Alapozó időszak. A késő őszi és téli hónapok nemcsak az élsportolók életében jelentik a következő idény tégláinak lerakását, hanem a szabadidős sportolók mindennapjaiban is. A hobbisportolók gyakran „botorkálnak” szakmai cikkek, interjúk, tanácsok között, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbbet. Ehhez kértünk most tanácsot, iránymutatást világbajnok kajakosunktól, Molnár Pétertől.
„Hogy mi a lényeg a téli felkészülésben? A legfontosabb, hogy mindig megtaláljuk az örömöt a munkában, a céljainkhoz pedig kellő motivációnk legyen, amivel a téli hónapokat át tudjuk vészelni” – mondja Molnár Péter, aki csapatával, a Hüvös Viktor vezette team tagjaként „nyakig benne van” az alapozásban.
A szárazföldi munka alapját a futás és az úszás jelenti, emellett naponta mennek konditerembe is, ahol súlyzós edzésekkel, crossfit jellegű tréninggel múlatják az időt.
„Az edzőmmel egyeztetve a mennyiségből visszavettünk egy kicsit, mert az elmúlt évtizedekben már elvégeztem annyi munkát, olyan alapokkal rendelkezem, ami mennyiségi munkával nem fejleszthető. Az én felkészülésemben már jóval hangsúlyosabb a minőségi munka, no és a változatosság. Alapvetően mindenkinek törekednie kell a változatos edzésekre, hiszen ezek jelentik az új ingert és a fejlődési lehetőséget. Ez a hobbisportolókra is érvényes. Próbáljunk meg olyan ingereket adni az izomzatunknak, a testünknek, amelyekkel még nem találkozott. Ha állandóan ugyanabban a tempóban futjuk a napi 5–10 kilométerünket, egy idő után alkalmazkodik hozzá a szervezetünk, ugyanakkor bele is fásulunk.
Mindenképpen olyan munkára kell törekedni, ami megtöri az egyhangúságot. Jöhetnek intervallum edzések, hegyi futások, váltott kilométerek, amelyeket hol gyorsabban, hol lassabban futunk meg.
Hogy a téli edzésmunkához mire van még szükség?
„A téli hónapokban az úszáshoz és a futáshoz is elszántságra. Utóbbiban pedig réteges öltözködésre, hogy a betegségek elkerüljenek bennünket. Én a futás esetében arra figyelek, hogy ne öltözzek túl. Nem baj, ha az elején egy picit fázom, mert a futás során beindul annyira a keringés, hogy pár perc múlva már komfortosan érzem magam. Szerintem a havazás ellenére is bárki bátran nekiveselkedhet a futóedzésnek. Nincs is annál szebb, amikor a havas erdőben kocog az ember, a lába alatt ropog a hó és a tüdeje, a szervezete, az élete megtelik frissességgel.”
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2019 januárjában)