Az év elején megalakuló Kalifa Alpin Csapat hegymászója, Varga Csaba június 22-én, szombaton elindult Budapestről, hogy a következő hetekben pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül megmássza a 8080 méter magas Hidden Peaket. A nagyváradi sportembert követően a csapat másik két tagja, Héjja Bálint és Lengyel Ferenc is útra kész, s június 29-én, szombaton Moszkva érintésével repülnek Osba, Kirgizisztán második legnagyobb városába.
Héjja Bálint síalpinista, a Magyar Hegymászóoktatók Egyesülete (MAHOE) elnökének és oktatójának terve, hogy felmászik a 7134 méter magas Lenin-csúcsra, majd lesíel! Az expedícióra elkíséri Lengyel Ferenc, aki tavaly feljutott a hegy tetejére, idén pedig felkészülésnek tekinti a túrát, az őszi mászószezonban ugyanis a Sisapangma 8027 méter magasan lévő főcsúcsán szeretne állni – első magyarként.
„Az elmúlt három évben négy- és ötezres hegyeken jártam, síeltem is, mert az utóbbi időben a túrasízés egyre hangsúlyosabb az életemben – jelentette ki a 29 esztendős Héjja Bálint. – Széles skálán szeretek mozogni a hegyen, de lényegében valamennyi jó alpesi mászó rendelkezik sítudással, amely praktikus okokból alakult ki, hogy segítse a közlekedést a mély hóban vagy éppen a mentést. Aztán ez önálló életre kelt nálam, az érdeklődésem a hegyek iránt eltolódott ebbe az irányba, s most megpróbálkozom egy hétezres heggyel is.”
A tervek szerint Héjja Bálint és Lengyel Ferenc az indulás másnapján megérkezik az alaptáborba, s úgy 10–15 napot szánnak az akklimatizációra.
„A Lenin-csúcs mellett a környező hegyekre is tervezünk akklimatizációs túrákat, de az elsődleges cél, hogy felmérjük a hasadékok helyét, a jegesedés mértékét vagy a lavina kialakulásának lehetőségét. Tisztában vagyok vele, hogy mindez akár fél nap alatt is megváltozhat, de akkor legalább tudom, hogy milyen minőségről változott.”
A különleges expedíciónál kardinális kérdés, hogy mi történik, ha az imént említett körülmények nem ideálisak, s a síelést muszáj elhalasztani vagy végleg letenni a tervről.
„Ha megtehetem, hogy felmásszak a csúcsra, de veszélyes lenne lesíelni, a mászást akkor sem hagynám ki. Persze a teljes siker a kettő kombinációja lenne, de majd a helyszínen minden kiderül.”
„Nagy pihenést nem tervezek, az alaptáborból indítanám a csúcstámadást, majd a Lenin-csúcsról két óra alatt lesíelnék a hóhatárig, vagyis úgy négyezer-száz méterig.”
Egyébiránt 1993-ban Erőss Zsolt majdnem lesíelt a Lenin-csúcsról, de „csak” 7000 méterig jutott, s ebből a magasságból indult el, ráadásul bigfoottal, nem klasszikus lécekkel. Itthon tehát gyerekcipőben jár a 7000-es síalpinizmus, a 8000-es pedig még abban sem. Az eddigi egyetlen sikeres 7000-es megsíelés Wetzl Péter nevéhez fűződik, aki 2014-ben lesiklott a 7546 méter magas Muztagh Atáról.
Címlapfotó: Héjja Bálint a Kazbek 5047 méter magas csúcsán a Kaukázusban
Fontosabb mászások
Héjja Bálint 2013 óta a Magyar Hegymászóoktatók Egyesületének elnöke, számos sikeres magashegyi túrán vett már részt a Kaukázusban és az Alpokban, több szóló- és első megmászással.
KAUKÁZUS
Kazbek – 5047 méter: délkeleti út, első magyar megmászás
Ortsveri – 4365 méter: északi fal, első magyar megmászás
ALPOK
Mont Blanc – 4810 méter
Aiguille du Midi – 3842 méter: Frendo-pillér, szólómászás
Nagy Zinne – 2999 méter: Comici út, szólómászás
MAGAS-TÁTRA
Nagy-Lomnici-torony – Via Verona, első magyar szabadátmászás
Villa-gerinc – szabad szólómászás