A profiknál természetes az edzővel végzett közös munka, de az amatőr kerekesek esetében sem ördögtől való. Sőt! Lássuk, miben nyújthat segítséget egy mester.
Teljesítményteszt: Amit eddig netán érzésre oldottunk meg, esetleg „kimatekoztunk”, vagy a mérések szükségességét vitatva egyre csak halogattunk, azt most elfelejthetjük. Egy edző nem fog vaktában lövöldözni, a pontos teljesítményünk, teherbírásunk és céljaink alapján tervezi meg felkészülésünket. A teljesítőképességet, ha csak lehetséges, érdemes szakedző vezetésével, az ő felügyelete alatt felmérni.
Ha az edző nem tud jelen lenni a mérésnél, mindenképpen beszéljük át részletesen, hogy pontosan mit is vár tőlünk, milyen adatokra kíváncsi.
Motiváció: Már önmagában az a tény, hogy az edzéseink során rögzített adatokat (pulzus, pedálfordulat, esetleg watt stb.) rajtunk kívül egy szakember is megnézi, jelentősen növelheti a tréningek minőségét, hiszen egy edző ezeket (is) figyelembe véve fogja felépíteni feladatainkat. Ráadásul mellébeszélni sem tudunk; nyilván könnyebb csak saját magunknak megmagyarázni, hogy a körülmények milyen mértékben akadályoztak minket egy megszakított edzésen.
Problémamegoldás: Sok tapasztalat, sok kerékpáros, sok probléma, sok megoldás. Mi csak magunkból indulhatunk ki, míg egy edzőnek nagyságrendekkel több a tapasztalata a körülményekről, amelyek befolyásolhatják az edzésmunkát. Stagnálások, hullámvölgyek esetén jóval többre megyünk egy edző segítségével, mint a könyvek, videók, fórumok végeláthatatlan sorával.
Ráadásul az edzői licenc feltétele a versenyzői múlt, trénerünk tehát minden bizonnyal nem a levegőbe beszél, amikor tanácsokat ad.
Sokoldalú fejlődés: Trénerünk valószínűleg nemcsak az edzéstípusok és a teljesítménynövelés területén mozog otthonosan, hanem tanulmányainak köszönhetően az étkezés, a mentális felkészülés vagy épp a csapatdinamika terén is a segítségünkre lehet. Érdemes tehát hallgatni rá!
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!