A Tottenham rekordgyőzelmet aratott az Arsenal fölött

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.05.12. 20:40
Harry Kane, a rekorder (Fotó: AFP)
Az angol Premier League 22. fordulójából most bepótolt mérkőzésen a hazai pályán játszó Tottenham Hotspur 3–0-ra megverte az Arsenalt.

ANGOL PREMIER LEAGUE
A 22. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS
Tottenham Hotspur–Arsenal 3–0 (2–0)
London,
Tottenham Hotspur Stadium, 62 000 néző. Vezette: Tierney
Tottenham:
Lloris – D. Sánchez, Dier, B. Davies (Rodon, 81.) – Emerson Royal, Bentancur, Höjbjerg, R. Sessegnon – Kulusevski (Lucas Moura, 72.), Szon Hung Min (Bergwijn, 72.) – H. Kane. Menedzser: Antonio Conte
Arsenal:
Ramsdale – Cédric Soares, Holding, Gabriel Magalhaes (Nuno Tavares, 76.), Tomijaszu – el-Neni, G. Xhaka – Saka, Ödegaard, Gabriel Martinelli (Smith Rowe, 63.) – Nketiah (Lacazette, 72.). Menedzser: Mikel Arteta
Gólszerző:
H. Kane (22., 37. – az elsőt 11-esből), Szon Hung Min (47.)
Kiállítva: Holding (33.)

A londoni derbit eredetileg a 22. fordulóban, január közepén rendezték volna, ám az Arsenal a sérültek, a koronavírusos megbetegedések, valamint az Afrikai Nemzetek Kupáján szereplő játékosok hiánya miatt halasztást kért és kapott a Premier League-től. A városi vetélytárs már akkor is elégedetlenkedett, lásd az esetüket az Európa-konferencialigában, amikor is a Covid-megbetegedések miatt decemberben nem tudtak kiállni a Rennes ellen, és mivel nem állapodtak meg a felek az új időpontot illetően, az UEFA 3–0-val a francia csapatot hozta ki győztesként…

Antonio Conte sokat beszélt erről a rangadó előtt, de a játékosai tettek arról, hogy a lefújásra eszükbe se jussanak az előzmények: Harry Kane értékesítette a Szon Hung Min által kiharcolt büntetőt, majd még a szünet előtt fejelt közelről egy gólt, a kettő között meg a Szon Hung Minnal látványosan nem bíró Rob Holding piros lapot kapott.

Ezzel el is dőlt a mérkőzés, a második félidő elején Szon Hung Min elé került a labda, a támadó pedig nem hibázott, és harcol tovább a PL aranycipőjéért (egy góllal van lemaradva Mohamed Szalahtól).

A vendégeknek egy Lloris által lefülelt Nketiah-lövéstől eltekintve nem volt helyzetük, a másik oldalon Emerson Royal duplázhatott volna, ha jobban koncentrál.

Conte lecserélte Szon Hung Mint még a hajrá előtt (a támadó látványosan csalódott volt emiatt), Mikel Arteta a Smith Rowe, Lacazette párostól várta a csodát.

Hiába: a Tottenham nagyon hosszú idő után egymás után harmadszor is legyőzte hazai pályán az Arsenalt, a PL-ben ilyen nagy különbséggel még soha nem nyert a városi rivális ellen.

Még nem füstöltek el a BL-remények

Conte Szont öleli meg elsőként. Arteta nagyon magányosan bandukol a gyepen.

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+1. perc Granit Xhakának
sárga lap. Granit-kemény belépő Mourának.

Két perc a ráadás.

88. perc Martin Ödegaard ellöki Mourát, sárga lap.

86. perc Az Emersont visszahúzó Emile Smith Rowe kap sárga lapot.

81. perc Joe Rodon be, Davies le.

Szon az első 9 meccsén az Arsenal ellen 0 kanadai pontot termelt, azóta 5 meccsen 7-et!

75. perc Gabriel Magalhaes lesérült, Nuno Tavares váltja.

Emile Smith Rowe és Bukayo Saka az idényben betalált már a TH ellen, korábban 1993-ban lőtt angol gólt az Arsenal színeiben a a Tottenham ellen!

72. perc Steven Bergwijn be, Szon le (nagyon csalódott), Lucas Moura meg Kulusevskit váltja. Alexandre Lacazette meg Nketiah helyére fut be gyorsan, és nagy füttyszó közepette.

