A hétvégén az ország legtöbb részén 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérő higanyszála. Vannak, akik a Balaton-parton hűsöltek, mások pedig kedvenc időtöltésüknek, a bringázásnak hódoltak. Mindannyian tudjuk, hogy harminc fokban tekerni nem ugyanaz az érzés, mint a jóval kellemesebb, húsz fok körüli hőmérsékletben. Hogyan oldjuk meg a folyadék- és sópótlást? Milyen bringásruhát és -cipőt vegyünk fel a nagy hőségben? Napközben mikor menjünk kerékpározni, és mit csináljunk, amikor elkap minket a vihar? A kérdésekre Valter Attila, a hazai országúti kerékpározás egyik legnagyobb reménysége segített megtalálni a választ.
„Szeretném eloszlatni a tévhitet, miszerint az autókhoz hasonlóan a bringákon is cserélnünk kell a gumikat – vágott bele Valter Attila, aki éppen a hamarosan induló országúti idényre készül.
Nagyon sokan szeretnék tudni, vajon milyen bringásruhát érdemes felvennünk, amikor tombol a hőség. Valter Attila hosszas kísérletezés után jött rá, hogy ilyenkor a hálószerű ruha a legjobb a szellőzés miatt. Ha pedig nem szeretnénk, hogy a lábunk tocsogjon az izzadságban, semmi esetre se fekete kerékpároscipőt válasszunk,amely jobban magába szívja a meleget. Bringázás közben gondoskodjunk arról, hogy hűtsük magunkat, ezért alkalmanként nyugodtan vizezzük be a ruhánkat, különösen a nadrágot!Attila szerint nem kell attól tartanunk, hogy megfázunk, hiszen a hőségnek és a menetszélnek köszönhetően gyorsan megszárad a ruhadarab.
„Természetesen a napkrém és a napszemüveg is elengedhetetlen kelléke a nyári kerékpározásnak. Vannak már kifejezetten sportolásra kifejlesztett bőrvédő krémek. Nyáron számolnunk kell az apró bogarakkal is.
Nemrég egy méhecske repült a bukósisakom alá, meg is csípte a fejbőrömet, be is dagadt a csípés környéke, így meg kellett állnom. Hogy ne történjen meg velem még egyszer, szúnyoghálót tettem a sisak belsejébe, amely megakadályozza, hogy rovarok kerüljenek alá” – fedte fel titkát a versenyző.
„Jóllehet kissé kellemetlen az íze, ha azonnal iszunk rá pár kortyot, nem lesz gond, és még a megfelelő sóbevitelről is gondoskodtunk. Az étkezéssel kapcsolatban pedig az egyik legfontosabb, hogy fogyasszunk lédús gyümölcsöket” – tanácsolta.
Adódik továbbá a kérdés, mely napszakban bringázzunk, ha nem szeretnénk, hogy hőgutát kapjunk.
„Ha lehet, kerüljük a legmelegebb időszakot – figyelmeztet a sportoló. – Persze ha valaki csak napközben tud vagy szeret tekerni, menjen akkor! Jóllehet a reggeli órákban ideális bringázni, a déli órákban is elmenekülhetünk a meleg elől, ha fás, árnyékos útszakaszokat választunk.
Kerüljük a hosszú, egyenes, fasor nélküli utakat, mert hamar a szemünk elé kerül a délibáb, márpedig annál nincs bosszantóbb, amikor e természeti jelenség miatt az az érzésünk támad, hogy alig haladunk valamit. Velem ez már többször megtörtént, azóta a nyári melegben kerülöm az ilyen útszakaszokat. Dobogókőre nagyon szeretek feltekerni, mert szinte végig árnyékos helyen vezet az út.”
„Ha nem vagyunk tapasztalt kerékpárosok, inkább a környékünkön bicajozzunk, mert ha lecsap ránk a nyári vihar, hamarabb hazajuthatunk. Ha pedig útközben, a semmi közepén ér bennünket a zivatar, akkor se essünk kétségbe: kerékpárost még sohasem ért villámcsapás. Arra persze figyeljünk, hogy ne egy fa alatt várjuk ki a vihar végét! A nyári melegben az autósok is nehezebben összpontosítanak, így mindig nyitott szemmel járjuk az utakat!”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!