SPANYOLORSZÁG
Ha sikerül elkerülni, hogy a Spanyol Labdarúgó-szövetség május 16-tól felfüggessze a bajnokság küzdelmeit, a Primera Divisiónban még két fordulót rendeznek. Az automatikus csoportkörös helyre az Atlético Madrid pályázik a legnagyobb eséllyel, hiszen négypontos (77) előnnyel áll a negyedik helyezett Valencia előtt (73). Utóbbira viszont még a Sevilla (70) is veszélyes lehet. A negyedik helyezett a selejtező negyedik fordulójában, az úgynevezett playoffkörben kapcsolódik be a küzdelmekbe, és egy párharcot kell megvívnia a főtábláért. Tekintve, hogy a két nagy (Barca, Real) mellett az elmúlt években még európai viszonylatban a legjobbak közé stabilan beékelődő Atlético is ott lesz a mezőnyben, a spanyol futball zászlóshajói teljes létszámban ott lesznek a BL következő kiírásában.
ANGLIA
A spanyolokat az angolok követik az erősorrendben, a kiadó négy BL-hely közül még csak egynek van biztos tulajdonosa, a bajnokságot a zárás előtt három fordulóval már megnyerő Chelsea. A londoni „kékeket” sorrendben követő Manchester City (73 pont), Arsenal (70), Manchester United (68) hármasnak két forduló áll a rendelkezésére, hogy eldöntse a biztos csoportkörös tagságot. Viszont aligha létezik olyan forgatókönyv, amelyben az egymenetes selejtezőre kötelezett negyedik ne jutna be a csoportkörbe. Elméletben még a Liverpool beérhetné pontszámban az MU-t, de a mínusz hat pont mellett a 14 gólos különbségnek is el kellene tűnnie, amire alighanem csak matematikai esély mutatkozik, reális nem.
Egyéves szünet után az MU visszatérhet megszokott helyére, a legjobbak közé – a „vörös ördögök” kihagyták a most zajló európai kupaszezont –, a Pool viszont csak átmeneti jelleggel mutathatta ott meg magát. A liverpooliak hosszú szünetet követően térhettek vissza a BL-mezőnybe – a 2009–2010-es idény után négyet zsinórban kihagytak –, míg a legutóbb 2010–2011-ben az elitben szereplő Tottenham Hotspurnak ezúttal sem jött össze a bravúr. Pedig mennyire vágynak már rá évek óta. Utóbbiak az El-ben keresnek maguknak menedéket, ha találnak.
NÉMETORSZÁG
Szintén két fordulóval a zárás előtt jár a bajnokság, amelyben már elkelt a bajnoki cím (Bayern), továbbá egy biztos csoportkörös hely (Wolfsburg). Utóbbiból így már csak egy kiadó van, ami nagyon kinéz a harmadik helyen álló Borussia Mönchengladbachnak. A Bayer Leverkusen ötpontos hátránya ledolgozható ugyan, de vélhetően a klubnál is inkább a plusz egykörös menettel számolnak, ami sokkal közelebb áll a valósághoz. A többi európai nagy bajnokság negyedik helyezettjéhez hasonlóan a papírforma ebben az esetben is csoportkörös részvételt ígér. A klub gazdasági szakembereinek a szeme előtt alighanem már a hatmeccses csoportkör lehetőségei és szorzói lebegnek.
A Bundesligában találjuk a következő BL-mezőny egyik nagy hiányzóját: a Dortmund pocsék idényt fut. A 2013-as BL-döntős sokáig a kieső helyen állt, bár a végére azért egy középmezőnyös szerepléssel csak kiegyenesedett és helyrehozta valamennyire a renoméját. Sőt, az El-ben is indulhat, ha megnyeri a kupadöntőt vagy elveszíti, de a bajnokságban legalább a hetedik helyen végez (jelenleg 7.). Olyan tradicionális egyesületek, mint az európai porondon is nagyot alkotó Hamburger és Stuttgart, a kiesés ellen harcolnak, a Werder Bremen, a Köln és az Eintracht Frankfurt a középmezőnyben vegetál.
OLASZORSZÁG
A Serie A-ban még három fordulót rendeznek, a kiosztásra kerülő pontok száma így hárommal több, ami a hajrában még bőven okozhat változásokat. No nem a Juventus első helyére nézve, mert az már fix. A torinóiak után viszont még nagy a tülekedés, a Roma (64 pont), Lazio (63), Napoli (60) hármas még egyaránt számolgathat. A legjobban hajrázó jutalma a BL-csoportkör lesz, a második – vagyis a bajnoki bronzérmes – pedig elviszi a BL-selejtezőt érő pozíciót. Ebben az esetben is meglepetés lenne, ha a főtáblán nem találkoznánk vele. A versenyben lévő trió tagjai közül a Lazio randevúzott legrégebben az elittel, még a 2007–2008-as kiírásban.
A Dortmundhoz hasonlóan az olasz klubok között is találunk majd neves hiányzót, bár az elmúlt évek szakmai és üzletpolitikai vesszőfutását látva ez nem akkora meglepetés. Az Inter legutóbb a 2011–2012-es kiírásban volt BL-résztvevő, a Milan a most zajló idényt hagyta ki, de az előző kiírásban a középmezőnybe szürkülő együttes ezúttal sem tudott hagyományainak megfelelően szerepelni. Miként a városi rivális, El-részvételben azért még reménykedő Inter sem.
BAJNOKOK LIGÁJA, 2015–2016
MÁR BIZTOS RÉSZTVEVŐK
CSOPORTKÖR
Barcelona (spanyol), Real Madrid (spanyol), Chelsea (angol), Bayern München (német), Wolfsburg (német), Juventus (olasz), Benfica (portugál), Porto (portugál), PSG (francia), PSV (holland), Olympiakosz (görög)
SELEJTEZŐ
4. FORDULÓ (RÁJÁTSZÁS)
Sporting (portugál)
3. FORDULÓ
Ajax (holland)
2. FORDULÓ
Dinamo Zagreb (horvát), BATE Boriszov (fehérorosz), Celtic (skót), Malmö (svéd), Molde (norvég), VIDEOTON, Asztana (kazah), HJK (finn), Stjarnan (izlandi), Ventspils (lett), Zalgiris Vilnius (litván), Dundalk (ír), Hibernians (máltai)
1. FORDULÓ
Crusaders (északír), B36 Tórshavn (feröeri), FC Santa Coloma (andorrai), The New Saints (walesi), Levadia Tallinn (észt), Lincoln Red Imps (gibraltári)