Ödegaard lő ballal jócská a jobb felső mellé kissé jobbról, 20-ról.

Szon 21 gólos a PL-idényben, és egyetlen 11-est sem lőtt. Egy góllal van a góllövőlistán Szalah mögött.

A PL-ben még soha nem vezettek ennyivel az Arsenal ellen...

63. perc Emile Smith-Rowe be, Martinelli le.

63. perc Sessegnon beadását Szon ballal az égbe rúgja tízről, középről, estében.

60. perc A Bentancur indította Kane megindul a felezőtől, jobbal a léc alá lőne középről, 24-ről, de véd Ramsdale szépen, robinzonáddal.

58. perc Helyzet, de Emerson hétméteres fejesét eléri a villámgyorsan jobbravetődő Ramsdale. Kane adott be ismét remekül balról, Emerson pedig ismét úgy került helyzetbe, hogy helyet cserélt Sessegnonnal.

1961 után nyer egymás után háromszor odahaza az Arsenal ellen a Tottenham a jelek szerint.

52. perc A lelátókon nagy öröm, a pályán nagy TH-fölény.

51. perc Martinelli beadása után Saka 17-ről Daviesbe lő.

2014 óta most először verhette volna meg a nagy riválist oda-vissza az Arsenal.

Egy jó hír az Arsenal-drukkereknek: a Sao Paulo nagy ígérete, a 19 éves szélső, Marquinhos közel áll a Londonba igazoláshoz.

Egy Min-korabeli gólöröm

47. PERC GÓLLAL! Gabriel szereli az ötösön Sessegnon jobbról jövő, jobblábas beadása után Kane-t, de SZON HUNG MING elé pattan a labda, aki 11-ről jobbal a bal felső sarokba lő. Eldőlt: 3–0!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Derbi (Fotó: AFP)

Négy szabálytalanság Szon ellen, korábban egy meccsen sem szabálytalankodott ennyit Holding!

Jimmy Greaves 5

A mérkőzést eredetileg a 22. fordulóban, január közepén rendezték volna, ám az Arsenal a sérültek, a koronavírusos megbetegedések, valamint az Afrikai Nemzetek Kupáján szereplő játékosok hiánya miatt halasztást kért a Premier League-től, az illetékes bizottság pedig elfogadta. A városi vetélytárs már akkor is elégedetlenkedett, a klub hivatalos oldalán nyomban megjelent a közlemény, amely szerint a Spurs halasztási kérelmét bezzeg nem fogadták el korábban (nem mellékesen az Európa-konferencialigából is azután esett ki, hogy a Covid-megbetegedések miatt decemberben nem tudott kiállni a Rennes ellen, és mivel a felek nem tudtak megegyezni az új időpontot illetően, az UEFA 3–0-val a francia csapatot hozta ki győztesként), így az egyesület jóval következetesebb döntéseket várna a szövetségtől.

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. perc Nketiah lőne kissé balról, 19-ről jobbal a bal felsőbe, de hatalmasat véd Lloris!

42. perc Sessegnon bal oldali, ballábas beadását Emerson ballal az ötös jobb sarkáról a léc fölé teszi, kapásból, estében. ZICCER VOLT!

40. perc Davies odalép Ödegaardnak a 16-os előtt, szabadrúgás. Kifelé.

37. PERC ÚJABB GÓL, Szon jobbról jobbal középre adja a szögletet, tízről a jobb alsó elé fejeli a labdát Bentancur, HARRY KANE meg egy lépésről a jobb alsóba fejeli azt. Nketiah mellől: 2–0!

35. perc Saka és Höjbjerg összerúg, ápolás. Előbbi beadása után Tomijaszu tisztáz fejjel a bal sarok előtt, szögletre.

El-Neni megy egy sorral hátrább.

33. PERC PIROS LAP! Második sárga lap ROB HOLDINGNAK, Dier indítása után ellökte Szont, teljesen fölösegesen! Oda is csapott a fejére.

33. perc Szon ismét a földön...

30. perc Kulusevski jobbról laposan passzol az ötös és a befutó Kane elé, de közbelép az utolsó pillanatban Cédric.

A Tottenham 7 hazai meccs óta veretlen az Arsenal ellen, legutóbb 1960 és 1968 között futott ilyen jó formát.

27. perc SZÉP! Szon passza után Kane kettőt cselez, jobbal lő 15-ről, picit jobbról, Tomijaszu remekül lép közbe, Emerson tízről kapura lő, de közbelép Gabriel.

26. perc Rob Holdingnak sárga lap, a sokadik kis lökés Szonnal szemben.

25. perc Martinelli bal oldali beadását Lloris Ödegaard elé ejti, de aztán gyorsan javít.

Kane: 17 meccs az Arsenal ellen, 12 góllal és 3 assziszttal.

Kane: 48 meccs az idényben, 9 gólpasszal és 24 góllal.

22. PERC HARRY KANE jobbal a bal alsóba lő. Ramsdale jobbra el, az előző 5 büntetőből Kane négyet jobbra lőtt, egyet középre, a léc alá. 1–0!

21. perc BÜNTETŐ, Kulusevski jobb oldali beadása után Cédric derékkal ellöki az ötösön Szont.

18. perc
Ödegaard adja be ballal, kifejeli a labdát az ötös elől Bentancur.

Conte hevesen reklamál. De akkor sem piros lap...

17. perc Ben Davies akasztja a bal szélen Sakát, sárga lap.

15. perc Martinelli bal oldali beadását kifejeli el-Neni és az ötös elől Dier, nagy taps a lelátóról.

A Tottenham az ötödik helyen áll, hátránya négy pont az előtte álló Arsenallal szemben. Saját stadionjában 11–1–5 a mérlege, becsúsztak váratlan vereségek is, április közepén például a Brighton vitte el tőle a pontokat. Az Arsenal idegenben nem annyira meggyőző, a közepesnél jobb a mutatója (9–1–7) úgy, hogy utóbbi két vendégfellépésén (Chelsea, West Ham) győzött. Az „ágyúsok” legutóbb 2014 márciusában nyertek rangadót a Spurs vendégeként.

10. perc Visszavágó,
Szon ellöki Holdingot, ballal oda is csapott, aztán az angol simán lerántotta őt a földre magával.

9. perc Holding odalép Szonnak hátulról, ápolás. Bele is rúgott, amíg a földön feküdt a délkoreai.

8. perc Őrületes tempó, de mezőnyharc csak. Sánchez szépen lép be Nketiah elé Saka indítására, jő Lloris. Szon megindul, de szereli őt Cédric.

4. perc Helyzet, Höjbjerg passzával megindul a jobb szélen Kulusevski, elesik Gabriel és a 16-os előtt, szabadrúgás kifelé.

Sárga lapot érdemelt volna műesésért az ék.

2. perc Dier szereli az ötös előtt becsúszva az Ödegaard-passzal meginduló Nketiah-t.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak fehér mezben és fekete nadrágban, a vendégek piros-fehér nezben és fehér nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 190 mérkőzés, 61 tottenhames és 78 arsenalos sikerrel, 255, ill. 291 góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Sergio Reguilón, Japhet Tanganga, Oliver Skipp és Matt Doherty sérült, a vendégektől Ben White, Thomas Partey és Kieran Tierney maródi.

„Az a gond, hogy korábban Mikel Arteta már szót emelt a lebonyolítás igazságtalansága miatt, és éppen én voltam az, aki azt mondta, nincs értelme erről beszélni – folytatta az olasz szakember. – Ezek után most hogy panaszkodjak? Ha a Tottenham elfogadta ezt a menetrendet, a menedzser sem tehet mást. Olykor úgy tűnik, nincs jelentősége annak, ki mennyit pihenhet két találkozó között, aztán becsúszik a nem várt eredmény, elkezdjük keresni az okokat, és kiderül, a pihenésnek sokkal nagyobb jelentősége van, mint gondolnánk. Márpedig ha a klub el akarja érni céljait, az ilyen apró részletekre is figyelnie kellene.”

„Senkinek sem használna, ha most a múlt sérelmeiről beszélnénk – válaszolta újságírói kérdésre Antonio Conte, a Tottenham menedzsere. – Mindenesetre furcsa volt, hogy állítólag a Covid miatt halasztották el a meccset, aztán kiderült, egyetlen fertőzött játékos sem volt az Arsenalban. Ezzel szemben amikor a mi keretünkből nyolc-kilenc játékos kiesett, az UEFA három−nullával az ellenfélnek ítélte a meccset az Európa-konferencialigában. Ezen már nem tudunk változtatni, de talán nem is baj, hogy így alakult. Most az Arsenal a legjobb csapatával állhat ki ellenünk, már az afrikai játékosok sem hiányoznak, márpedig a nézők azért vesznek jegyet, hogy a két együttes legjobbjait lássák a pályán.”

Az utóbbi hetek alapján inkább az Arsenal várhatja bizakodva a meccset, Mikel Arteta együttese legutóbbi négy bajnokiját egyaránt megnyerte (a Chelsea ellen 4–2-re, a Manchester United ellen 3–1-re győzött), míg a Tottenham mindössze egyszer szerzett három pontot a legutóbbi négy fordulóban. A vendégeknek tulajdonképpen már a döntetlen is győzelemmel érne fel, míg a hazaiak a három pont megszerzésével is csak megközelíteni tudnák az Arsenalt, megelőzni nem. Ráadásul a menetrend is az „ágyúsoknak” kedvez, a Spurs ugyanis vasárnap, 13 órakor játssza a Burnley elleni meccsét, míg az Arsenal csak hétfő este lép pályára a Newcastle otthonában.

A három csapat közül egyértelműen a Chelsea-é a legkönnyebb sorsolás, mivel a 18. helyen álló Leeds, a jelenleg 14. Leicester City és a már kiesett, 19. helyezett Watford vár rá. A Tottenham sem panaszkodhat, mivel az Arsenal után a 17., ám a kiesés elkerüléséért küzdő Burnleyvel találkozik, majd a sereghajtó Norwich City ellen fejezi be a bajnokságot. Az Arsenal szempontjából a Spurs elleni meccs mellett igazán kemény dió lehet még az Everton elleni idényzáró (Lampardék május 1-jén például megtréfálták a Chelsea-t), amennyiben a liverpooli csapat bennmaradása addigra nem dől el. A két találkozó között a 13., senki földjén tanyázó Newcastle United fogadja még az Arsenalt.

Ha „csak” a BL-indulást nézzük, az Arsenalnak a Tottenham elleni vereség is belefér, az utolsó két meccsét megnyerve 4. maradhat. Erre 60 százalékot, a Chelsea megelőzésére 19-et, a Tottenham mögé csúszásra 20 százalékot ad a FiveThirtyEight.

Ha a Chelsea négy pontnál többet gyűjt, nincs miről beszélni, biztosan BL-résztvevő. Ha hármat, kettőt, egyet, vagy egyet sem, az nagyban javítja a Tottenham esélyeit, mivel a gólkülönbség kikerülhet a képletből.

Ha így alakul, az Arsenal megszerzi a harmadik helyet, a Tottenham és a Chelsea között pedig pontegyenlőség mellett a gólkülönbség rangsorolna… amiben jelen állás szerint Tuchelék 19-cel jobbak. Azaz a Hotspurnek három gólfesztiválra, továbbá a Chelsea nagy különbségű vereségére lenne szükségük.

A Chelsea a négy megszerzett pont esetén 71 ponttal zárna, épp annyival, amennyi maximum a Tottenhamnek lehet; a Spursnek ehhez csütörtökön meg kell nyernie hazai pályán az Arsenal elleni rangadót, majd hétvégén megverni a Burnleyt is, zárásként pedig idegenben a kiesett Norwich Cityt. Ami azt is jelentené, hogy a londoni derbit vereséggel záró Arsenal legfeljebb 72 pontig juthat – az utolsó két fordulóban megverve idegenben Newcastle-t és hazai pályán az Evertont.

Ugyan a dobogós helyezés így kérdésessé vált, a Bajnokok Ligája-indulás viszont csak egészen szélsőséges eredménysor esetén kerülhet veszélybe. Ha a Chelsea a hátralévő három meccséből (Leeds, Leicester, Watford) négy pontot szerez, akkor egy rendkívül szürreális eredménysor mellett tud kicsúszni a top négyből.

A Chelsea az utóbbi hetek gyengébb teljesítménye miatt – öt bajnokiból csupán egy győzelem, miközben vereség az Arsenallal és a kiesés elől menekülő Evertonnal szemben; továbbá döntetlen a Manchester United és a Wolverhampton ellen – mindössze egy ponttal előzi meg a 4. helyen álló Arsenalt.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A TOTTENHAM–ARSENAL MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!