PAUL PIERCE MEGGONDOLATLAN KIJELENTÉST TETT
A Boston már húsz ponttal is vezetett a harmadik negyedben, a New York mégis kiharcolta a hosszabbítást, ahol legyőzte a Celticset az első meccsen. A hazai pálya előnyét elvesztő Boston hatvan triplakísérletéből csak 15 ment be. Előfordul, hogy nem sülnek a címvédő hárompontosai, ettől függetlenül a Celtics volt a második mérkőzés egyértelmű esélyese. Paul Pierce, a Bostonnál 15 idényt töltő és ez idő alatt egy bajnokságot nyerő korábbi kosaras olyannyira biztos volt korábbi csapata sikerében, hogy meggondolatlan kijelentést tett. „Ha a Celtic elveszíti a második meccset hazai pályán, akkor holnap tizenöt mérföldet sétálva jövök ide. Fürdőköntösben, cipő nélkül, mezítláb. Felrakhatják a házat ezen a mérkőzésen, nagyobb esély van arra, hogy kisétálok a stúdióból és látok egy dinoszauruszt” – mondta a Fox szakértője.
Pierce sokáig nyugodt lehetett, a Celtics az első pillanatoktól kezdve vezetett, a harmadik negyed végén ismét húsz pont volt a hazaiak előnye. 84–68-as állásnál hét perc alatt csak két pontot dobott a Boston, míg a Knicks Jalen Brunson vezérletével 21 pontig jutott. Jayson Tatum kosarával még visszavette a vezetést a címvédő, de Brunson két büntetőjének és Mikal Bridges labdaszerzésének köszönhetően a második meccset is behúzta a Knicks.
Pierce becsületére legyen mondva tartotta a szavát. Ha nem is mezítláb, de besétált a munkahelyére, ezt videóval és lépésszámmal bizonyítva.
A harmadik meccs is úgy kezdődött, ahogy az első kettő. A Boston folyamatosan növelte előnyét, de ezúttal nem jött vissza a Knicks, amely úgy vezetett 2–1-re a párharcban, hogy a 149 percből mindössze 12 perc 16 másodpercig volt előnyben, ellenben a Celtics 128 percével.
MITCHELL ROBINSONRA UTAZOTT A BOSTON
A harmadik meccsen a Boston Mitchell Robinsonra utazott, aki ennek következtében 12 büntetőt dobhatott, amiből csak négy volt sikeres. „Tudom, hogy sokan szidnak a kommentekben és hülyeségeket beszélnek rólam, de ez nem érdekel. Számomra két fontos dolog van a világon: a kosárlabdázás és a lányom. Hét éve vagyok itt... Mostanra már ismernetek kellene engem, hogy ez nem hat rám. Mindenesetre boldog anyák napját” – üzente Instagram-oldalán Robinson a meccset követően.
TATUM LESÉRÜLT A NEGYEDIK MECCSEN
A negyedik meccsen remekül kezdett a Boston. Ugyan a New York átvette a vezetést a hajrára, de a 42 pontos Jayson Tatum vezérletével izgalmas végjáték alakulhatott volna ki. Három perc volt hátra, amikor Tatum elesett és a földön maradt, végül be kellett kísérni az öltözőbe. A Boston sztárja könnyeivel küzdött, miközben tolószékben gurították az orvoshoz.
A New York megnyerte a meccset, de a Celticsnél mindenki Tatum miatt aggódott. A meccs után még Jalen Brunson, a Knicks játékosa is rögtön a 27 éves sztárnak üzent. „Mindenekelőtt imádkozzunk JT-ért. Gondolunk rá és imádkozom a legjobbakért” – szakította meg a sajtótájékoztató első kérdését Brunson. Hozzá csatlakozott a vezetőedző Tom Thibodeau is: „Soha nem szeretném, hogy egy játékos megsérüljön. Ő nagyszerű kosaras és nagyszerű srác is. Remélem, hogy nem komoly a sérülés.”
