1. Miért kell a szemüveg? – teszik fel a kérdést a bizalmatlanok, a takarékosok és az örök szkeptikusok, de főleg azok, akik még sosem „karamboloztak” ízeltlábúval vagy felpattanó sóderkaviccsal. A sportszemüveg egyrészt ideális látási viszonyokat teremt, másrészt olyan funkciót tölt be, mint az autók szélvédője: környezeti hatásokkal és mindenféle repülő objektumokkal szemben védi a szemünket. Akinek már csapódott bármilyen testrészéhez bögöly egy szép nyári napon, főleg lejtőn száguldás közben, az tudja, miről beszélünk – és a többieknek sem javasoljuk a kockáztatást.
2. Mindenki szeretne a Mátrix Neójára hasonlítani. De a vagány külsőnél az ép látás – valljuk be – többet ér: érdemes néhány spéci szempontot figyelembe venni sportszemüveg-vásárlás előtt. Ne az internetről rendeljünk – elsőre legalábbis semmiképpen.
3. A minőségi sportszemüveg törhetetlen. Vagy csak nagyon nehezen rongálható, karcálló, és legtöbbször párásodásgátló réteggel ellátott anyagból készül.
4. A szemüveg olyan, mint a cipő. Nem ajánlott próba nélkül megvásárolni. Fontos, hogyan illeszkedik a fejünkre, de főleg a halántékunkra és az orrnyergünkre. A kényelmi szempont mellett arra is figyeljünk, hogy ha túl nagy rés van a szemüveg vonala és az arcunk között, azon behasít a szél, ami inkább bántja, mintsem védi a szemünket; ha pedig túlságosan „rásimulnak” az okuláré szélei az arcunkra, pikk-pakk bepárásodik a lencse.
5. A szemüveg kiválasztásához mindenképp vigyük magunkkal a sisakunkat. Azzal együtt próbáljuk fel, hogy kiderüljön, ha a kettő – például a szíjak, rögzítések, szárak stb. miatt – nem kompatibilis egymással.
6. Léteznek nedvességlepergető réteggel ellátott lencsék. De csodát azért senki se várjon. Megjegyzés: vannak olyan versenyek, amelyeken a frissítőpontokon szemüvegtisztítást is végeznek a segítők.
7. A sportszemüvegek általában megfelelő UV-szűrő képességgel rendelkeznek. Választhatunk más-más fényviszonyoknak megfelelő, különböző kontrasztkiemelésű, sőt teljesen átlátszó lencsék közül is (utóbbiak eső vagy éjszakai tekerés esetén jönnek jól). A fotokromatikus, tehát a fényviszonyoktól függően sötétedő vagy világosodó lencse hasznos, de számoljunk vele, hogy némi időre szüksége van – ha tehát egy erdőben tekerve másodpercenként változik a fényes-árnyékos közeg, ne csodálkozzunk, ha nehezen alkalmazkodik a szemüvegünk.
8. Kapható polárszűrős/polaroid lencse is. Ennek funkciója a tükröződés, illetve a túl éles fények kiszűrése, tompítása.
9. Sokaknak szükséges a dioptriás sportszemüveg. Nekik két lehetőség áll rendelkezésre: vagy dioptriás lencsét vesznek, vagy úgynevezett optikai inzertet használnak (ez egy sportszemüveg belső részébe pluszban beilleszthető, dioptriás lencsét rögzítő keretet jelent).
10. A cserélhető, egylencsés szemüvegeknek az orrnyereg fölötti része sérülékeny. Ha ilyet veszünk, számoljunk vele, hogy ott hamarabb rongálódhat az eszköz. Bármilyen szemüveget, főleg, ha cserélhető lencséset veszünk, győződjünk meg róla, hogy a keret is strapabíró.