Mihail Iliev, a bolgár válogatott csapatorvosa szerint a csernobili (Szovjetunió) atomerőműben történt 1986-os robbanás okozta a játékosnál a rákos megbetegedést. A katasztrófa idején Petrov még csak hatéves volt, és az északnyugat-bulgáriai Montana környékén – ahol gyerekkorát töltötte – a normális radioaktív sugárzás 1000–1300-szor magasabb volt a normálisnál. A kommunista vezetők a vasfüggöny mögötti országokban eltitkolták a veszély mértékét a lakosság elől.
„Nehéz szívvel jelentem be, hogy visszavonulok. Kavarognak bennem az érzések, de úgy érzem, a család és a barátok támogatása átsegít ezen a nehéz időszakon – olvasható az Aston Villa honlapján megjelent közleményben. – Mióta akut leukémiát diagnosztizáltak nálam, megértettem, mennyire megnehezíti ez a betegség az emberek életét. Segíteni szeretnék, létrehozok egy alapítványt, amellyel a rákos betegeket támogatom.”
„A futballban eltöltött évekért mindig nagyon hálás leszek. A betegség megérintette az embereket, én pedig pozitívan szeretném felfogni a dolgot. Ez lesz életem legnagyobb kihívása” – tette hozzá Sztilijan Petrov, majd köszönetet mondott az Aston Villa, a Celtic és a bolgár válogatott szurkolóinak és edzőinek is.
Petrov a CSZKA Szófiában kezdte pályafutását, majd hét évet töltött a Celticnél, ahonnan 2006-ban igazolt az Aston Villához. A bolgár válogatottban 106 alkalommal lépett pályára, ezzel rekorder.