Mesternégyes: De Bruyne a bajnoki cím küszöbére lőtte a Manchester Cityt

B. A.B. A.
2022.05.11. 21:05
Kevin De Bruyne négyszer is betalált a Wolverhampton otthonában (Fotó: AFP)
A Manchester City a négy gólig jutó Kevin De Bruyne vezérletével 5–1-re kiütötte a Wolverhampont az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 33. fordulójából bepótolt találkozóján.

ANGOL PREMIER LEAGUE
A 33. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS
WOLVERHAMPTON WANDERERS–MANCHESTER CITY 1–5 (1–3)
Wolverhampton, Molineux Stadion. Vezette: Martin Atkinson
WOLVERHAMPTON: José Sá – Boly, Coady, Dendoncker – Jonny, Joao Moutinho (Cundle, 85.), Neves, Ait-Nouri – Chiquinho, Raúl Jiménez (Hvang Hi Csan, 72.), Pedro Neto (Trincao, 72.). Menedzser: Bruno Lage
MANCHESTER CITY: Ederson – Joao Cancelo, Fernandinho (Mahrez, 77.), Laporte (Aké, 61.), Zincsenko – Rodri, Gündogan, De Bruyne – Bernardo Silva, Foden (Grealish, 81.), Sterling. Menedzser: Pep Guardiola
Gólszerző: Dendoncker (11.), ill. De Bruyne (7., 16., 24., 60.), Sterling (84.)

Újabb fontos lépcsőfokon kellett átlépnie a bajnoki címre pályázó Manchester Citynek. Pep Guardiola csapata a Wolverhampton otthonába látogatott, melyet decemberben csak 1–0-ra győzött le az Etihadban.

A címvédő alaposan bekezdett a 33. fordulóból bepótolt találkozón, és már a 7. percben megszerezte a vezetést: Bernardo Silva kiváló passzal hozta ziccerbe Kevin De Bruynét, aki ballal, tíz méterről kilőtte a bal alsót (0–1).

Sokat nem kellett várni a hazaiak válaszára, négy perccel később nagyszerűen végigvitt kontrát koronázott meg Leander Dendoncker, Pedro Neto középre tett labdája utáni lövését nem tudta hárítani Ederson (1–1).

Mint utólag kiderült, az első negyedóra csak megalapozta a gólesőt, hamarosan megduplázta az addigi termést a két csapat, ám ennek csak a City örülhetett: De Bruyne előbb egy kipattanót lőtt a kapuba, majd 17 méterről csodás lövést helyezett el a jobb sarokban (1–3). A City karmestere első mesterhármasát jegyezte angliai karrierje során, ráadásul mindhárom találatot bal lábbal érte el.

A Premier League történetének mérkőzés elejétől számított harmadik leggyorsabb triplája után – csak Sadio Mané (16 perc) és Dwight Yorke (22) volt gyorsabb – megnyugtatónak tűnő előnyre tett szert a City, az egyébként remek iramú első félidő összes kaput eltaláló lövéséből gól lett.

A fordulás után Raheem Sterling szinte azonnal betalált, de lesről, De Bruyne újabb góljánál viszont már a partjelző sem menthette meg a hazaiakat: a belga Phil Fodent ugratta ki, az angol beadása az egyik védőről éppen De Bruynéhez pattant, aki így megszerezte a negyedik gólját (1–4).

A hajrában Sterling is betalált (1–5), a Manchester City magabiztos győzelemmel került újabb lépéssel közelebb a bajnoki címhez, Guardiola feje legfeljebb amiatt főhet, mert lehetséges, hogy még egy védője kidőlt: Aymeric Laporte-ot a második félidőben le kellett cserélni.

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+3. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Három perc a ráadás.

90. PERC: Hvang éles szögből leadott, de egész jó lövése centikkel kerülte el a jobb alsót.

89. PERC: Nem sok hiányzott az ötödikhez, De Bruyne lövése a jobb kapufán csattant.

84. PERC: GÓÓÓL, OTT AZ ÖTÖDIK! Ezúttal nem De Bruyne a gólszerző, Grealish, majd Cancelo passza után Sterling egy lépésről talált a kapuba (1–5).

81. PERC: Grealish is lehetőséget kap, Foden megy le.

78. PERC: A mérkőzés első sárga lapos figyelmeztetése is De Bruynéé.

77. PERC: Fernandinho kap pihenőt, Mahrez állt be.

Csak két gyorsabb tripla volt a PL-ben

76. PERC: Foden pazarul tálalt a hosszúnál érkező Sterling elé, de a szélső nem találta el jól a labdát, ráadásul ütközött a kapufával is.

