FC Bruges (belga)–Manchester United (angol)
Hazai pályán 3–1-re nyert a Manchester United az FC Bruges ellen az első mérkőzésen, az angolok a visszavágón pedig még fölényesebben győztek. A mérkőzés főszereplője a mesterhármasig jutó Wayne Rooney volt, aki első találatával megtörte 878 perces gólcsendjét!
Bővebben itt olvashat a találkozóról!
Leverkusen (német)–Lazio (olasz)
Spanyolország (5): Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid, Sevilla, Valencia Anglia (4): Chelsea, Manchester City, Arsenal, Manchester United Németország (4): Bayern München, Wolfsburg, Borussia Mönchengladbach, Bayer Leverkusen Olaszország (2): Juventus, AS Roma Portugália (2): Benfica, Porto Franciaország: (2) Paris SG, Lyon Oroszország (2): Zenit, CSZKA Moszkva Hollandia (1): PSV Ukrajna (2): Dinamo Kijev, Sahtar Doneck Görögország (1): Olympiakosz Törökország (1): Galatasaray Belgium (1): Gent Horvátország (1): Dinamo Zagreb Svédország (1): Malmö FF Izrael (1): Maccabi Tel-Aviv Fehéroroszország (1): BATE Kazahsztán (1): FC Asztana |
A Lazio 1–0-s előnnyel érkezett Leverkusenbe, a futballtradíció pedig azt tartja, ez az olasz csapatoknak álomeredmény – ehhez képest a rómaiak az 48. percben már az eredmény (és a BL-csoportkör) után futottak. Az első félidő kulcsfigurája Hakan Calhanoglu volt, aki a Bayer szinte összes helyzetének kialakításában részt vállalt, és addig-addig lövöldözött, míg egyszer jókor volt, jó helyen: a 40. percben pont elé pattant a labda egy kavarodás után, be is vágta kegyetlenül a ziccert.
Fordulás után a Lazio gyorsan megint középkezdéshez vonulhatott: egy kontra során Karim Bellarabi tálalt Admir Mehmedi elé, aki egyszerűen lepattintotta magáról a nyámnyilán védekező Mauríciót, majd iszonyatos erővel a léc alá zúzta a labdát – már a Leverkusen állt továbbjutásra! Maurício megpróbáltatásai ezzel nem értek véget, a 69. percben Stefan Kiessling letarolásáért megkapta a második sárga lapját (mondhatni, nem jókor keménykedett).
A vége is lehangoló lett az olaszoknak: a hajrában jött még egy kontra, a felívelt labda után kialakult helyzetet kettő a kettőben lejátszották a hazaiak, az ítéletvégrehajtó a végén Bellarabi volt. Kezdődhetett a főtáblás leverkuseni játékosok ünneplése – négy német csapat jutott be a csoportkörbe.
CSZKA Moszkva (orosz)–Sporting CP (portugál)
Hiába a hazai környezetben megszerzett egygólos előny, a Sporting nem bekkelni érkezett a CSZKA-hoz. Döntően a portugálok diktálták a tempót, náluk volt a labda, és még komoly helyzetekig is eljutottak. A házigazda ezzel szemben védekezni kényszerült, és olykor kontrákat vezetett. Mintha nem is az oroszokat sürgette volna az idő, de legalábbis nem tudtak mit kezdeni az ellenféllel. Az első félidő hajrájában aztán a Sporting mezőnyfölénye végre – megérdemelt – góllá érett.
A szünet után váratlanul jött a hazai egyenlítés: a rövidre laposan belőtt szabadrúgásra Seydou Doumbia robbant be. Első próbálkozását azonban védte Rui Patricio, viszont a felperdült labda az elefántcsontparti légiósról a Sporting kapujába pattant. A Sportingnak viszont az idegenbeli gól duplán jól jött: a CSZKA-nak még kettőre volt szüksége a továbbjutáshoz. A 72. percben a portugál védelem rövidzárlatát kihasználva meg is szerezték az elsőt: Ahmed Musa centerezését a berobbanó Doumbia váltotta gólra. A 83. percben szöglet után gólt ünnepelt a Sporting, de korán: a partjelző beintésének helyt adva a játékvezető nem adta meg a találatot, a labda kintről tekeredett vissza a kapu előterébe. Az oroszok a hajrában aztán a feketelevest is megitatták a vendégekkel: Musa döntötte el a továbbjutás sorsát, a CSZKA 3–1-es győzelemmel jutott tovább.
Partizan Beograd (szerb)–BATE (fehérorosz)
Egygólos hátrány nem ledolgozhatatlan, gondolhatták Belgrádban, csak a BATE gondolta ezt másképp – a fehérorosz bajnok közel sem olyan erős, mint néhány éve, viszont összeszokott, rutinos, minden hájjal megkent és rendszeres BL-főtáblás.
A rutin méghozzá sokszor dönt ilyen éles helyzetekben: Igor Sztaszevics a 25. percben a kék-sárgáknak szerzett vezetést, miután a BATE egy kontrával állva hagyta a szerbeket. Az első ziccert még elhibázták, ám Sztaszevics lecsapott a kipattanóra – a Partizan meg megkapta európai kupatörténete 300. gólját. A belgrádiak jöttek előre becsülettel, de az egyenlítés és a fordítás már túl későn jött – a BATE átvészelte a hajrát és ismét, immár ötödször csoportkörös lett.
BAJNOKOK LIGÁJA
SELEJTEZŐ, PLAYOFFKÖR, VISSZAVÁGÓK
NEM BAJNOKI ÁG
Bayer Leverkusen (német)–Lazio (olasz) 3–0 (Calhanoglu 40., Mehmedi 48., Bellarabi 88.)
Tj.: a Bayer Leverkusen, 3–1-gyel
FC Bruges (belga)–Manchester United (angol) 0–4 (Rooney 20., 49., 57., Herrera 63.)
Tj.: a Manchester United, 7–1-gyel
CSZKA Moszkva (orosz)–Sporting CP (portugál) 3–1 (Doumbia 49., 72., Musa 85., ill. T. Gutierrez 36.)
Tj.: a CSZKA Moszkva, 4–3-mal
BAJNOKI ÁG
APOEL (ciprusi)–Asztana (kazah) 1–1 (Stilic 60., ill. Makszimovics 84.)
Továbbjutott: az Asztana, 2–1-gyel
Partizan Beograd (szerb)–BATE (fehérorosz) 2–1 (Petrovics 75., Saponjics 93., ill. Stasevic 25.)
Tj.: a BATE, 2–2-vel, idegenben szerzett góllal