Később beigazolódott a szurkolók legrosszabb rémálma, Tatumnak elszakadt az Achilles-ína, meg is műtötték, és egyelőre nem tudni mikor térhet vissza. Érdekesség, hogy Tatum ugyanolyan sérülést szenvedett, mint példaképe Kobe Bryant, ráadásul mindkét esetben három perc nyolc másodperc volt az órán.
BRUNSON REMEKLÉSE
Tatum sérülésének árnyékában a negyedik meccs hőse Jalen Brunson volt, aki Walt Frazier után a második Knicks-játékos a franchise történelmében, aki legalább 35 pontot, tíz asszisztot és öt lepattanót jegyez a rájátszásban.
JÖTTEK A BOSTONI TRIPLÁK AZ ÖTÖDIK MECCSEN
A Tatum nélküli Boston nem adta könnyen magát hazai pályán. A Celtics hű maradt saját játékához és ezúttal ültek is a triplák (49 kísérletből 22), ez pedig magabiztos győzelmet ért. A Derrick White, Jaylen Brown duó hatvan pontig jutott, míg Luka Kornet hét blokkal vette ki a részét.
A Celticsnek ez volt a 28. meccse az idényben, amikor legalább húsz sikeres tripláig jut, ezeken a meccseken 25–3 a mérlege.
A Boston az első négy meccs mindegyikén vezetett a félidőben, az ötödiken nem, ellenben nem is fogyott el a támadójátéka a második játékrészben, sőt az első kilenc labdabirtoklásból 22 pontot szórt Joe Mazzulla csapata. A védekezés is jól működött: Brown és Jrue Holiday fogta Jalen Brunsont, aki már a harmadik negyedben öt faultnál járt.
NEW YORKBA LEZÁRTA A KNICKS, MÁR A HARMADIK NEGYEDBEN ÜRÍTETTÉK A PADOT
A hatodik meccsen a Knicks végig dominálta a Bostont, négy játékos is 20 pont felett végzett ennek köszönhetően 2000 óta először bejutott a főcsoportdöntőbe.
A meccs harmadik negyedében a Knicks már 41 ponttal is vezetett. Tom Thibodeau nem arról híres, hogy sok pihenőidőt adna játékosainak, de ekkora előnynél már jöhettek a cserék: Karl-Anthony Towns és OG Anunoby is álló ováció közepette mehetett a padra. KAT az előző idényben a Timberwolves húsz éven át tartó rossz sorozatát megtörve jutott nyugati főcsoportdöntőbe, most pedig a Knicks 25 éves főcsoportdöntőmentes időszakát szakította meg. A New York történetének ez a 38 pontos különbségű volt a legnagyobb győzelme a rájátszásban.
JOHS HART TRIPLA DUPLÁJA
Ugyan négyen is elérték a húsz pontot (OG Anunoby, Jalen Brunson, Mikal Bridges, Karl-Anthony Towns) mégis Josh Hart stasztikai mutatói a legimpozánsabbak. A 10 pontot, 11 lepattanót és 11 asszisztot elérő játékos az első New York-i 1972 óta, aki tripla duplát ér el egy rájátszásmérkőzésen.
25 ÉVET VÁRT NEW YORK ERRE AZ ÜNNEPLÉSRE
A New York-iaknak sokat kellett várni az újabb főcsoportdöntőre, éppen ezért a Boston elleni sikert természetesen az egész város megünnepelte.
„A Knicks-szurkolók támogatása a meccsen és az egész rájátszás során leírhatatlan. Hihetetlen szurkolók, hihetetlen város. A kiesés persze fáj, de egy részem nagyon-nagyon örül nekik, csak a legjobbakat kívánom nekik” – mondta a búcsút követően Kristaps Porzingis.
„Tudom, hogy New York mennyire szereti a sportot, különösen a Knickset, örülök nekik” – tette hozzá Mikal Bridges. A nagy siker ellenére a Knicks játékosai nem ünnepeltek látványosan a mérkőzést követően, de Bridges ezt is megmagyarázta: „Van még hátra, még nem végeztünk. Kijöttünk, keményen játszottunk és elintéztük a továbbjutást. Az idénynek még nincs vége.”
