Hajtjuk magunkat, a nap közben felgyülemlett stresszhatást kifutva, -kerékpározva, -súlyzózva. S ha ma ennyire simán ment, miért ne tennénk rá egy lapáttal holnap? Vajon meddig zsigerelhetjük ki a testünket, meddig növelhetjük vagy tarthatjuk fenn az edzésadagok nagyságát anélkül, hogy kárt okoznánk a szervezetünknek?
Az egyszeri szabadidősportoló gyakran internetről letöltött edzésterv alapján készül a célként önmaga elé állított versenyre, s már-már belesántul, belerokkan, de akkor is teljesíti az előírt edzésadagot.
„Valamiből mindenkinek ki kell indulnia, úgyhogy az internetes edzéstervek bizonyos szinten alkalmazva hasznosak, de irreális azt várni tőlük, hogy mindenkinek egyaránt, hosszú távon is célravezetők – mondta dr. Kiss Marianna, az Országos Sportegészségügyi Intézet vezető sportorvosa. –
Fel kell ismernünk azokat a pontokat, amelyeken már nem illeszkedik a mi testünk igényeihez, hiszen nem mindenkinek egyforma a terhelhetősége, a regenerációs hatékonysága.”
„A szabadidősportoló is hajlamos túlhajtani magát – szögezte le dr. Kiss Marianna. –
Túledzettséghez vezethet, ha valaki a regenerációban elmarad, nem tudja pótolni mindazt, amit elhasznál a szervezete, vagy túl sokat edz ahhoz képest, mint aminek az elvégzésére képes a teste. Felléphetnek ilyenkor mozgásszervi vagy anyagcserezavarok egyaránt.
A doktornő óv attól, hogy a naponta óriási mentális stresszel megküzdők, hasonló nagyságú, extrém fizikai megterheléssel próbálják kompenzálni a feszültséget. A közepes intenzitású sportolás is elegendő ahhoz, hogy feltöltődjünk és az általános fittségünket megőrizzük.
A budapesti sportorvosi centrum vezetője szerint célravezető, ha a szabadidősportoló az edzéstervét jól dokumentálja, s az edzésnapló mellett étrendi és alvásnaplót is vezet, amelyben rögzítheti étkezései számát, idejét és összetételét, emellett az alvásmennyiségét, nyugalmi pulzusszámát (10 perc nyugodt ülés, fekvés után mért pulzusszám). Így a túledzettség gyanúja – közérzeti változás, teljesítményromlás – esetén könnyen vissza tudja keresni, hogy mikor, milyen terhelés mellett mi billenhetett ki, mi csúszhatott el.
„Ilyenkor már tanácsos edzőt fogadni, olyan szakembert, aki személyesen tud velünk foglalkozni, és azután meg tudja mondani, megfelelő-e a technikánk, lehet-e gazdaságosabban végezni a futó-, kerékpározó-, evező-, súlyzózó- vagy teniszmozgást. Jó technikával sportolva nemcsak a teljesítményünk és maga a sportélmény javul, de az egészségünket is könnyebb megőrizni.”
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!