Szédületes bringásrekordok

Márványkövi FerencMárványkövi Ferenc
Vágólapra másolva!
2020.06.10. 14:07
Hét kilométer a medencében, száznegyvenezer kilométer egy év alatt, százhuszonkettő kilométer per órás sebesség turbótréneren – csokorba gyűjtöttük a világ legelképesztőbb kerékpárosrekordjait.

El kell ismernünk, vannak olyan kerékpárosok, akik földöntúli teljesítményre képesek. Nehéz lenne megfejtenünk, mi a titkuk, ehelyett beszéljenek inkább a számok és az eredmények. A világ leglélegzetelállítóbb bringás csúcseredményeiből szemezgettünk.

Egyórás rekord


Nem is olyan régen, 2019. április 16-án Viktor Campenaerts belga pályakerékpáros 55 kilométert tekert le egy óra alatt velodrómban. Az új csúcsot elsősorban magának köszönheti, ám meg kell említenünk, sikerében az is közrejátszott, hogy a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség a csúcstámadás előtt enyhített a köztudottan szigorú, a pályabringákra és felszerelésekre vonatkozó szabályain. Azóta a dán Martin Toft Madsen került a legközelebb Campenaerts rekordjához, ám „csupán” 54 kilométerig jutott. Ezt hallva vajon mit szóljunk ahhoz a névtelen bringáshoz, aki 1876-ban 26 kilométerrel kápráztatta el a közönséget?

Egy perc turbótréneren


Kétezerkilencben a spanyol Miguel Angel Castro turbótréneren egy perc alatt több mint két kilométert tekert. Akárhogy is számolunk, ez 122 kilométer per órás sebességet jelent. Való igaz, sem szembeszél, sem pedig más természeti erő nem nehezítette a dolgát, de próbáljuk csak meg utánacsinálni!

Legtöbb kilométer egy nap alatt


A négyszeres Race AcrossAmerica-győztes osztrák Christoph Strasser 2017 októberében a Svájcban található Velodrome Suisse-ben 24 óra alatt 941 kilométert tett meg. Ez azt jelenti, hogy a 250 méter hosszú körpályát 3767-szer tekerte körbe, miközben közel 40 kilométer per órás sebességgel száguldott. Ez olyan, mintha egy nap alatt odaért volna Budapestről Stuttgartba.

Legtöbb kilométer egy év alatt


Bármennyire is elképesztően hangzik, de az angol Tommy Godwin 1939-es rekordja (121 000 kilométer egy év alatt) egészen 2016-ig megdönthetetlennek bizonyult. Ekkor az amerikai Kurt Searvogel 122 432 kilométeres új csúcsot állított fel. Ez azt jelenti, hogy naponta átlagban 334 kilométert bringázott – kis túlzással azt is mondhatjuk, a kerékpárján élt. Nem sokkal később jött a fekete leves: 2016 májusában az akkor 24 éves amerikai Amanda Coker 139 000 kilométer tett meg 12 hónap alatt, amit azóta senki sem tudott felülmúlni.

Lápkerékpár


A lápbúvárkodás önmagában is ijesztően hangzik, főként, ha kerékpáron csináljuk! Kétezertízben az angol Graham Robinson a Walesben található aprócska faluban, Llanwrtyd Wellsben rendezett lápbúvárversenyen 51 perc alatt szelte át a 60 méter hosszú, egyébként nem mély csatornát.

Legtovább a víz alatt


Valamelyest barátságosabb kihívás a víz alatti kerékpározás. Ennek értelmében a nevezőknek – megállás nélkül – a lehető legtöbb kilométert kell letekerniük víz alatt. Ez eddig Jens Stotzner német kerékpárosnak sikerült a legjobban, aki 2013-ban 78-szor tekert körbe egy normál méretű medencét a víz alatt, aminek köszönhetően 6708 métert „vízibiciklizett”.

Emelkedőn a legtöbbet


Bringásberkekben egyre népszerűbb az „everesztezés”. Ennek lényege, hogy 24 óra alatt kell megtennünk akkora szintkülönbséget, mint amilyen magas a Mount Everest (8848 méter). Ennél is keményebb az a kihívás, amely során két nap alatt a lehető legnagyobb szintemelkedést kell végrehajtanunk – az sem baj, ha mindezt a Straván tesszük. Az amerikai Craig Cannon 2015. augusztus 7. és 9. között 29 623 kilométert „mászott” bringán, amit azóta sem tudtak felülmúlni.

A leggyorsabban az USA-n keresztül


Az immáron hagyományos Race AcrossAmerica (RAA)-versenyen az indulóknak 4848 kilométert kell megtenniük, ami a világ legkeményebb országúti kihívása. Kétezertizennégyben az osztrák Christoph Strassernek 7 nap, 15 óra és 56 perc kellett ahhoz, hogy keresztülbringázza az Egyesült Államokat – ez a csúcs azóta is megdöntésre vár.

A leggyorsabban a Föld körül


A végére hagytuk az egyik legnépszerűbb – és egyben leginkább klasszikus – kihívást, a Föld körüli tekerést. 2017 szeptemberében a brit Mark Beamount 79 nap alatt biciklizte körbe a kék bolygót, s ezzel azóta is megdönthetetlen csúcsot állított fel.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik