A PSG bedarálta a Dortmundot, kétgólos győzelemmel kezdte a BL-t

2023.09.19. 20:45
A labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének 1. fordulójában a Paris Saint-Germain két góllal legyőzte a Borussia Dortmundot az F-csoportban. Az első félidőben még jól védekeztek a németek, de a második félidőben már gólokban is megmutatkozott a PSG fölénye.

Mbappéék örülhettek (Fotó: Getty Images)

BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
1. FORDULÓ

F-CSOPORT

Paris Saint-Germain (francia)–Borussia Dortmund (német) 2–0 (0–0)
Párizs,Parc des Princes, 47 379 néző.Vezette: Gil Manzano (spanyol)
PARIS ST.-GERMAIN:Donnarumma – Hakimi, Skriniar, Marquinhos, L. Hernandez (Danilo, 88.) – Ugarte, Zaire-Emery, Vitinha (Li Kang In, 80.) – O. Dembélé, Kolo Muani (Goncalo Ramos, 80.), K. Mbappé. Vezetőedző: Luis Enrique
DORTMUND:Kobel – Süle, Hummels, Schlotterbeck – Ryerson, Sabitzer (Nmecha, 14.), Can (Bynoe-Gittens, 76.), Brandt (Reus, 62.), Wolf (Benszebaini, 77.) – Adeyemi, Malen (Füllkrug, 62.). Vezetőedző: Edin Terzic
Gólszerző: K. Mbappé (49. – 11-esből), Hakimi (58.)

Hiába a nyomás, a párizsiak labdabirtoklási fölénye nem sokat ért az első félidőben. A PSG az első negyvenöt percben nem kevesebb mint 73 százalékban birtokolta a labdát, a gólhoz legközelebb a 19. percben járt, Vitinha a jobb oldali kapufát találta el. A portugál támadó mesteri tekerése után centimétereken múlott a hazaiak vezető gólja, a tizenhatosig számtalanszor eljutottak, de a német élőfalon nem sikerült áttörniük.

A Dortmund a belső három védős rendszerével jól lassította a hazaiak játékát, érdekesség, a németek legutóbb több mint egy éve futballoztak ebben a hadrendben. Nem véletlen volt a sok passz a mezőnyben, a franciák kínjukban sokszor kénytelenek voltak hátrafelé adni a labdát, és hogy mekkora volt a labdabirtoklási fölényük, jól mutatta a félidei statisztika: a PSG játékosai 364-szer, a dortmundiak mindössze 73-szor passzoltak egymáshoz.

A fordulás után a Paris Saint-Germain hetven másodperc után tizenegyeshez jutott, amelyet Kylian Mbappé értékesített, kisvártatva pedig Asraf Hakimi szerzett szépségdíjas gólt. Innentől a végéig őrizték előnyüket a párizsiak, akik a nehéz csoportban győzelemmel rajtoltak. 2–0

Mbappé és Hakimi (jobbra) szállította a PSG-siker góljait (fotó: AFP)

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+6. perc: Vége a meccsnek, győzelemmel kezdte a csoportkört a PSG. 2–0

90+6. perc: Mielőtt bárki túlságosan örülhetett volna, hogy Goncalo Ramos gólt lőtt, kiderült, hogy kicsivel bár, de lesről indult.

90+5. perc: Ryerson kapott még egy sárgát.

90+5. perc: Mbappé rúgott kapufát, de lesről tette, így aztán kár volt izgulni.

90+2. perc: Mbappé lódult meg előre, Kobel rosszul jött ki a kapujából, a francia szupersztár emelése viszont kicsivel elment a jobb kapufa mellett.

90. perc: Hat perc a hosszabbítás.

88. perc: Újabb hazai csere, Hernández helyett Danilo a pályán.

87. perc: Adeyemi bal oldali fejesét Füllkrug 10 méterről nem sokkal fejelt a bal alsó mellé.

84. perc: Dembélé megint nyúlcipőt kötött a jobb oldalon, a beadása is jó volt, az érkező Goncalo Ramos pedig 12 méterről mellélőtt. Nagy helyzet volt.

80. perc: Két párizsi csere, Vitinha helyettLi Kang In, Kolo Muani helyett Goncalo Ramos a pályán.

79. perc: Hűha! KAPUFA! Szép dortmundi támadás futott a pályán, Bynoe-Gittens 17 méterről a jobb kapufát találta el.

78. perc: Leült a meccs, a hazaiak nem strapálják magukat, őrzik a vezetést.

77. perc: Közben Wolf megsérült, őt is le kellett cserélni, Benszebaini állt be a helyére.

76. perc: Cserélt a Dortmund, Bynoe-Gittens érkezett Can helyett.

67. perc: Cannak is kiosztott egyet, amit a vendégek csapatkapitánya vett zokon, pedig lökdösődött rendesen.

66. perc: Schlotterbeck kapott sárga lapot Dembélé gáncsolása miatt, majd nem tetszett neki a dolog, kicsit összekaptak a játékosok.

62. perc: Kettőt cserélt a Dortmund, Brandt és Malen lekocogott a pályáról, Reus és Füllkrug jött be csereként.

59. perc: A Dortmund támadott, és erre ráfázott, gyors akcióval növelte az előnyét a PSG.

58. perc: GÓÓÓÓL! NÖVELTE ELŐNYÉT A PSG! Hakimi játszott össze Vitinhával, majd egy nagyszerű csellel elküldte a védőjét, Hummelset, és jobbal a jobb alsóba lőtt.