CSALÓDOTT CELTICS, AVAGY ÉLET A HALÁL UTÁN
„A Knicks elleni vereség olyan érzés, mint a halál, de mindig azt tanították nekem, hogy a halál után is van élet. Felkészülünk arra, ami ezután következik. Bármi is következik az úton, én készen állok rá" – vélte Jaylen Brown. „Egy nagyszerű csapatba futottunk bele. Le a kalappal a Knicks előtt, jobban játszott” – ismerte el Joe Mazzulla.
AZ ESÉLYEK ELLENÉRE NYERT A KNICKS
A sportsoddshistory.com gyűjtése megmutatja, hogy a 2000-es években a fogadóirodák alapján melyik rájátszáspárharcok voltak a legmeglepőbbek. Érdekesség, hogy az első kilencből kettő is a keleti konferencia elődöntőiben volt: a New York Knicks a Boston Celtics, míg az Indiana Pacers a Cleveland Cavaliers ellen nyert esélytelenebbként.
MÉREGDRÁGA JEGYEK ÉS SZTÁRPARÁDÉ
New York és a Madison Square Garden tehát sokat várt erre a sikerre. Ennek fényében nem is annyira meglepő, hogy a hatodik meccsre 855 dollár, azaz háromszázezer forint volt a legolcsóbb, és 17 ezer dollár (hatmillió forint) a legdrágább jegy.
Az MSG-ben mindig lehet hírességeket látni, de a rájátszás igazi sztárparádét hozott. Színészek, énekesek, visszavonult sportolók és médiaszemélyiségek hada tette tiszteletét a Knicks hazai meccsein. Közülük is kiemelkedett Timothée Chalamet. A többek között a Dűne filmekben szereplő Oscar-díjra jelölt színészről régóta köztudott volt, hogy Knicks-szurkoló. A rájátszásban sem csak csöndben ülve figyelte a meccseket, hanem hangosan szurkolt, a játékosokkal pacsizott, majd New York lakóival együtt ünnepelt az utcán.
KNICKS-JÁTÉKOSOK A DÖNTŐKBEN
A tavalyi Knicks kezdő ötöse közül mindenki játszik a főcsoportdöntőkben, de nem mindenki a New York színeiben. Az akkori ötösből hárman csapatot váltottak: Donte DiVincenzo és Julius Randle a Minnesotával, Isaiah Hartenstein pedig az OKC-vel jutott a legjobb négybe. Jalen Brunson és OG Anunoby maradt New Yorkban.
Az OKC elsőként jutott a második körbe, míg a Denver hetedik meccsre kényszerült. Sokan úgy gondolták, hogy az egymás elleni párharc első meccsét elengedi a Nuggets, Nikola Jokicsékat azonban sosem szabad leírni. A szerb egészen elképesztő teljesítményt nyújtva 42 pontos, 22 lepattanós dupla duplával zárt, a pontot az i-re pedig egy utolsó másodperces triplával Aaron Gordon tette fel. A Denver 121–119-es győzelemmel elvette az OKC pályaelőnyét.
WESTBROK SZÍVÉLYES FOGADTATÁST KAPOTT
Russell Westbrookot 2008-ban az Oklahoma City elődje, a Seattle SuperSonics draftolta. Westbrook 11 idényt töltött itt, 2017-ben MVP-díjat nyert, és egyszer döntőbe jutott az OKC-vel. A szurkolók pedig ezúttal is nagy tapssal fogadták.
PONTREKORDDAL VÁLASZOLT AZ OKC
Nem bízta a véletlenre a második meccset a Thunder, már az első félidőben NBA rájátszásrekordot jelentő 87 pontot szórt a Denvernek.
„Lényegében egy csapat volt ma a pályán” – vallott őszintén Nikola Jokics. „Tudtuk, hogy mi a tét ma este és elszántan léptünk pályára. Vigyáztuk és kontrolláltuk a dolgokat, a jó kezdés pedig végigvitt minket az este hátralévő részében” – mondta a három negyed alatt 34 pontot szóró Shai Gilgeous-Alexander.
