Egyeseknek agyára megy a koronavírus-járvány miatti bezártság, míg másokból a legjobbat hozza ki. Nehéz eldönteni, hogy a fiatal triálfenomén, Fabio Wibmer melyik kategóriába tartozik, viszont biztos, hogy elképesztő trükkjeit – amelyekről május közepén írtunk – eddig több mint hétmillióan nézték meg a YouTube-on.
Mielőtt bemutatnánk Wibmer történetét, szögezzük le: a fiatal zseni nemcsak a kétkerekűvel, hanem a közösségi médiával és a kamerával is remekül bánik. A legapróbb részletekig kidolgozott filmjeinek nézettsége az egeket veri, követőinek száma eléri a hatmilliót. A legőrültebb mutatványosnak tartott sportoló videóit eddig 500 millióan tekintették meg.
„Legtöbben azt gondolják, nincs ki a négy kerekem, és egy kicsit bolond is vagyok” – vallotta be a CNN Sportnak adott interjúban a triálos. Wibmer az önmegvalósítás mintaképe, teljesítménye mögött temérdek munka áll, amelynek köszönhetően önerőből jutott fel a csúcsra – már ha egyáltalán beszélhetünk csúcsról, elvégre még csak a húszas éveinek közepén jár.
A mindössze 104 lelket számláló dél-ausztriai faluban, Oberpeischlachban született. Érdekes módon nem a bringázással kezdte: hatévesen már krosszmotoron ült, és 2011-ben – 16 esztendősen – részt vett élete első motokrossz-világbajnokságán Olaszországban.
Wibmer amúgy a városi környezetben érzi magát igazán otthonosan, egyik filmjében könnyedén alakítja játszótérré Bécs, Linz, Graz és Innsbruck utcáit és tereit.
Ausztrián kívül Franciaországot is meghódította: az Urban Freeride Lives 3 videóban Lyon ás Párizs utcáit veszi be. Lyon amúgy is Wibmer egyik kedvenc helye, ahová nem elsősorban turisztikai céllal látogat el rendszeresen. A Lyon 25 a város híres, elképesztően meredek lépcsősora, a bringás kaszkadőrök zarándokhelye, amely az osztrákot is megihlette. Egyik legveszélyesebb és egyben leglátványosabb trükkjét itt mutatta be, amelynek jutalma 13 millió megtekintés volt. Wibmer egyébként Párizst és Jeruzsálemet is kipipálta – utóbbiban a város ikonikus bazárjait, várait és sugárútjait járja be, ahonnan a sivatagba teker.
Fabio Wibmer 1995-ben született a kelet-tiroli Oberpeischlachban. Húszévesen vált profi versenyzővé, és még ebben az évben, 2015-ben megnyert egy hazai whip-off viadalt. Egy évvel később osztrák bajnoki címet szerzett hegyikerékpárban a downhill kategóriában, mindamellett kétszeres (2016, 2017) Innsbruck Downhill-kupa-győztesnek mondhatja magát. A két részből álló menekülős filmjeit, a Fabio los Escape első és második részét eddig csaknem 130 milliónyian látták világszerte.
A népszerűséggel járó, egyre növekvő elvárásokkal azonban nehéz megbirkóznia, ezért Wibmer nagy erőfeszítéseket tesz, hogy mindenkinek megfeleljen, s minden filmjében egyre magasabbra teszi a lécet. Ez persze nem egyszer kisebb balesetekkel is jár.
A Some of My Hardest Crashes (Legdurvább eséseim) című kisfilm középpontjában a mutatványos-versenyző sérülései – csonttörések, sebek – állnak, amelyeket akkor szenvedett el, amikor lámpaoszlopnak ütközött, vagy építkezéseken bukott óriásit.
„Halvány fogalmam sincs, mikor lesz vége a karrieremnek, vagy hogy mikor vesszük fel az utolsó filmet. Rengeteg ötletem van még, amelyet meg szeretnék valósítani.”
Forrás: redbull.com, cnn.com, AFP
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!