Testünk hihetetlenül bonyolult, és egyetlen táplálék – kivéve a csecsemőknek az anyatej – sem tartalmaz minden olyan tápanyagot, amelyre szükségünk van. Éppen ezért kell étrendünket friss és tápláló ételekből összeállítani.
A mindennapi vegyes étrendet olyan ételek teszik ki, mint például a rizs, burgonya, hüvelyesek, zöldség- és gyümölcsfélék, valamint húsfélék.
Ha egészségesebben szeretnél étkezni, válassz teljes kiőrlésű gabonákat, zabot, barna rizst. Olyan gabonaféléket, amelyek rostban gazdagok. Ha pedig nassolni szeretnél, inkább nyers zöldséget, friss gyümölcsöt, dióféléket egyél, mint a boltokban kapható magas cukor- és zsírtartalmú édességeket, chipseket.
Ha változtatsz az étrendeden, az alábbi 3 lépést az elsők között tedd meg!
Csökkentsd a só mennyiséget!
Az ételeinket szeretjük sózni. Pedig a túl sok sóbevitel növeli a magas vérnyomás vagy a szívbetegségek kockázatát. Az ajánlott napi sóbevitel egy felnőtt esetében 5 gramm, ez durván egy teáskanálnyi.
Ha főzöl, minél kevesebb sót használj, és kerüld azokat a fűszereket, mártásokat is, amelyekben sok a só. Feldolgozott élelmiszerek helyett pedig minél több friss, egészséges ételt fogyassz.
Mérsékeld a zsírok és olajok használatát!
A zsírra szükségünk van, de nem mindegy, hogy mennyit és milyet eszünk. A transzzsírok növelik az elhízás, a szívbetegségek és a stroke kockázatát. Transzzsír nagyon sok feldolgozott élelmiszerben, édességben is található. Ha főzöl, az ételeidhez használj inkább olívaolajat. Sütés helyett párold inkább a húsokat. A húsoknál arra is figyelj, hogy olyanokat egyél, amelyek kevesebb zsírt tartalmaznak. Például szárnyasokat vagy halféléket.
Korlátozd a cukorbevitelt!
A túl sok cukor növeli az elhízás kockázatát, ami végül súlyos, krónikus egészségügyi problémákhoz vezethet. A feldolgozott élelmiszerekben, italokban nagyon sok a rejtett cukor. Korlátozd a szénsavas üdítők, a bolti gyümölcslevek, sportitalok, tejitalok fogyasztását.