Portyázások hazánk földrajzi pontjaira

Vágólapra másolva!
2019.02.04. 12:44
Honismereti túramozgalom, amelynek keretében – időkorláttól függetlenül – az ország közepét, legmagasabb, legmélyebb, legészakibb, legkeletibb, legdélibb, legnyugatibb pontját kell felkeresni.

Számos túramozgalom létezik Magyarországon, hogy csak a legismertebbet említsük, ott van mindjárt az Országos Kéktúra. Teljesítése sokaknak életcél, túrázók százai, ezrei gyűjtögetik évről évre szorgosan pecsétjeiket az igazolófüzetbe. Az egész országot átölelő túramozgalomból azonban nem ez az egyetlen, a Magyar Természetjáró-szövetség (MTSZ) weboldalán számos egyebet találhatunk.

Többek között a „Portyázások Magyarország jellemző földrajzi pontjaira” elnevezésűt, amelynek célja a hivatalos leírás szerint „a honismeret elősegítése, az ország hét jellemző földrajzi pontjának felkeresése során ismerkedés hazánk tájaival, lakóival, természeti értékeivel, történelmi és kulturális emlékeivel.”

Hogy mi ez a hét földrajzi pont?
1. Az ország közepe. Helye: Pusztavacs községtől 1 km-re északra.
2. Az ország legmagasabb pontja 1015 m. Helye: Mátra, Kékestető.
3. Az ország legmélyebb pontja 75.5 m. Helye: Szegedtől (a szegedi Tisza-hídtól) légvonalban kb. 8 km-re délre, Tiszaszigettől 2 km-re nyugatra elhelyezett jel.
4. Az ország legészakibb pontja. Helye: Füzér-Lászlótanya üdülő, a volt Károlyi-vadászkastély kilátója.
5. Az ország legkeletibb pontja. Helye: Garbolc községtől kb. 2.5 km-re északkeletre ; a Túr első, magyar területen lévő hídja közelében elhelyezett jel
6. Az ország legdélibb pontja. Helye: Beremendtől délre, a Beremend-Kásád közút mellett elhelyezett jel.
7. Az ország legnyugatibb pontja. Helye: Szakonyfalutól délre, vadászházi erdei pihenő.

A túramozgalomban való részvételhez nincsen szükség semmi egyébre, mint egy igazolófüzetre, amelyet az MTSZ-től lehet igényelni, de akár ide kattintva is letölthető.

Ha az igazolófüzet kinyomtatva már a zsebünkben lapul, nincs más dolgunk, mint Magyarország felsorolt hét földrajzi pontját felkeresni. A sorrend ránk van bízva, ahogy az odajutás módja is. Feladatunk mindössze annyi, hogy a földrajzi pontok közelében szerezzünk a füzetünkbe egy bélyegzést, amely igazolja ottjártunkat. A hét bélyegzéssel ellátott igazolófüzetünket ezt követően küldjük be az MTSZ-nek, amely kiadja számunkra a túramozgalom jelvényét.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik