Bill Irwin, a túrázás vak megszállottja

Nagy ZsoltNagy Zsolt
Vágólapra másolva!
2019.11.24. 19:29
A túrázás meghatározó alakjait bemutató sorozatunk második részében egy amerikai kémiatanárt mutatunk be, aki húszas éveiben megvakult, alkoholizmussal küzdött, de a természetjárással új értelmet nyert az élete.

„Az Appalachian Trail számomra zarándoklat volt, azért teljesítettem, hogy megosszam Isten szeretetét mindenkivel, akivel találkozom.”

Az idézet Bill Irwinhez köthető, az első vak túrázóhoz, aki végigment az egyik leghosszabb észak-amerikai útvonalon, a 3500 kilométeres Appalachian Trailen. A 2014 márciusában elhunyt túrázó élete sokak számára tanulságos, inspiráló lehet.

Ahogy Blind Courage (Vak bátorság) című, 1991-ben megjelent önéletrajzi könyvében leírja, élete sokáig a mindenki által normálisnak vélt kerékvágásban zajlott. Egyetemet végzett, kémiatanárként dolgozott. Huszonnyolc évesen azonban egy betegség következtében részlegesen elvesztette a látását, nyolc évvel később pedig teljesen megvakult. A tragédiát nem tudta feldolgozni, az alkoholizmusba menekült, napi több doboz cigarettát szívott, többször nősült, de mindegyik házassága megromlott. A mélypontot az jelentette, amikor legfiatalabb fia kokaintúladagolásban életét vesztette.

A hihetetlen mély gödörből saját bevallása szerint Jézus Krisztus segítségével lábalt ki, úgy, hogy sohasem kért segítséget. Egyik napról a másikra megérezte az isteni gondviselést, és előbb az alkoholfüggőségtől, majd a cigarettától szabadult meg. Orient nevű vakvezető kutyája társaságában elkezdett túrázni, ami annyira elnyerte a tetszését, hogy ötvenes éveinek elején az Appalachian Trailnek is nekivágott. Sokan bolondnak tartották, ő azonban megmutatta küzdeni tudását: térkép, GPS és iránytű nélkül nyolc hónap alatt teljesítette a távot. Túrafelszerelésének elengedhetetlen részét képezte egy speciális térd- és lábszárvédő, azzal védte lábát a sorozatos esésektől.

„Sohase veszítsd el a hited, és sohase add fel!”

Kedvenc mondását úton-útfélen hangoztatta, és nála nehezen lehetett volna hitelesebb embert találni az állítás igazolására. Életét az Appalachian Trail teljesítése után szenvedélybetegeket segítő alapítványok támogatásának szentelte, igyekezett elérni, hogy másoknak ne kelljen olyan nehézségekkel szembenéznie, mint amilyennel ő küzdött. 2012-ben prosztatarákkal diagnosztizálták, két évvel később vesztette el a harcot a gyilkos kórral szemben. Életéből a hírek szerint hamarosan filmet készíthetnek.

A sorozat 1. része: Gatewood mama, a túrázás nagyasszonya

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik