazdálkodnak.
Javítás esetén tehát érdemes körbenézni általános csapágyboltokban is – de előtte győződjünk meg a keresett csapágy szabványszámáról.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!