Mindegyik nagycsapat nyert: az MU, a Pool, a Chelsea és az Arsenal is

Vágólapra másolva!
2009.06.02. 17:39
Leszögezem: számomra Sir Alex Ferguson nem „alkoholista skót” és Arsene Wenger nem „pedofil francia”, hanem a jelenkor, de talán a futballtörténelem legnagyobb edzői közül kettő. Sorozatunkban a topligák mögöttünk álló idényét vesszük górcső alá. Értékelésünk sok helyen szubjektív, de a tényeket sem hallgatja el. Kezdjük a világ legerősebb bajnokságával, a Premier League-gel!
Négy nagycsapat négy klasszis edzővel: a Liverpool-United-Arsenal-Chelsea kvartettet most sem lehetett utolérni. A sorrend természetesen szigorúan csak a képre vonatkozik...
Négy nagycsapat négy klasszis edzővel: a Liverpool-United-Arsenal-Chelsea kvartettet most sem lehetett utolérni. A sorrend természetesen szigorúan csak a képre vonatkozik...
Négy nagycsapat négy klasszis edzővel: a Liverpool-United-Arsenal-Chelsea kvartettet most sem lehetett utolérni. A sorrend természetesen szigorúan csak a képre vonatkozik...
Négy nagycsapat négy klasszis edzővel: a Liverpool-United-Arsenal-Chelsea kvartettet most sem lehetett utolérni. A sorrend természetesen szigorúan csak a képre vonatkozik...

A GÓLKIRÁLY

Az „Ölve vagy halva” című, méltán népszerű akciófilmben Steven Segal kómából ébred föl, majd veri illetve öli meg a rosszfiúkat. Ehhez hasonló „halotti” állapotból tért vissza egy másik Nico, nevezetesen Anelka is (bár már a Boltonban is voltak azért újra jó megmozdulásai…), aki kissé váratlanul, a Chelsea futballistájaként, 19 találattal megszerezte a gólkirályi címet. Könnyen meglehet, hogy akik az idény elején a francia végső sikerére fogadtak, már nem kell nézniük az árcédulát a boltokban…
Mindig is kacagtam azon, hogy Angliától jó néhány kilométerre vannak olyan emberek, akik a billentyűzet óvó fedezéke mögül (természetesen névtelenül), vérben forgó szemekkel szidják a Manchester United, vagy éppen az Arsenal korszakos mesterét. De Rafa Benítez is kapott már hideget-meleget, és voltak olyanok is, akik Guus Hiddinknek postázták volna a kötelet a sok elődöntőbeli kudarca miatt.

Mindezt tették talán az éppen aktuális FIFA-játékban elért „sikerüktől” vagy egy-két doboz sörtől felbátorodva. Pedig amit a fent említett mesterek már elértek pályafutásuk során, az mindenképpen tiszteletre méltó. Ezen egy-két rosszul sikerült mérkőzés nem változtathat…

A kilencvenes évek végén szerettem bele az angol fociba, akkor, amikor a tévében (talán a TV3-on...) először kezdtek egyórás összefoglalót adni (a sugározni szebb szó lenne, de ha már egyszer leírtam, vállalom…) a Premier League fordulóiról. Most, több mint tíz év elteltével pedig örülök, hogy a Premier League a világ legerősebb bajnoksága, a világ legjobb edzőivel. Előbbi tény (még akkor is, ha Rómában az FC Barcelona emelhette magasba a BL-serleget…), míg utóbbi szubjektív megállapítás.

Az én szememben a 2008–2009-es szezonban mind a négy nagycsapat nyert valamit. Bajnoki aranyérmet természetesen csak az MU.

A MAGYAROK

A WBA-tól igazolt Gera Zoltán a Fulhamben 32 mérkőzésen lépett pályára, 20-szor kezdett. Bár a Manchester United ellen lőtt góljára sokáig fogunk emlékezni, nem mondhatni, hogy ez lett volna a legsikeresebb szezonja válogatottunk csapatkapitányának.
Fülöp Márton – kihasználva Craig Gordon sérülését – a Sunderland első számú kapusává vált, s a skót portás felépülését követően is megőrizte helyét a kapuban. Az összes sorozatot tekintve Fülöp 29 meccsen védett – többnyire remekül.
Halmosi Péternek csak epizódszerep jutott a Hull Cityben. A magyar középpályás a bajnokságban mindössze négyszer volt a kezdőcsapat tagja, 14-szer csereként állt be. Emellett öt FA-kupa- és egy Ligakupa-találkozón szerepelt a magyar légiós. (A magyar játékosok angliai szerepléséről bővebb írásunk itt olvasható!)
Sir Alex Fegruson együttese előtt le a kalappal! Végig kiegyensúlyozottan futballozott, a riválisok pedig hiába próbálták megközelíteni, a „vörös ördögök” rendre visszaverték a támadásokat. Az MU egyeduralkodása az 1992 óta létező Premier League-ben talán éppen ennek a masszív, körülményektől független teljesítménynek köszönhető. Az MU ugyanúgy tud futballozni, amikor semmi tétje sincs a találkozónak, mint amikor a bajnoki cím múlik rajta. Ugyanúgy, amikor két hete nem játszottak együtt a labdarúgók, mint amikor kétnaponta kell pályára lépni. Ugyanúgy – méghozzá nagyon jól.