72. PERC: Két csere a hazaiaknál, Hvang és Trincao a pályán, Raúl Jiméneznek és Pedro Netónak ennyi volt.

67. PERC: De Bruyne ezúttal önzetlen volt, Fodent hozta nagy helyzetbe, ám az angol csak a kapufát találta el.

62. PERC: Fernandinho szerelése (?) után nincs tizenegyes.

61. PERC: Laporte-ot közben mégis lecserélik, Aké érkezett a helyére.

60. PERC: GÓÓÓL, OTT A MESTERNÉGYES! De Bruyne indítása után Foden játszott középre, a védő éppen a belgához „szabadított fel”, s ő nem is hibázta el a ziccert (1–4).

57. PERC: Coady közeli lövését nagy bravúrral védte Ederson – utólag ráadásul beintették lesnek.

56. PERC: Raúl Jiménez iramodhatott meg a jobb szélen, az időközben visszatérő Laporte kiváló ütemérzékkel szerelte.

51. PERC: Laporte maradt lent, miután ütközött Raúl Jiménezzel, egyelőre kérdéses, hogy a spanyol válogatott bekk tudja-e folytatni.

50. PERC: Ebben több volt: Chiquinho ígéretes helyzetben ívelt magasan középre, de ez középen senkinek sem volt jó. A túloldalon Ait-Nouri ugyan begyűjtötte a labdát, de az ő beadását kifejelték.

47. PERC: Sterlin-gól, de magasban a zászló! Cancelo ugratta ki az angol szélsőt, aki higgadtan kihasználta a ziccert, apró szépséghiba, hogy lesről indult.

46. PERC: Sterling életveszélyesen tekert középre a jobb szélről, Jonny óriást mentett a kapu előterénél.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

ELSŐ FÉLIDŐ

45+3. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+1. PERC: De Bruyne passza és Sterling esése után a vendégek, az ellenakciónál Fernandinho kezezését követően a hazaiak reklamáltak tizenegyest, de egyik esetben sem harsant a sípszó.

Két perc a ráadás.

45. PERC: Nincs mesternégyes. De Bruyne ezúttal nem találta el a kaput 18 méterről.

41. PERC: Chiquinhoközépre belőtt labdájára Ederson vetődött ki.

40. PERC: Sterling passza után Cancelo röviden megtolta a labdát, hogy aztán a lelátóra bombázza.

34. PERC: Ait-Nouri indult meg jól a saját térfeléről, majd tette Chiquinho elé a labdát. A portugál hosszan tolta meg Zincsenki mellett, akinek a szorításában elesett, közben a védő szögletre mentett. Atkinson határozottan szögletet mutatott, s a videózás után sem változott az ítélet.

29. PERC: Szép passzokkal kialakított hazai lehetőség, ám Dendoncker túlságosan önzetlen volt, így elhalt az akció. Nem sokkal később Raúl Jiménez lövését blokkolták.

24. PERC: MICSODA GÓL! DE BRUYNE-MESTERHÁRMAS! A belga irányító a jobb szélről húzott befelé, visszahúzni sem tudták, majd takarásból, 17 méterről eleresztett bal lábas lövése védhetetlenül a kapu jobb oldalába csapódott (1–3).

22. PERC: José Sá ezúttal résen volt, jól húzta le az indítást.

16. PERC: POTYOGNAK A GÓLOK, ISMÉT A CITY VAN ELŐNYBEN! De Bruyne továbbtett labdáját José Sá elütötte Sterling elől, ám éppen az érkező belgához, s az ő lövésébe már csak beleérni tudott a kapus, hárítani nem (1–2).

11. PERC: GÓÓÓL, EGYENLÍT A WOLVES! Remek kontra a hazaiaktól, a bal szélen nagy területet kapó Pedro Neto jól vette észre a középen érkező Dendonckert, a belga válogatott futballista nem túl jó, de közeli lövését nem tudta hárítani Ederson (1–1).

8. PERC: Chiquinho száguldott végig a jobb szélen, Laporte gyönyörűen szerelt az utolsó pillanatban.

7. PERC: GÓÓÓL, VEZET A CITY! Bernardo Silva kiváló passzal indította De Bryunét, aki tíz méterről, ballal kilőtte a bal alsó sarkot (0–1).