Az OKC 58,8 százalékkal dobott mezőnyből (51-ből 30), 43,5 százalékkal értékesítette a hárompontosokat (23-ból 10) és 94,4 százalékkal a büntetőket (18-ból 17). A Thunder lett az NBA történelmének első csapata, amely egy rájátszáson belül kétszer is legalább negyven ponttal nyer (149–106 Denver ellen, 131–80 Memphis ellen).
„Nem fogjuk ezt lehúzni, jobbnak kell lennünk, ezt tudjuk. Ettől függetlenül jó tudni, hogy van egy győzelmünk. Az OKC ilyen, nem véletlenül vannak történelmi plusz-mínusz számaik az egész idényben. Ennél sokkal jobban kell kezdenünk” – vallotta a Denvert irányító David Adelman.
A NEGYEDIK MECCSRE ELFOGYTAK A PONTOK
A harmadik összecsapáson, az első denveri találkozón a Nuggets hosszabbítás után nyert és ismét vezetést szerzett a párharcban. A hosszabbítás mindkét csapatból sokat kivett, talán ezzel lehet magyarázni a negyedik meccs első negyedét, melyben a két csapat összesen NBA negatív rekordbeállítást jelentő 25 pontot dobott. Az összes 44 mezőnykísérletből nyolc volt sikeres (9 és 27 százalék), míg kilenc labdaeladást hoztak össze. A Denver 14 triplából nullát, az OKC 11-ből egyet dobott be, a 25 pontból nyolcat büntetőből értek el a csapatok.
A folytatásban már feljavult mindkét együttes, a mecset az Oklahoma City nyerte meg 92–87-re. A mérkőzésen a két csapat által produkált 33.5 százalékos dobóhatékonyság 2004 óta a legrosszabb a rájátszásban.
MINDKÉT MVP-VÁROMÁNYOS REMEKELT
Az ötödik meccs a két MVP-várományosról szólt. A 112–105-ös Oklahoma City győzelemmel véget érő találkozón Shai Gilgeous-Alexander és Nikola Jokics külön harcát utóbbi nyerte. A szerb 44 pontig és 15 lepattanóig jutott, a triplavonalon túlról hatból négy dobása volt sikeres. Persze SGA sem maradt le nagyon: a kanadai 31 ponttal zárt, ebből húsz a második félidőben, tíz az utolsó negyedben érkezett.
A FÁRADTABB DENVER IS KIHARCOLTA A HETEDIKET
A hatodik meccs előtt a Denver kezdőötöse 138 perccel többet töltött a pályán, mint az OKC, ráadásul az első körben is több meccsen kellett pályára lépnie Nikola Jokicséknak. Ennek ellenére nem látszott a fáradtság a hazaiakon, és az előző két meccsel ellentétben a negyedik negyedben sem fogyott a Nuggets támadósora, így 12 pontos győzelmet aratva kiharcolta a hetedik ütközetet.
JAMAL MURRAY ÉS JULIAN STRAWTHER NAGY ESTÉJE
A hatodik meccs reggelén Jamal Murray betegen ébredt, órákkal a mérkőzés előtt még kétséges volt, hogy egyáltalán játszik. Azokon a meccseken, amikor kieshet csapata Murray 28 pontot átlagolt, így mindenképp nagy szükség volt a kanadaira, aki végül vállalta is a játékot és végül a csapatából a legtöbbet (42 perc) töltötte a pályán, ez idő alatt 25 pontig, nyolc lepattanóig és hét asszisztig jutott.
A másik kulcsember az azelőtti öt meccsen összesen harminc percet kapó Julian Strawther volt. Adelmannek találnia kellett valakit, aki a padról beszállva besegít, és Strawther felnőtt a feladathoz. Húsz percet volt pályán, ezalatt 15 pontot szerzett (mindet a második félidőben), négyből három triplája volt sikeres.
A Nuggets így az első után a második körben is hetedik meccsre kényszerült, legutóbb szintén a Denvernek kellett az első két körben hétmeccses párharcot vívnia még 2020-ban.
