Manapság már tényleg nem nagyon indulunk el sehová az okostelefonunk nélkül, mindenre találhatunk különböző alkalmazásokat, még a hiányzó applikációkra is biztosan akad egy pótalkalmazás... Nagy kérdés viszont, hogy mi a teendő, ha vízbe megyünk.
Az okostelefonok jelentős része nem vízálló, vagy ha bírja is a nedvességet, nem arra lett kifejlesztve, hogy hosszú időn keresztül a víz alatt használjuk őket, szóval bármilyen vizes sportot is űzünk, a telefon önmagában kevés – fusson rajta bármilyen operációs rendszer és legyen rajta bármilyen alkalmazás.
A (fél)megoldást az okosórák jelentik ebben a helyzetben, hiszen ezek többsége már vízálló, így medencében vagy nyílt vízen is a társunk lehet az eszköz, és majd utána szinkronizálhatjuk az adatokat.
A legegyszerűbb helyzetben az úszással vagyunk: ha az okosóránkban van GPS, akkor a nyílt vízi úszást is tudja mérni, míg a medencés verziónál csak beállítjuk a medence hosszát, s ebből, illetve a pulzusunk folyamatosan figyeléséből már elkészül az edzésnapló.
Az általunk próbált okosóra a medencés úszásnál tökéletesen működött, kifejezetten hasznos, igaz, csak száraz kézzel lehet elindítani és megállítani az applikációt, de ezt leszámítva jó társ volt a mozgásban.
Ha extrém sportot űzünk, akkor egyrészt vigyázzunk az órára, nehogy összetörjük, másrészt a pulzusmérés marad az egyetlen támpont, abból kiindulva tudja kiszámolni az óra, hogy hány kalóriát égettünk el.
A vízi sportok közül az üdítő kivételt a vitorlázás jelenti, hiszen itt bőséggel jönnek szembe a különböző alkalmazások. Ezek mutatják a különböző útvonalakat, iránytűként működnek, értesítenek a viharjelzésekről, segítenek a navigációban, esetleg különböző utakat tartalmaznak, amelyek teljesítéséért pontokat kapunk és így versenghetünk ismerősökkel és ismeretlenekkel.
A Balatonra is elérhető a vitorlások számára kifejlesztett applikáció, a Balaton sailing, amely ráadásul ingyenesen letölthető.
A versenyzők számára még a magyar fejlesztésű SailLog nyújhat segítséget, a Balatonon pedig érdemes letölteni a BalatonHelp applikációt, mivel ha bajba kerülünk, az alkalmazás segítségével elküldhetjük helyzetünket, ami jelentősen megkönnyíti a mentést.
Sorozatunk első részében a túrázást segítő alkalmazásokról írtunk.