3. PERC: A túloldalon Ait-Nouri kanyarított középre, Zincsenko mellkassal tette haza a labdát.

2. PERC: De Bryune lőtte be erőből középre a labdát, az ötösnél érkező Foden alig maradt le róla.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A Manchester City indította útjára a labdát.

Sárga-fekete szerelésben játszik a Wolves, tiszta fehérben a City.

A mérkőzés játékvezetőjeMartin Atkinson.

A két csapat legutóbb decemberben találkozott, akkor a City 1–0-ra nyert.

A találkozót a Digi Sport1 élőben közvetíti.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Wolverhampton–Manchester City Premier League-mérkőzés online tudósításában. Hamarosan kezdünk, tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

HARC A BAJNOKI CÍMÉRT

A Chelsea már április végére elvesztette a matematikai esélyét is arra, hogy beleszóljon a Manchester City és a Liverpool csatájába. S ha igazán őszinték akarunk lenni, Guardiola és Klopp csapatának versenyfutásában is jelentős előnyre tett szert a City, amelynek jelen állás szerint nemcsak pontelőnye, de jobb gólkülönbsége is lehet az utolsó két fordulóra fordulva – amennyiben szerda este győzni tud a Wolverhampton otthonában.

1. Manchester City35275389–21+6886
2. Liverpool36268289–24+6586

A FiveThirtyEight statisztikai oldal valószínűségszámítása szerint 86 százalék az esély arra, hogy a manchesteriek behúzzák a bajnoki címet, míg a Liverpool „fordítására” csupán 14 százalék esélyt ad.

A Citynek jelen állás szerint egy döntetlen is belefér a Wolves, West Ham United, Aston Villa trió ellen, és még akkor sem kell nagyon aggódnia, ha esetleg szűk, egy- vagy kétgólos vereséget szenved valamelyik riválistól.

A Liverpool akkor lehet bajnok, ha az idény végén valahogy pontelőnybe kerül a Cityvel szemben, vagy azonos pontszám esetén legalább néggyel javít a Cityhez viszonyított relatív gólkülönbségén.

A KÉT BAJNOKASPIRÁNS MECCSEI

Man. City (86 pont)Liverpool (86 pont)
PótlásWolverhampton (i)
37. fordulóWest Ham United (i)Southampton (i)
38. fordulóAston Villa (o)Wolverhampton (o)

A megmaradt ellenfelek közül ebben a kiírásban egyik csapattal szemben sem vesztett pontot a két bajnokaspiráns: a Liverpool a Sotont 4–0-ra, a Wolverhamptont vérverejtékkel 1–0-ra verte meg „ősszel”; a City szintén megszenvedett a Wolvesszal, de győzött Sterling büntetőből szerzett góljával az Etihadban (1–0), és 2–1-re nyert a West Ham United, illetve az Aston Villa ellen is.

Az sem épp a Liverpool malmára hajtja a vizet, hogy a csapatnak kettővel több tétmeccse maradt az idényből, előbb ezen a hétvégén a Chelsea-vel csap össze az FA-kupáért, majd május 28-án a Real Madriddal a Bajnokok Ligája-fináléban. Emiatt aztán a PL-programja is sűrűbb, s aki látta a csapat kedd esti meccsét az Aston Villa ellen, aligha vitatkozik a kijelentéssel, Klopp bőven számításba vette a kezdőcsapat összeállításakor a hétvégi, Chelsea elleni döntőt, és szintén muszáj lesz rotálni a jövő hét keddre halasztott Southampton elleni bajnokira is (főleg, ha a Wembleyben nem dől el 90 perc alatt a kupa sorsa). Ezzel szemben a City játékosainak már csak a bajnokságra kell koncentrálniuk, 2019 tavaszán pedig bemutatták, mennyire jól tudják ezt csinálni.

Nem túl valószínű, ám továbbra sem figyelmen kívül hagyható forgatókönyv, hogy a két csapat pontegyenlőség mellett, teljesen azonos gólkülönbséggel zár 38 fordulót követően. Ebben az esetben az angol bajnokság kiírása szerint egy playoffmeccs várna a felekre semleges pályán. Jelenleg a brit fogadóirodáknál 80-100-szoros pénz között lehet kaszálni azzal, ha valaki erre a forgatókönyvre fogad és az bejön. Csak halkan jegyeznénk meg, a Leicester City 2016-hoz bajnoki címére több mint 500-szoros odds volt 2015 nyarán a bajnoki rajt előtt – s az is össze tudott jönni…

A két rivális most egyaránt 89 szerzett gólnál jár, avagy egy 3–0-s City vereség akár reálissá is tehetné ezt a szcenáriót.