54. perc: Ryerson lőtte el a labdát 16 méterről, kicsit odaléptek neki, nagyot esett, de mintha a saját lábában esett volna el.

Mbappé elvégezte a tizenegyest, nemsokára gól (fotó: AFP)

49. perc: GÓÓÓL! Mbappé állt a labda mögé, és nagyon pontosan lőtte ki a jobb alsót. 1–0

48. perc: Jöhet az a büntető.

48. perc: Azért a videobírók megvizsgálják az ügyet.

47. perc: TIZENEGYES! Fürge akció futott a jobb oldalon, Dembélé középre adott, Mbappé belebotlott a labdába, amely rossz lett volna, deSüle kezére pattant. Így lett tizenegyes.

46. perc: Elkezdődött a második félidő.

A félidőben döntetlen az állás (fotó: AFP)

ELSŐ FÉLIDŐ

45+3. perc: Vége az első félidőnek, fölényben játszik a PSG-de ez gólhoz még nem volt elég. 0–0

45+2. perc. Mbappé cselezte be magát a tizenhatoson belülre, de hosszan szöktette magát, ezt még az ő gyorsaságával sem lehetett elérni.

41. perc: Megnézték, és az új idényben ezért már nem jár tizenegyes.

40. perc: Jobb oldali szöglet után úgy tűnt, Süle kezére pattant a labda a derekáról a tizenhatoson belül, fütyült a közönség, a videobíró pedig akcióba lépett...

39. perc: Hakimi paszából Dembélé kínálta meg erős lövéssel Kobelt, aki villámgyors mozdulattal védett a jobb alsó elől.

35. perc: Can indult meg a jobb oldalon egy kontrával, majd a beadását könnyen húzta le a hazai kapus.

34. perc: Nagyon visszahúzódott a Dortmund, a PSG gyors mozgással igyekszik feltörni a védelmet.

30. perc: Ez a szöglet értékelhetetlen volt.

30. perc: Hernández harcolt ki szögletet, a bal oldalról Vitinhához került a labda, gyenge lövése megcsúszott egy védő fején, újabb szöglet, csak most a jobb oldalról.

23. perc: Hakimi került óriási helyzetbe egy jó bemozdulás után, amikor azonban lőtt volna, belépett elé Schlotterbeck, és a legjobbkor szerelt.

22. perc: Can kapott labdát viszonylag jó helyzetben, el is lőtte 18 méterről, csakhogy csúnyán fölé.

Lucas Hernández (sötét mezben) Süle szorításában (fotó: AFP)

19. perc: KAPUFA! Körbeadogatták szinte a dortmundi tizenhatos előtt a labdát a hazaiak, Vitinha 16 méterről jobbal a jobb alsót vette célba, a dortmundiak szerencséjére a kapufa mentett.

Eddig kétszer játszottak egymással a BL-ben, egy-egy győzelme van mindkét csapatnak.

15. perc: Kontrára indult a PSG, Mbappé indításával Dembélé lódult meg a bal oldalon, a beadása azonban nem volt jó, többet ígért ez a lehetőség.

14. perc: Donnarumma védett egyet, Malen lövését fogta ki.

14. perc: Bizony, ebből csere lesz. Nmecha jött az osztrák játékos helyére.

12. perc: Sabitzer maradt a földön a PSG térfelén Hakimi becsúszása után, és ápolni is kellett. Vajon cserélni is kell?

8. perc: Bal oldali szöglettel jöhetett a Dortmund, Hummels fejese elment a léc felett.

7. perc: Brandt futott el a jobb oldalon, és ha mást nem is, egy szögletet kiharcolt. Ő maga adta be a szögletet, de a lehetőségből nem lett semmi.

4. perc: Dembélé szabdrúgása érkezett a tizenhatoson belül, a lepattanó labdát Hernández rúgta el 5 méterről, néhány arasszal a jobb alsó mellé.

2. perc: Mbappé etette meg óriási csellel Schlotterbecket a tizenhatoson belül, majd a passzát kivágták a védők.

1. perc: Jobb oldali dortmundi szöglet után könnyedén kifejelték a labdát a védők.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a PSG tiszta szürkében, a Dortmund tiszta sárgában játszik.

ELŐZMÉNYEK

NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

Kedden elkezdődik a Bajnokok Ligája 32. idényének csoportköre. Aki szereti a sorozatnak ezt a fázisát, most élvezze ki, jövőre ugyanis már nem láthatunk ilyet, jelentős újítások lesznek a lebonyolításban. Utoljára osztják szét nyolc négycsapatos csoportba a 32 főtáblás együttest, ahogy az 1999–2000-es idény óta mindig. A 2024–2025–ös BL-ben már nem lesznek csoportok, nem is 32, hanem 36 tagú lesz a mezőny, hat helyett nyolc mérkőzést játszik majd mindegyik csapat a csoportkört felváltó szakaszban, és hogy ki kivel játszik, az a sakkból ismeretes „svájci rendszer” alapján dől el. A párosítások kialakításának alapelve, hogy a közel azonos súlyú csapatok kerüljenek szembe egy-egy mérkőzésen. Minden együttes nyolc különböző ellenféllel találkozik, és négy mérkőzést hazai pályán, négyet idegenben játszik le.

Szeptember 19-én indul a BL-csoportkör – amely jó ideig az utolsó lesz, a jövő évtől nagy reform jön a lebonyolításban. A mezőnyben húsz év óta először Lionel Messi és Cristiano Ronaldo sincs ott.