Épp a Juvénak kezdett állni a zászló, amikor Suárez lecsapott

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2015.06.07. 16:11
null
Ilyen egy sikerre éhes sztár: gólt szagolva Suárez saját csapattársát is megelőzte (Fotó: AFP)
A Barcelona 3–1-re legyőzte a Juventust a labdarúgó Bajnokok Ligája szombat esti berlini döntőjében, ezzel – akárcsak korábban Pep Guardiola – Luis Enrique is első szezonjában felért a csúcsra a katalánokkal. A finálé másnapján az InStat-elemzőrendszer segítségével tekintettünk a mérkőzés mögé.

 

 

A KEZDŐJÁTÉKOSOK INSTAT-INDEXEI A DÖNTŐBEN
JUVENTUS: Buffon – 333, Lichtsteiner – 304, Bonucci – 317, Barzagli – 277, Evra – 270, Marchisio – 335, Pirlo – 318, Pogba – 291, Vidal – 266, Tévez – 342, Morata – 326
BARCELONA: Ter Stegen – 351, D. Alves – 333, Piqué – 314, Mascherano – 297, J. Alba – 328, Rakitic – 334, Busquets – 353, Iniesta – 366, Messi – 408, Suárez – 430, Neymar – 430

A döntő kiegyenlítettségét mutatja, hogy a Juventus 15-ször, a Barcelona 17-szer kísérletezett bevenni a kaput, ebből az olasz csapat hatszor, a spanyol nyolcszor találta el a kapu felületét. Hogy a Barcelona támadásépítésben mégis sikeresebbnek bizonyult, jelzi, a katalánok lövéseinek többsége – egészen pontosan 13 – a büntetőterületen belülről indult útjára, ezzel szemben a Juve csak hatszor lőtt/fejelt kapura a tizenhatoson belülről, és ebből csupán kétszer talált kaput (ez volt a gól, illetve az azt közvetlenül megelőző Tévez-lövés).

A Barcelona a várakozásoknak megfelelően többet birtokolta a labdát (61:39 százalék), ám a torinóiak nagyrészt kompenzálták ezt azzal, hogy az InStat számítása szerint a támadások sebességében nem volt különbség, sőt, a támadó szellemet mutató index épp ezért a Juve esetében magasabb értéket mutatott (7.3, ill. 5.7).

A Barcelona (kék), illetve a Juventus összjátéka a mérkőzésen, kiemelve a 10 passznál többet jelentő játékkapcsolatokat
A Barcelona (kék), illetve a Juventus összjátéka a mérkőzésen, kiemelve a 10 passznál többet jelentő játékkapcsolatokat

 

Tizenöt perces szakaszokra lebontva a találkozót, labdabirtoklásban csak egyet „nyert meg” a Juventus (nem is kicsivel: 59:41 százalék), a torinói együttes épp akkor birtokolta jóval többet a labdát, amikor gyakorlatilag elveszítette a mérkőzést: a 60–75. perc között. A Barcelona a szünetet követően visszaesett játékban, ezt nem is annyira a labdabirtoklás visszaesése mutatja, sokkal inkább a passzok pontossága. Hiába volt azonban jobb a Juve ebben az utolsó fél órában, lélektanilag a legrosszabbkor kapta a gólt, a Barca pedig hiába fáradt, a védelme szilárd lábakon állt.

A lövések, a labdabirtoklás, a támadások, a pontos passzok és a győztes párharcok alakulása a mérkőzés során, 15 perces időintervallumokra lebontva
A lövések, a labdabirtoklás, a támadások, a pontos passzok és a győztes párharcok alakulása a mérkőzés során, 15 perces időintervallumokra lebontva

Andrea Pirlo rengeteget vállalt magára a Juventusból, jócskán ő passzolta a legtöbbet a Juvéből, és alig volt biztonsági passza (57-ből nyolc), extra átadásokat vállalt be, a rögzített játékszituációknál viszont ezúttal inkább volt pontatlan, és fejjátékban inkább az Allegri-csapat volt sebezhető. A fő probléma azonban az volt, hogy a Juve középpályáján csak Marchisio nyújtott átlag felettit, ez pedig a jobb támadógépezettel rendelkező Barcelona ellen kevés volt. Pogbának voltak jó megmozdulásai, de összességében csalódás volt a játéka, Vidal pedig önmagát is okolhatja, amiért nem nyert a Juve, csak a szabálytalanságaival (öt elkövetett fault – a legtöbb a meccsen), korai sárga lapjával tudott kitűnni, volt két rossz lövése, a mezőny legrosszabb InStat-indexe hűen tükrözi napi formáját.

A „zebrák” közül Tévezé lett a legjobb mutató, amit elsősorban rendkívül pontos mezőnymunkájával érdemelt ki, illetve sok vállalkozásának tudhat be. Olyan figurája volt az összecsapásnak, akin megnyerhette volna a mérkőzést a Juventus, ám a lába neki sem sült el, az egyenlítő gólban ugyan nagy érdeme volt, de nem dőlt meg az az érzet vele kapcsolatban, hogy kiemelkedő eseményen nem tudja a legjobbját nyújtani.

