Különleges kihívás vár Csécsei Zoltánra, aki vasárnap 18 órától megpróbálja visszaszerezni a 12 órás futópados világcsúcsot, egyúttal megdönteni a 24 órás rekordot.
„Kedden edzettem először azon a futópadon, amelyen vasárnap is majd futok – mondta érdeklődésünkre Csécsei Zoltán. – Múlt héten próbáltuk ki a futópadokat a Technogymnél, és a három legdrágább közül választhattam ki, amelyiken futni szeretnék. Kedden érkezett meg a Springday Health Clubba, a rekordkísérlet helyszínére.
Érdekesség, nem szalagon, hanem egy lamellás futópadon futok, olyan, mint a harckocsi talpa, zajmentesebb, nincs súrlódó hangja.
Hozzátette, nem tudhatja, mi történik vele 24 órán keresztül a futópadon, viszont minden apróság számíthat egy ilyen kihívásnál. Felidézte, hogy a 2016. decemberi 12 órás világcsúcsánál nagyjából 10 órától már jobbra húzott, figyelni kellett, hogy mindig menjen vissza a szalag közepére.
„Ilyen edzésmunkát még nem tettem le az asztalra, mint az utóbbi időben, mennyiségben és minőségben is sokkal jobb volt, mint korábban.
Miként egyetlen ember van, aki ezt képes megcsinálni – az is Csécsei Zoltán. Három éve, 2016 decemberében 151 kilométerrel döntött világrekordot a 12 órás műfajban, most fél nap alatt 153, míg a 24 óra során 265.2 kilométer kell az üdvösséghez. S ahogy említettük, ha valaki, akkor ő megdöntheti mindkét rekordot.
„Igen, képesnek érzem magam a csúcsdöntésre, remélem, sikerrel járok” – tette hozzá Csécsei.
Érdekességek a futópados csúcskísérletről
Időpont: 2020. január 19., 18 órától várhatóan január 20., 18 óráig
Helyszín: Springday Health Club; 1042 Budapest, Árpád út 47-49.
Az eseményt a Streamsport élőben közvetíti.
– Ahhoz, hogy a régi világcsúcsot átadja a múltnak, 12 óránál 153 km-nél kell lennie, ez 4:42/km átlagot jelent, azaz 1 kilométert 4 perc 42 másodperc alatt kell megtennie 12 órán keresztül. 24 óránál pedig 264 km-nél kell járnia, ami 5:27/km átlagot jelent.
– Külön erre az alkalomra érkezik egy hitelesített, tanúsítvánnyal rendelkező pad a helyszínre. Különlegessége, hogy nem hagyományos szalagos pad lesz, hanem lamellái lesznek, ami az aszfalthoz vagy a hideg rekortánhoz hasonló érzést kelt használat közben. Egyrészt biztosabb felületet jelent, ugyanakkor gazdaságosabb futást is lehetővé tesz, mert nem kell olyan magasra emelni a lábat.
– A pad kijelzője a helyszínen és a 24 órás közvetítés során is ki lesz vetítve, így minden szurkoló és érdeklődő élőben követheti a csúcskísérlet alakulását.
– Fontos a terem hőmérséklete is, amelyet mobilklímával szabályoznak. Kezdetben 13 Celsius-fokot állítanak be a csúcskísérlet félidejéig, utána ahogy lassul, fárad a sportoló, lehet majd melegebb a teremben, 15-16 fok, majd a legvégére 17-18 fok, Csécsei ekkor – a terv szerint – már csak 6 perces tempót tart majd.
– Kísérni is lehet a sportolót, egy-egy futópadot állítanak fel Csécsei mellé, ezekre jelentkezhetett bárki fél-egy órás etapokra, aki szeretne részt venni a csúcskísérletben.
– A tervek szerint a 24 óra alatt 47 „étkezést” iktatnak be, csak folyékony állagú ételt vesz magához, és 23 csomagnyi kapszulát, ezek összetevői: só, magnézium, kálium, BCAA, koffein. Fél óránként szénhidrát tartalmú folyadékot vagy gélt iszik meg. A 24 órás futás alatt körülbelül 18 000 kalóriát éget el, szervezete tartalékaiból naygjából 12 000 kalóriát, a futás közben pedig nagyjából 6000 kalóriát képes bevinni, vagyis a csúcskísérlet végére nagyjából négy kilóval lehet könnyebb. Ebből 2.5 kilogramm vízveszteség, egy kilogramm zsírveszteség és fél kilogramm egyéb (izom, ch raktár...) veszteség. A tervek szerint a futás alatt Csécsei Zoltán körülbelül 15 liter folyadékot iszik meg.