Kiütéses győzelemmel mutatkozott be a Leverkusen az újfajta BL-ben

VARGA BALÁZSVARGA BALÁZS
2024.09.19. 22:59
Florian Wirtz (balra) duplázott első BL-meccsén (Fotó: Getty Images)
A labdarúgó Bajnokok Ligája-alapszakasz első fordulójának csütörtöki játéknapja két vendéggyőzelemmel indult: a Bayer Leverkusen idegenben 4–0-ra kiütötte a Feyenoordot, a Benfica 2–1-re nyert a Crvena zvezda otthonában, később pedig a Brest vendéglátóként 2–1-re megverte a Sturm Grazot.

FEYENOORD–BAYER LEVERKUSEN

Nagyon gyorsan eredményre vezetett a Leverkusen letámadása, az 5. percben Robert Andrich szerzett labdát, Florian Wirtzhez passzolt, aki 18 méterről lőtt, és ugyan kicsit eltörte a labdát, az a bal alsó sarokba vágódott. Wirtz 21 évesen és 139 naposan a második legfiatalabb Bayer-játékos, aki gólt szerzett első BL-mérkőzésén – a csúcstartó, Marko Babic 21 évesen és 43 naposan vette be a Juventus kapuját 2002-ben. Majdnem hamar egyenlített a Feyenoord, ám Ramiz Zerruki lesről talált be, ezt követően pedig már nem nagyon találták a rést a hollandok. Nem úgy a német csapat, amely fél óra elteltével újabb gólt szerzett: Jeremie Frimpong bepassza után Álex Grimaldo helyezte a labdát közelről a kapuba.

Hat perccel később pedig el is dőlt a meccs: Frimpong adott be pontosan a jobb oldalról, középen Wirtz kapásból lőtt a kapuba. A hazaiak tanácstalanul próbáltak támadni, de újabb gólt kaptak a félidő végén, amikor egy felívelés után Edmond Tapsoba fejelte a labdát középre, amely a lábbal tisztázni próbáló kapus, Timon Wellenreuther sarkáról becsorgott a saját kapujába – kiütés.

Igyekezett megszerezni a becsületgólt a rotterdami együttes, ehhez Quinten Timber állt a legközelebb, de kísérletét hárította Lukás Hrádecky. A „gyógyszergyáriak” visszaálltak, kontrákra rendezkedtek be a négygólos előny tudatában – de már azt sem erőltették –, a Feyenoord pedig csak lesgólig jutott, egy találatot azonban megérdemelt volna. 0–4

CRVENA ZVEZDA–BENFICA

A másik mérkőzésen bekezdett a Benfica, Ángel Di María beadásából Alexander Bah lőtte a labdát a kapu elé, az megpattant és felpördült, a hosszún pedig Rade Krunic elaludt, így mellette Kerem Aktürkoglu bekotorta a kapuba a labdát. A folytatásban igyekezett váltani a Crvena zvezda, de csak kisebb lehetőségekig jutott el, míg a másik oldalon Orkun Kökcü szabadrúgásból, 23 méterről a kapu bal oldalába lőtt, kétgólosra növelve a vendégelőnyt. Megfogta a második gól a szerbeket, a portugálok pedig magabiztos őrizték előnyüket.

A második félidőben is becsülettel ment előre a belgrádi csapat, és be is tudta szorítani ellenfelét, de igazán nagy helyzetet nem tudott kidolgozni. Igaz, hordozott némi veszélyt magában, hogy a lisszaboniak ennyire visszahúzódtak, ám nem volt átütőerő a Crvena zvezda támadójátékában. Aztán a hajrában csak sikerült megbontani a portugálok védelmét, Cherif Ndiaye kiugratása után Felício Milson váltotta gólra a ziccert. Mindent megtettek a szerbek az egyenlítésért, rengeteg beíveléssel próbálkoztak, ám az újabb találathoz a Benfica állt közelebb – Zeki Amdouni a kapufát találta el. 1–2

BREST–STURM GRAZ

A Guingamp-ban rendezett találkozón (a vendéglátók saját stadionja nem felel meg az UEFA követelményeinek) az európai kupaporondon debütáló franciák kezdtek jobban és veszélyesebben, aztán az osztrákok jutottak lesgólig Seedy Jatta révén. A lüktető iramú mérkőzésen a hazaiak kerültek előnybe, a Brest történetének első Bajnokok Ligája-gólját Hugo Magnetti szerezte, aki 20 méterről jobb külsővel kilőtte a bal alsót. Nem működött a graziak támadójátéka, de egy szerencsés góllal sikerült egyenlíteniük a játékrész hajrájában: egy kontra végén William Böving emelte be középre a labdát, az pedig a menteni igyekvő Edimilson Fernandes mellkasáról a saját kapujába került.

A szünet után tíz perc elteltével újra vezetést szerzett a Brest: Kenny Lala ívelte fel a labdát, Ludovic Ajorque lefejelte, Abdallah Sima pedig lefordult védőjéről, és hét méterről a bal alsóba lőtt. Lassan vette át az irányítást az osztrák bajnok, de nem volt benne a játékában a gól. Az előző Ligue 1-idény bronzérmese jól menedzselte a mérkőzést, és a végjátékban el is dönthette volna, azonban Kamory Doumbia és Jonas Martin lövését is bravúrral védte Kjell Scherpen. Viszont így sem kellett aggódnia a Brestnek, mert a két helyzet között Dimitri Lavalée begyűjtötte a második sárga lapját, tíz emberrel pedig már végképp nem volt esélye az egyenlítésre a Sturm Graznak. 2–1

BAJNOKOK LIGÁJA, ALAPSZAKASZ
1. FORDULÓ
Feyenoord (holland)–Bayer Leverkusen (német) 0–4 (Wirtz 5., 36., Grimaldo 30., Wellenreuther 45. – öngól)
Crvena zvezda (szerb)–Benfica (portugál) 1–2 (Milson 86., ill. Aktürkoglu 9., Kökcü 29.)
Brest (francia)–Sturm Graz (osztrák) 2–1 (Magnetti 23., Sima 56., ill. E. Fernandes 45+1. – öngól)
Kiállítva: Lavalée (88., Sturm)
Atalanta (olasz)–Arsenal (angol) 0–0
Atlético Madrid (spanyol)–RB Leipzig (német) 2–1 (Griezmann 28., Giménez 90., ill. Sesko 4.)
Monaco (francia)–Barcelona (spanyol) 2–1 (Akliouche 16., Ilenikhena 71., ill. Yamal 28.)
Kiállítva: Eric García (11., Barcelona)