Bár kis túlzással a Liverpool utolsó bajnoki címe már csak fekete-fehér felvételeken van meg, ebben az évadban a Pool is kitett magáért. A kupaspecialistának kikiáltott Mersey-parti legénységnek végre ismét volt halovány esélye a végső győzelemre, ráadásul a Manchesterben aratott 4–1-es márciusi sikerükkel pont ők hozták vissza az izgalmat az eldőlni látszó sorozatba.

Guus Hiddink a viharvert Chelsea-t emelte ismét Európa egyik legerősebb csapatává. És bizony ha nincs Andrés Iniesta vagy Henning Övrebö játékvezető (ki-ki döntse el vérmérséklete és hovatartozása szerint), az együttes ismét – mint egy évvel ezelőtt – Bajnokok Ligája-döntőt játszhatott volna, egy értékes bajnoki bronzéremmel a zsebében. Persze az sem mellékes, hogy az idény végén távozó holland szakember irányítása alatt a csapat végül megnyerte az óriási presztízsű FA-kupát.

Az Arsenal pedig, amikor már sokan kongatták azt a bizonyos vészharangot, egy pillanat alatt összeszedte magát a hajrára, és zúzta porrá az Aston Villa BL-reményeit – igaz, ehhez kellett Martin O’Neill gárdájának látványos kipukkadása is. Nem mellékesen a londoni alakulat is bejutott a BL elődöntőjébe, ez pedig, mint tudjuk, Anglián kívül csak egy ország, Spanyolország képviselőjének sikerült.

A nagy edzők és a nagy csapatok ismét bizonyítottak Angliában, s bár azt nem árulom el, hogy a négy klub közül melyikkel szimpatizálok (szurkolni szerintem magyar embernek csak magyar együttesért szabad…), furcsa – talán perverz – módon, de örülök az MU, a Liverpool, a Chelsea és az Arsenal sikerének is.

NAGY CSALÓDÁSOK

Voltak csalódást okozó csapatok is. A Ferencváros egykori UEFA-kupa-ellenfele, a Newcastle United éppen akkor búcsúzott az angol élvonaltól, amikor a zöld-fehérek nagy nehezen (bár ebben a szezonban viszonylag simán) kiharcolták a feljutást a legjobbak közé – mindezt a tűzoltómunkára, úgy látszik, alkalmatlan legendával, Alan Shearerrel. És akkor még a 2006-ban UEFA-kupa-döntős Middlesbrough kieséséről nem is beszéltünk…
Sokan kapaszkodnak abba, hogy „jó-jó, a Top 4 nagyon erős Angliában, de a mögöttük lévő csapatokat a hasonló pozícióban lévő olasz és spanyol klubok elpáholnák”. Én azonban nem mernék nagy pénzben fogadni a Reggina vagy a Numancia sikerére az említett két gárda ellen.


POZITÍV MEGLEPETÉS

Ez bizony a Fulham. Az előző szezonban a kieséstől épphogy megmenekülő gárda végig masszív középcsapatnak számított 2008–2009-ben, s a bajnokság második felében nemhogy leeresztett volna, hanem még nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt. A londoni gárda végül a hetedik helyen zárt, kiharcolva ezzel a jogot az Európa-liga-indulásra.


ÉRDEKESSÉGEK

  • Május 16-án, az Arsenal ellen elért 0–0-s döntetlennel vált biztossá, hogy a Manchester United ismét megnyeri az angol bajnokságot. A csapat a tizenegyedik Premier League-trófeáját hódította el.
  • A kollégák, azaz a játékosok Ryan Giggset választották a 2008–2009-es szezon legjobb játékosának. Életműdíj ez a javából, de senki sem tiltakozott az ellen, hogy sokan nem a szezon legjobbjára voksoltak.
  • Megtették ezt a szurkolók! Náluk Steven Gerrard volt az idény legjobb futballistája. Jelenleg talán egyetlen labdarúgó sincs akkora hatással csapata játékára, mint a liverpooli középpályás.
  • A 380 mérkőzésen 942 gól született. Ez meccsenkénti 2.48-as átlag. A legtöbb találat az Arsenal Tottenham, valamint Liverpool elleni meccsén született. Mindkétszer 4–4 lett a végeredmény.
  • A legnagyobb különbségű hazai győzelmet a Manchester City aratta: szeptember 21-én 6–0-ra ütötte ki a Portsmouth-t. Idegenben a Wigan a Hull Citynek (augusztus 30.), a Chelsea a Middlesbrough-nak (október 18.), az MU a WBA-nak (január 27.) vágott egy ötöst, kapott gól nélkül.
  • A gólkirály 19 találattal a Chelsea francia csatára, Nicolas Anelka lett.
  • A szezon végén a Newcastle United, a Middlesbrough és a West Bromwich Albion búcsúzott az élvonaltól. Helyüket a Wolverhampton, a Birmingham City és a Burnley foglalja el a következő kiírásban.
  • A Manchester United, a Liverpool és a Chelsea a Bajnokok Ligája csoportkörében kezdi majd következő nemzetközi szereplését. Az Arsenalnak selejtezőt kell vívnia a BL-főtáblára kerülésért. Az Everton, az Aston Villa és a Fulham az Európa-ligában bizonyíthat.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik