Az Atlanta és a Dallas már a rájátszásban!

ZSIVERA GÁBOR, GOBODICS TAMÁSZSIVERA GÁBOR, GOBODICS TAMÁS
2014.04.13. 13:54
A Miami nem bírt az Atlantával – rájátszásba jutott a Hawks (Fotó: Action Images)
Mára virradóra egy kivétellel minden fontos kérdés eldőlt az észak-amerikai profi kosárlabdaliga alapszakaszának hajrájában, hiszen a most lejátszott nyolc mérkőzés után egyetlen kiadó playoffhely maradt, ugyanis az Atlanta Hawks a Miami Heat két vállra fektetésével biztosította nyolcadik pozícióját keleten, ezzel kiejtve a versenyből a New Yorkot, a Dallas és a Phoenix rangadóján pedig a texasiak értek célba egy hajmeresztő végjáték után, így Nowitzkiék egy év szünet után újra ott lesznek a rájátszásban. Jöjjenek a részletek!

Los Angeles Clippers–Sacramento Kings 117–101

Griffin volt a vezér. Az erőcsatár 27 pontig (közte egy triplával) és kilenc lepattanóig jutott, a harmadik negyedben ebből 12-t szerzett, itt húzott el igazán a Clippers. Rajta kívül a dupla duplázó Chris Pault és a 21 pontot, kilenc lepattanót, hét blokkot regisztráló DeAndre Jordant érdemes kiemelni – utóbbit „hackelte” a Kings, ami be is jött, hiszen 3/11-gyel célzott a büntetővonalról.

Idegenben végzett a Kings. A 32 pontos, 12 lepattanós Cousins húzta Kingsnek az idényben már nem kell kimozdulnia otthonról, ami mindenképpen jó hír, tekintve, hogy idegenben nem tudtak nyerni playoffrésztvevő csapat ellen ebben a szezonban. Persze kinek mi a jó hír, a hátralévő két meccsen még letankolhatják a Lakerst. A LAC tuti harmadik, és szinte biztos, hogy a Warriorst fogadja az első körben.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 27/3, Jordan 21, Paul 17/3
A Kings legjobb dobói: Cousins 32, Gay 16/3, Evans-McLemore 14-14/3

Charlotte Bobcats–Philadelphia 76ers 111–105

Jefferson kész a playoffra. A center ezúttal is megállíthatatlannak bizonyult, 29 pontot (13/19 mezőnyből) és 12 lepattanót tett be a közösbe, így zsinórban hatodszor jutott 20 pont és tíz lepattanó fölé. Ez volt a 40. dupla duplája a szezonban, és keleten ő az egyetlen, aki 20-10 felett átlagol.

A harmadik negyed döntött. Az első félidőben pariban voltak a vendégek, sőt hárommal még ők jártak előrébb a nagyszünetben. A fordulás után aztán beleerősített a Bobcats, Kemba Walker nélkül is 54%-kal dobtak a játékosok (a Philly kosarasai 44%-kal), és 31–19-re hozták ezt a játékrészt.

Carter-Williams fényes jövő előtt áll. Az Év újonca cím várományosa ezúttal parádézott, 23 pontját 7/11-es mezőnymutatóval hozta össze, ráadásul leszedett hét lepattanót és kiosztott nyolc gólpasszt is. Ugyan sokszor szenvedett a dobásával az idén, az javítható, a sokoldalúságot viszont nem lehet tanítani.

A Bobcats legjobb dobói: Jefferson 29, Henderson 14, Ridnour – Zeller – Douglas-Roberts 12/6-12-12/6
A 76ers legjobb dobói: Carter-Williams 23, Young 16, Sims 15

Washington Wizards–Milwaukee Bucks 104–91

A harmadik játékrészben eldőlt. Félidőben hárommal vezetett csak a Wizards, sőt, a harmadik negyed vége előtt öt perccel is csak kettővel, innentől azonban egy 12–1-et futott, amire már nem volt válasza a 20 pontot és nyolc gólpasszt elérő Sessions által húzott vendégeknek. A záró negyedre már 13 pontos előnnyel mehettek ki Wallék, de ennek is megnyomták az elejét, és Harrington triplája után már 21-gyel is vezettek.

Vigyázni kell a labdára. A Bucks 20 alkalommal adta el a labdát (miközben a Wizards kilencszer), így pedig nehéz meccset nyerni. Ennek megfelelően kétszer annyi pontot dobott leindításból a Washington, sok könnyű kosarat szerzett.

Hiába a sok büntető. A Milwaukee 34 egypontost dobhatott, a hazaiak csupán 19-et, de (elsősorban Jeff Adrien miatt) a látogatók csak 64%-kal céloztak a vonalról, így ez az előnyük semmissé vált.

A Wizards legjobb dobói: Beal 26/6, Wall 15, Ariza-Gortat 13/6-13
A Bucks legjobb dobói: Sessions 20, Middleton 20/12, Henson 13

Atlanta Hawks–Miami Heat 98–85

Lou Williams vezetésével lelépte a Hawks a Heatet. Az utolsó negyedben a bedobó 18(!) pontot szerzett, közte az Atlanta utolsó 12 egységével. A Miami 20 labdát adott el, amelyekből jól indultak a hazaiak és a kulcspillanatokban mindig jó döntéseket hoztak. Jeff Teague 25 pontig jutott, ebből 14-et az első félidőben – nagyrészt az ő érdeme, hogy a címvédő nem lépett meg ebben az időszakban.