AARON GORDON KEZDETT A HETEDIK MECCSEN
A hatodik meccsen Aaron Gordon sérülése miatt nem lehetett felhőtlen boldog a Denver. Mindent eldöntő hetedik meccs előtt először azt lehetett olvasni, hogy aznapi döntés, játszhat-e Gordon, majd több egymástól független értesülés is megerősítette, hogy combhajlítóizom-húzódás miatt nem játszhat a hetedik meccsen. Ez általában egy hónapos kihagyást szokott jelenteni, ráadásul Gordonnal a 2020-as szezonja is hasonló sérülés miatt ért idő előtt végett, ennek ellenére hatalmas meglepetésre Gordon ott volt a denveri kezdőben.
Gordon ugyan ott volt, de sem ő, sem a Denver nem volt tényező a mérkőzésen. A Nuggets az első félidőben még vezetett, de a második negyedet 39–20-ra bukta. A sok eladott labdát, a borzasztó mezőnyhatékonyságot és a 45 kísérletből 10 sikeres triplát még a legjobb formában lévő Jokics, Gordon duó sem tudta volna ellensúlyozni.
„Elég biztos voltam benne, hogy játszani fogok. Mindent megtettem, amit csak tudtam, hogy ott legyek és harcoljak a csapatomért. Bárcsak jobban játszottam volna” – árulta el a meccs után sérüléséről a 24 perc alatt nyolc pontig jutó Gordon.
JALEN WILLIAMS JÓ MECCSE
Jalen Williams igencsak gyengén játszott a hatodik meccsen (hat pont, 16-ból három sikeres mezőnykosár, nulla tripla, három eladott labda). A hetedik meccsen viszont SGA mögött a második legtöbb pontot ő szerezte (24), így jóvátette gyenge teljesítményét. Elenben Murray és Braun is borzasztó napot fogott ki, ketten együtt 17-ből csak háromszor találtak gyűrűbe a triplavonalon túlról. A két játékos nevéhez fűződik a Denver triplakísérleteinek közel harmada.
GORDON AZ NBA-T, JOKICS A DENVERT KRITIZÁLTA
„Nagyon-nagyon értékelném, ha a rájátszásban nem minden második nap lenne meccs, hanem több pihenőidő lenne. A játék színvonala sokkal jobb lehetne, magasabb szintű kosárlabdát látnánk és valószínűleg kevesebb söprés lenne” – fogalmazott a kiesést követően Aaron Gordon.
Nikola Jokics ellenben a Nuggets jövőjével kapcsolatban értékelt borúsan: „Nem tudtunk ezzel a csapattal még egy bajnoki címet nyerni, nyilvánvalóan nem fog menni. Nem hiszek ezekben a mi lett volna ha dolgokban. Voltak lehetőségeink. Nem nyertük meg, úgyhogy szerintem nem tudjuk megnyerni. Azok nyernek, akiknek hosszabb a kispadja és a rotációja.”
A szerb a következő napok terveiről saját magához hűen csak ennyit mondott: „A következő pár nap valószínűleg sok sört tartogat.”
ÚJABB SIMA HETEDIK MECCS
A Thunder 32 ponttal győzte le a Denvert, a legutóbbi 12 hetedik meccsből tíz két számjegyű különbséggel dőlt el, a felénél ráadásul legalább húsz pont volt a két csapat között. Az átlagos különbség 19.4 pont volt ezeken a találkozókon. A legszorosabb 2022-ben a Boston Miami ellen aratott 100–96-os győzelme volt. Az OKC 32 pontos diadala a hetedik legnagyobb az NBA-történelmében a hetedik meccseket tekintve. A párharc minden összecsapását egybevéve az Oklahoma City 64 ponttal múlta felül a Denvert, ez pedig a második legnagyobb különbség a hét meccsen eldőlő párharcokat tekintve.
TÖRTÉNELMI LÉPTÉKŰ LABDASZERZÉS
A hét meccsen a Thundernek 74 labdaszerzése volt, ennél egy csapat sem szerzett többet az NBA-rájátszásában az elmúlt 30 évben. Az OKC kilenc év után ismét bejutott a főcsoportdöntőbe, a negyedik negyedben már mindkét csapatnál a cserék álltak be.
JOKICS VS SGA
Az alapszakaszban Nikola Jokics és Shai Gilgeous-Alexander teljesítményéről szólt az MVP-vita. Emiatt a párharc miatt lehet, hogy a liga a korábbi évekkel ellentétben még nem hirdette ki, melyikőjük végzett a szavazás élén. A két sztár közül SGA 30 pontot, hat lepattanót és hét asszisztot átlagolt két eladott labda mellett, míg Jokics 28 pontot, 14 lepattanót és hat gólpasszt átlagolt 4,4 eladott labda mellett.
A mindent eldöntő meccsen Gilgeous-Alexander 19 mezőnykosarából 12 sikeres volt, 35 pontig jutott és egyszer sem adta el a labdát. Ellenben Jokicsnak öt labdavesztése is volt, ami pont annyi, mint amennyi az egész OKC kezdőötösnek volt. A 30 éves szerb eddig hétszer találkozott legalább ötven alapszakasz-győzelemmel rendelkező csapattal a rájátszásban, és ebből csak egyet, az idei Clippers ellenit vette sikerrel.
ISMÉT ÚJABB GYŐZTES
1996 óta most először fordul elő, hogy a Nyugati főcsoport döntőjét nem Texas vagy Kalifornia államban rendezik. Igaz, a konferencia 15 csapatából hét ebben a két államban található, de a 29 éves sorozat így is meglepő.
A négy főcsoportdöntős csapat tudatában biztosan kijelenthető, hogy 2019 óta a hetedik különböző bajnok lesz. 2019-ben a Raptors, 2020-ben a Lakers, 2021-ben a Bucks, 2022-ben a Warriors, 2023-ban a Nuggets, míg 2024-ben a Celtics ért a csúcsra.
A liga kiegyensúlyozottságát jól mutatja ezen felül, hogy a bajnoki címvédő 2019 óta nem jutott túl a második körön. Ráadásul 2007 óta most először fordult elő, hogy két 60 győzelemmel rendelkező csapat is kiesett a második körben.
HÁROM CSAPAT IS ELSŐ BAJNOKI CÍMÉRE KÉSZÜLHET, DE KI A FAVORIT?
Sem az Indiana Pacers, sem az Oklahoma City Thunder, sem pedig a Minnesota Timberwolves nem nyert még bajnokságot. Az életben maradó négy csapat közül egyedül a New York volt már bajnok, de a Knicks is 1973-ban volt utoljára NBA-bajnok.
Az ESPN Basketball Power Index számításai szerint az OKC végső győzelmére van a legnagyobb esély (62.9%), a második helyen a Pacers (16.8%), majd a Knicks (12.9%) és a Timberwolves (7.3%) következik.
EZ TÖRTÉNT AZ 1. KÖRBEN
Keleti főcsoport
Cleveland Cavaliers (1.)–Miami Heat (8.) 4–0
Indiana Pacers (4.)–Milwaukee Bucks (5.) 4–1
New York Knicks (3.)–Detroit Pistons (6.) 4–2
Boston Celtics (2.)–Orlando Magic (7.) 4–1
Nyugati főcsoport
Oklahoma City Thunder (1.)–Memphis Grizzlies (8.) 4–0
Denver Nuggets (4.)–Los Angeles Clippers (5.) 4–3
Los Angeles Lakers (3.)–Minnesota Timberwolves (6.) 1–4
Houston Rockets (2.)–Golden State Warriors (7.) 3–4
EZ TÖRTÉNT A 2. KÖRBEN
Keleti főcsoport
Cleveland Cavaliers (1.)–Indiana Pacers (4.) 1–4
Boston Celtics (2.)–New York Knicks (3.) 2–4
Nyugati főcsoport
Oklahoma City Thunder (1.)–Denver Nuggets (4.) 4–3
Minnesota Timberwolves (6.)–Golden State Warriors (7.) 4–1
A 3. KÖR
AZ ÖSSZESÍTETT ÁLLÁSOK
Keleti főcsoport
New York Knicks (3.)–Indiana Pacers (4.)
Nyugati főcsoport
Oklahoma City Thunder (1.)–Minnesota Timberwolves (6.) 1–0