PL: Kerkeznek és a Chelsea-nek sem tett jót a 13-as szám

DOMONKOS SÁNDOR BÁLINTDOMONKOS SÁNDOR BÁLINT
2023.09.25. 11:17
Kerkez Milos öngóljával egyenlített a Brighton (Fotó: Getty Images)
Ahogy azt már megszokhattunk, ezúttal is számos izgalmat hozott az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) aktuális fordulója. Gólokban és rendkívüli eseményekben a 6. kör is bővelkedett, ezek közül hoztunk néhányat.

A címvédő Manchester City hazai pályán emberhátrányban gyűrte le a Nottingham Forestet. Pep Guardiola csapatából a második félidő elején, konkrétan 27 másodperc után kapott piros lapot Rodri, ez pedig a leggyorsabb második félidős kiállítás a 2006–2007-es idény óta.

A City első gólját 46 (!) passz előzte meg, ez ugyancsak a 2006–2007-es idény óta a második legtöbb – 2014 augusztusában Nacer Chadli Tottenham–QPR meccsen lőtt találata előtt 48 passz volt.

Van még valaki? A Manchester United csapatkapitányának góljával nyert az újonc Burnley vendégeként. A portugál Bruno Fernandes eddig 24 különböző csapattal vívott meg, közülük 22 ellen szerzett gólt vagy adott gólpasszt, eddig a Sheffield United (három meccs) és a Norwich (két meccs) úszta meg.

A „vörös ördögök” kezdőcsapatában egyébként tíz különböző nemzet (kameruni, portugál, svéd, északír, spanyol, skót, brazil, dán, angol, tunéziai) képviseltette magát, ez a legtöbb a 2013 decemberében rendezett Newcastle elleni meccs óta, amikor szintén tíz ország játékosai játszottak az MU-ban.

Kerkez Milosnak balszerencsét hozott a 13-as. A Bournemouth magyar válogatott védője lett a 13. tinédzser, aki öngólt szerzett a Premier League-ben. Legutóbb Bukayo Sakával történt hasonló 2020 novemberében az Arsenal–Aston Villán.

A Brighton viszont remekül kezdte az új idényt, hiszen első hat bajnokijából ötöt megnyert és a nagy hatoson kívül (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham) ilyenre legutóbb a 2005–2006-os évadban a Charlton volt képes.

Ahogy Kerkeznek, a Chelsea-nek sem kedvezett a 13-as. A londoni „kékeknek” az Aston Villa elleni volt a 13. olyan meccsük 2023-ban, melyen nem rúgtak gólt, ez messze a legtöbb a csapatok között – és a szeptembert is lőtt gól nélkül zárják.

Mauricio Pochettino csapatából kiállították Malo Gustót, aki a harmadik legfiatalabb piros lapot kapó Chelsea-játékos lett a ligában 20 évesen és 128 naposan Jon Obi Mikel (Reading ellen 2006-ban 19 évesen és 175 naposan) és Robert Huth (2004-ben a Manchester United ellen 19 évesen és 264 naposan) után.

Mohamed Szalah
nem tud leállni. A Liverpool egyiptomi támadója a West Ham elleni góljával tovább építette sorozatát, egymás utáni 12. meccsén szerzett gólt vagy adott gólpasszt. Ráadásul a csúcsot is ő tartja Jamie Vardyval holtversenyben (15 meccs), ám Szalah az első, aki kétszer is elérte a 12 meccset.

A „kalapácsosok” menedzserének, David Moyesnak viszont nagyon nem megy a nagyok ellen idegenben, eddigi edzői pályafutása során ugyanis 72-szer csapott össze az Arsenal–Chelsea–Liverpool–MU kvartett valamely tagjával, s ezeken 21 döntetlen és 51 vereség a mérlege – pedig utóbbit irányította is.

Csak Craig Shakespeare (Leicester City), Carlo Ancelotti (Chelsea) és Guardiola volt képes olyanra, amit Ange Postecoglu tett a Tottenhammel. Az észak-londoniak ausztrál menedzsere lett a negyedik olyan szakvezető, akinek első hat bajnokiján legalább két gólt szerez meccsenként a csapata.

A Hotspur Arsenal elleni két gólját Szon Heung Min szerezte, aki az első duplázója a csapatnak az „ágyúsok” ellen 1993 májusa óta, amikor John Hendry volt képes ilyenre.

A Tottenham védője, Cristian Romero aligha fog jó szívvel visszaemlékezni a vasárnapi észak-londoni derbire, hiszen ő lett a negyedik Hotspur-labdarúgó, akinek öngóljával az Arsenal vezetett, ráadásul az argentin a 11. olyan PL-játékos, aki öngólja mellett tizenegyest is összehozott ugyanazon a meccsen.

A Sheffield United–Newcastle-re sokáig emlékezni fognak a résztvevők – ellentétes érzésekkel. A hazaiaknak a mostani 0–8 volt a legnagyobb különbségű vereségük a ligában 4988 (!) meccs közül, és másodszor kaptak nyolc gólt – először 1933-ban, a Middlesbrough elleni 10–3-as hazai vereségnél kaptak legalább ennyit.

A „szarkák” nyolc gólját nyolc különböző játékos szerezte – ilyenre pedig még nem volt példa a Premier League történetében.

ANGOL PREMIER LEAGUE
6. FORDULÓ
Manchester City–Nottingham Forest 2–0 (Foden 7., Haaland 14.)
Kiállítva: Rodri (46. – Man. City)
Crystal Palace–Fulham 0–0
Luton Town–Wolverhampton Wanderers 1–1 (Morris 65. – 11-esből, ill. Pedro Neto 50.)
Kiállítva: Bellegarde (39. – Wolverhampton)
Brentford–Everton 1–3
(M. Jensen 28., ill. A. Doucouré 6., Tarkowski 67., Calvert-Lewin 71.)

Burnley–Manchester United 0–1 (Bruno Fernandes 45.)
Sheffield United–Newcastle United 0–8 (Longstaff 21., Burn 31., Botman 35., Wilson 56., Gordon 61., Almirón 68., Bruno Guimaraes 73., Isak 87.)
Arsenal–Tottenham Hotspur 2–2
(Romero 26. – öngól, Saka 54. – 11-esből, ill. Szon Hung Min 42., 55.)
Brighton & Hove Albion–AFC Bournemouth 3–1 (Kerkez 45+2. – öngól, Mitoma 46., 77., ill. Solanke 25.)
Chelsea–Aston Villa 0–1 (Watkins 73.)
Kiállítva: Gusto (58., Chelsea)

Liverpool–West Ham United 3–1 (Szalah 16. – 11-esből, Nunez 60., Diogo Jota 84., ill. Bowen 42.)

A 2. forduló elhalasztott Luton Town–Burnley mérkőzését október 3-án rendezik.

1. Manchester City 6 6 16– 3 +13 18