Túrázóknak melyik héjkabát a nyerő?

NAGY ZSOLTNAGY ZSOLT
Vágólapra másolva!
2018.11.11. 13:31
Ősszel és télen meglehetősen kevés olyan alkalom nyílik, amikor kabát nélkül mehetünk túrázni. De vajon az úgynevezett „hardshell” vagy „softshell” dzsekik jobbak? Egyáltalán mi az előnye egyiknek és másiknak?

Hűvös, szeles időjárás csapadékkal – aki az elkövetkező hónapokban tervez túrát, minden bizonnyal ezzel kell számolnia. Ruházatunk legfontosabb kelléke ilyenkor a kabát (vagy héjkabát, azaz kis méretűre csomagolható, szél- és vízálló kabát), amely típustól függően többnyire hardshell („keményhéjú”) vagy softshell („puhahéjú”) lehet. Hogy mit takarnak a kifejezések, mi a különbség közöttük, és mikor melyiket ajánlatos választani?

A hardshell kabátok legfontosabb jellemzője a teljes vízhatlanság. Olyan anyagból készülnek, amely nem ereszti át a csapadékot, jó esetben kiváló védelmet nyújt szélben, valamint megfelelően szellőzik. Az idetartozó kabátok köre meglehetősen széles skálán mozog, az egyszerű PVC-esőkabáttól kezdve a GORE-TEX® technológiával készültig. Egy jó minőségű hardshell kabát bírja a hosszan tartó, intenzív használatot és erős csapadék esetén sem hagy cserben. Ha felvesszük, biztosan ez lesz a legkülső réteg, amit viselünk. Előnyei közé tartozik még, hogy szinte a teljes őszi-téli-tavaszi szezont végigtúrázhatjuk benne, bármilyen fajtájú és mennyiségű csapadék zúdul ránk utunk során, a védelem biztosítva van. A hardshell kabátok ráadásul többnyire kapucnisok, amellyel a fejünket is hatékonyan védhetjük.

Nagyon fontos azonban a kabát alatti rétegek megválasztása. Ha túl melegen öltözünk alá, saját izzadságunk áztatja el ruháinkat, ha túl lazán, fázni fogunk.

A softshell kabátok a kétezres évek találmányai. Nem zárják ki teljesen a csapadékot, de nagyon hatékonyan lepergetik, emellett lazábbak, kényelmesebbek, melegebbek hardshell társaiknál. Fontos szempont az is, hogy poliészter és nylon alapú technikai anyaguknak köszönhetően sokkal hatékonyabban szellőznek, illetve szabadabb, könnyedebb mozgást biztosítanak. A felsorolt pozitívumok főként száraz hidegben érvényesülnek, erősebb csapadék esetén gondba kerülhetünk. Softshell anyagból nemcsak kabátokat gyártanak, hanem aláöltözetet is, így ha a túra alatt felsőruházatunkat teljesen ilyen ruhákból állítjuk össze, annak az esélye, hogy saját izzadságunk benedvesítené a pólónkat, nagyon minimális. Az izzadságot ugyanis a ruhák pórusain keresztül kifelé vezeti, a legkülső rétegről pedig elpárolog. A softshell ruhákat kiváló szellőzése miatt számos téli sporthoz, például síeléshez, snowboardozáshoz is előszeretettel használják.

Legfrissebb hírek

A „négyévszakos” Szlovénia: látványos vízesések a szomszédban

Csupasport
2024.01.13. 11:10

Mielőtt hosszabb túrára megyünk, kötelező betörni az új túracipőt

Csupasport
2023.11.18. 10:51

Egy jó talpbetéttel messzebbre túrázhatunk

Csupasport
2023.11.16. 10:55

Itt a bizonyíték, kerekesszékben is lehet túrázni – videó!

Csupasport
2023.11.12. 19:59

Túra alatt csak mértékkel az alkohollal!

Csupasport
2023.09.14. 10:25

Közeledik az ősz, túrázáshoz kell a fejlámpa – de milyet válasszunk?

Csupasport
2023.09.01. 09:29

Örök szabály a túrázáshoz: végy egy jó túrazoknit!

Csupasport
2023.08.18. 11:15

Erdőtisztító túranap és terepfutóverseny a festői Pilisben

Csupasport
2023.08.08. 10:24
Ezek is érdekelhetik