Az alaphelyzet egyértelmű: reggel sportolunk.
Együnk előtte?
Aztán gyorsan kiderül, hogy a válasz egyértelműen igen, de a szituáció sokkal komplikáltabb, mint amennyire a kérdés egyszerűnek tetszett.
„Mindegy, hogy reggel vagy este edzünk, előtte a szervezetünknek szüksége van valamennyi kalóriára, ugyanakkor minden napszaknak és minden sportágnak megvan a maga sajátossága – kezdte érdeklődésünkre dr. habil Fritz Péter egészségfejlesztő, egyetemi docens, aki többek között a Ferencvárosnál felel a sportolók táplálkozásáért. – Még a reggeli edzés is elég tág fogalom, nézzünk tehát két végletet. Az egyik az úszóké: hajnali fél ötkor ébresztő, negyed hatkor már csobbanás a medencébe, vagyis az alvást követően egyből intenzív a terhelés. Egyértelmű, hogy szó sem lehet nagy térfogatú étkezésről, mivel zavarná a gyomrot. Kis zab, zabkása, müzli, minimális joghurt, kefir, de ha valakit ez is zavar az edzésben, a gyümölcs lehet a megoldás. Az ellenpélda egy vízilabdázó, akinek délelőtt tízkor kezdődik az edzése, nem is kérdés a bőséges reggeli, viszont az étkezés és az edzés között teljen el másfél óra.”
A szakember kitért a szabadidősportra is, hogy mi a teendő, ha például valaki reggel, munka előtt elmegy futni. Ebben az esetben is figyelni kell a mennyiségre, s nemcsak az étel, hanem a folyadék esetében is. Nem véletlen, hogy ismét a mennyiség került előtérbe, és nem a kalória, Fritz Péter ugyanis hangsúlyozta, a megfelelő sporttáplálkozás sokkal több a kalóriák számolgatásánál – abban az esetben is, ha fogyni szeretnénk.
Ha mozgás előtt nem viszünk be tápanyagot a szervezetbe, veszítünk az izomból, közben pedig a testünk zsír formájában akar tartalékolni.
Ha például reggelire iszunk három deciliter tejet zabpehellyel, mellé még 5-7 deciliter egyéb folyadékot, hiába kevés a kalória, térfogatra ez már rengeteg, s zavarhat a mozgásban.
„Az edzés előtti táplálkozás mellett nagyon fontos, hogy utána mit fogyasztunk – hangsúlyozta Fritz Péter. – Egy-másfél órás kemény állóképességi edzés után a szénhidrát legyen többségben, és a mozgás után egy-három órával ajánlatos fogyasztani. Emellett fontos a jó minőségű fehérje bevitele, hogy az edzésnek az izomzatra kifejtett hatása is hasznos legyen.”
Szintén fontos, hogy nemcsak él-, hanem hobbisportolóként is fogalmazzunk meg célokat, s ennek megfelelően táplálkozzunk. Higgyék el, ahogyan az edzés előtti melegítést vagy éppen a mozgást követő nyújtást sem szabad ellógni, a tudatos táplálkozás is kulcsfontosságú.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!