Tévez játékba avatkozásai és első, illetve második félidei passzai a mérkőzésen
Tévez játékba avatkozásai és első, illetve második félidei passzai a mérkőzésen
Az hiányzott tőle, ami a másik oldalon végül megvolt a nagy hármasban. Messi lehet, hogy nem játszott élete formájában, de működött a játékkapcsolata Dani Alvessel és Neymarral, és egymaga több sikeres cselt mutatott be, mint a teljes Juve (13, ill. 12). A Juventus rengeteg energiát fektetett a semlegesítésébe, az első gól előtt nagy labdát adott Jordi Albának, a második előtt pedig az ő lövése jött ki Buffonról, miután nem lehetett megállítani őt a tizenhatos előtt. Neymaré volt a kulcspassz az első gól előtt, míg a harmadikat maga lőtte. Suárez pedig az egyik legkoncentráltabb játékot mutatta be a döntőben, nála senki sem próbálkozott többet kapura lövéssel (7/3), és egyáltalán nem véletlen, hogy ő ért oda a labdához a második gól előtt: kilenc szabad labdát szerzett meg a mérkőzésen, mind a kilencet az ellenfél térfelén! (Ebben a mutatóban csak Bonucci volt jobb nála, a védő tíz „szabad labdát” szerzett, nyolcat a saját térfelén.)
A Barcelona (kék), illetve a Juventus extra támadó, illetve kulcspasszai a mérkőzésen (a teli korongok a sikeresek)
A Barcelona (kék), illetve a Juventus extra támadó, illetve kulcspasszai a mérkőzésen (a teli korongok a sikeresek)
ÉRDEKESSÉGEK AZ INSTAT-ELEMZÉSBŐL
• Mindössze egy lesszituáció volt az összecsapáson, Patrice Evra játékba avatkozása után lengetett az asszisztens.
• A Barcelona kicsit jobb volt a párharcokban (167/89, 53 százalék), ugyanakkor a levegőben a Juventus volt hatékonyabb (36/19, 53 százalék).
• Messinek négy rossz labdakezelése volt, ennél senkinek nem volt több a meccsen.
• A döntő legjobban passzoló játékosa Sergio Busquets volt (68/65, 96 százalék), a túloldalon Tévez volt kimagasló (22/21, 95).
• Paul Pogba veszítette el a legtöbb labdát a 97 perc során, 16-ot, ebből ötöt a saját térfelén.

Összességében elmondható, hogy az olasz sajtó joggal dicséri a Juventust, mert csapatszinten jól játszott a torinói együttes, az egyénektől kellett volna több. A Barcelona nem ezúttal mutatta szezonbeli legjobbját, ám Luis Enrique munkáját minősíti, hogy a szezon közepi káosz után rendet és egyensúlyt teremtett, az új igazolások közül Ter Stegent, Rakiticet és Suárezt is kiválóan építette be, mindegyiküknek volt meghatározó pillanata a döntőben.

Gyakori közhely, hogy a nagy sztárok attól többek, hogy egy villanással eldönthetik a mérkőzést, és ez a közhely ezúttal tökéletesen valóra vált Neymar leheletfinom körömpasszával, Messi megindulásával és Suárez berobbanásával. De a győzelemben bizony benne volt Ter Stegen, Piqué és Busquets „kulimunkája” is. Ahhoz pedig kétség sem férhet – elég végigfutni a Barcelona búcsúztatta csapatok listáján –, hogy egész szezonbeli teljesítménye alapján megérdemelt helyre került a BL-trófea.

BAJNOKOK LIGÁJA 2014–2015
DÖNTŐ
JUVENTUS (olasz)–FC BARCELONA (spanyol) 13 (0–1)
Berlin,
Olimpiai Stadion, 70 442 néző. Vezette: Cakir (török)
JUVENTUS: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Evra (Coman, 89.) – Marchisio, Pirlo, Pogba – Vidal (Pereyra, 79.) – Tévez, Morata (Llorente, 85.). Vezetőedző: Massimiliano Allegri
Nevezve: Storari (kapus), Ogbonna, Padoin, Sturaro
BARCELONA: Ter Stegen – D. Alves, Piqué, Mascherano, Alba – Rakitic (Mathieu, 91.), Busquets, Iniesta (Xavi, 78.) – Messi, Suárez (Pedro, 96.), Neymar. Vezetőedző: Luis Enrique
Nevezve: Bravo (kapus), Bartra, Adriano, Rafinha
Gólszerző: Morata (56.), ill. Rakitic (4.), Suárez (68.), Neymar (97.)

Legfrissebb hírek

Kitiltották Lionel Messi testőrét az Inter Miami meccseiről

Minden más foci
22 órája

Sokat tanul az edzéseken Messiéktől az Inter Miami magyar futballistája

Minden más foci
2025.04.01. 09:20

Neymarra munka vár, ha Jorge Jesus lesz a brazil kapitány

Minden más foci
2025.03.30. 09:23

Magyarországon nyitották ki a világ egyik legértékesebb focis kártyáját

Minden más foci
2025.03.26. 15:01

Messi nem lép pályára a következő vb-selejtezőkön

Minden más foci
2025.03.17. 18:14

Ígéretes irányban a fenntarthatóság felé – Football Benchmark-elemzés a PSG-ről és az Interről

Képes Sport
2025.03.15. 11:42

Neymar sérülés miatt kikerült a brazil keretből

Minden más foci
2025.03.15. 11:03

Suárez és Messi góljaival jutott tovább az Inter Miami

Minden más foci
2025.03.14. 10:11
Ezek is érdekelhetik