Wade visszatért. A dobóhátvéd némi meglepetésre lépett pályára, de egészségesnek tűnt, az első félidőben 7/7-es mezőnymutatóval 14 pontot szerzett, majd még tízzel megfejelte ezt a folytatásban. Ugyan mindössze 23 percet töltött a pályán és a büntetőkkel hadilábon állt, bízhatnak jó játékában a Miami-drukkerek.

Újra a Pacersnél az előny. Ezzel a vereséggel megint lecsúszott a Heat, de az Indiana sincs könnyű helyzetben, ma az Oklahomát fogadja, ha kikap, a Miami visszakapja az esélyt.

A Hawks legjobb dobói: Teague 25/3, Williams 23/12, Carroll 17/9
A Heat legjobb dobói: James 27/9, Wade 24, Bosh 11/3

Cleveland Cavaliers–Boston Celtics 99–111

Mit csinál a Celtics?! Brad Stevens mára már Jared Sullingert és Kris Humphriest is kiültette Rajon Rondo mellett, de így is simán nyert az újonc Kelly Olynyk (25 pont, 12 lepattanó) élete meccsén a magát előbb a hátulról a harmadik helyre letankoló Boston, mely most két győzelemmel két pozíciót rontott a minél jobb draftcéduláért folytatott versenyben…

A Cavs összesett. Amint kiderült, hogy semmiképp sem juthat már be a rájátszásba az idén nagy reményekkel induló, de mérhetetlen csalódást okozó Cleveland, úgy hullott atomjaira az amúgy tehetséges csapat. Ennek most jött el az abszolút mélypontja a Celtis ellen, pedig a Denget, Milest és Bennettet is ültető hazaiaknál heten értek el két számjegyű dobóteljesítményt.

A Cavaliers legjobb dobói: Irving, Jack 15/3-15/3, T. Thompson 14
A Celtics legjobb dobói: Bradley 25/15, Olynyk 25/6, J. Green 19/9, Bass 19

Houston Rockets–New Orleans Pelicans 111–104

Majdnem megégett a teljes a Houston a New Orleans „fakó” ellen. Az utolsó negyedben nagyon kellett kaparnia a Beverleyt (20 pont, öt gólpassz) és Dwight Howardot (13 pont, hat lepattanó, két blokk) is visszakapó hazai gárdának, s csak egy 39–22-es záró 12 perccel, benne az azt befejező 19–0-s futással tudta csak lehajrázni a Gordont, Davist, Smith-t, Andersont, Evanst és Robertset, tehát hat legjobb emberét nélkülöző vendégcsapatot.

Kis nevek nagy napja. Bár nem ért célba a lefújás előtt egy perccel még vezető Pelicans, ám ezzel együtt is profi karrierje talán legszebb napját élte meg Luke Babbitt (24 pont, hét lepattanó) és Austin Rivers (20 pont, tíz lepattanó, hat gólpassz), de James Harden (33 pont, 13 gólpassz) belerondított a vendégek örömébe.

A Rockets legjobb dobói: Harden 33/9, Beverley 20/12, Lin 18/3
A Pelicans legjobb dobói: Babbitt 24/12, Rivers, Morrow 20/6-20/6

Dallas Mavericks–Phoenix Suns 101–98

A Suns megint előre akart menekülni, de most sem sikerült. A vendégek 24 órával korábban 21 pontos előnyről kaptak ki San Antonióban, most pedig szintén korán megvolt a két számjegyű előnyük, amelyből valamennyit a negyedik etap elejére is megőriztek Bledsoe-ék (29 pont, hat gólpassz, négy szerzett labda), de Monta Ellis (37 pont, 23-ból 15 mezőnyből) kivégezte a hajrában az arizonaiakat. Markieff Morris kezében ott lett volna még a lehetőség a hosszabbításra mentésre, de az ifjonc elrontotta a triplát.

A Dallas nem kevés hibát úszott meg. Noha a végjátékra előnyhöz jutottak a texasiak, Ellis kétszer is kritikus helyzetben rontott büntetőt, ami után csak a Suns gyenge helyzetkihasználása miatt menekült meg a Mavs, és biztosította a rájátszásban a helyét, míg Dragicéknak eggyel kevesebbszer szabad ár csak kikapniuk, mint a Memphis, különben nem jutnak be a playoffba fényes mérlegük ellenére sem.

A Mavericks legjobb dobói: Ellis 37/9, Nowitzki 23/9, B. Wright 12
A Suns legjobb dobói: Bledsoe 29/6, Frye 21/15, Dragic 13

Denver Nuggets–Utah Jazz 101–94

A Nuggets is nagy hajrával nyert. Egy 37–29-es negyedik negyed kellett a 26 pontos, hat gólpasszos Randy Foye irányította Denvernek ahhoz, hogy ne szomorítsa el még jobban saját híveit, valamint Kenneth Farried (24 pont, 21 lepattanó, öt gólpassz) kosara is kulcsfontosságú volt a végjátékban.

A Jazz szép tankolása. A Utah mestere, Tyron Corbin berakta az öt legtehetségesebb fiatalját a kezdőbe, és most hiába nem nyert a Jazz, mindannyian egyszerre remekeltek, élen a dupla duplázó Enes Kanterrell (22 pont, 14 lepattanó) és a 23-at szóró Haywarddal.

A Nuggets legjobb dobói: Foye 26/9, Faried 24, Fournier 23/9
A Jazz legjobb dobói: Hayward 23, Kanter 22, Favors 13