Kisebb csoda Bostonban, nagyobb csoda Oaklandben

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2012.01.24. 12:25
Címkék
Az észak-amerikai profi kosárlabdaligában ezen a játéknapon sem kellett csalódnunk, elképesztő egyéni performanszok sorát láthattuk, ráadásul megvolt az idény talán legelismerésreméltóbb fordítása és a leginkább hősies csapatteljesítmény is. Nézzük, mit érdemes tudni a ma hajnalban lejátszott 10 NBA mérkőzésről!

Boston Celtics–Orlando Magic 87–56 Boston Celtics–Orlando Magic 87–56

Paul Pierce akcióban (Fotó: Reuters)
Paul Pierce akcióban (Fotó: Reuters)

A játéknap abszolút meglepetése, hogy az eddig az 50 százalék feletti csapatok ellen borzasztóan megszenvedő Boston két fontos kezdője és három rendszeresen bevetett cserejátékosa nélkül kiütötte a teljes kerettel érkező Orlandót. Általában annyi elég a rossz játékhoz a Celtics-nél, hogy az irányító, Rajon Rondo ne álljon rendelkezésre, de most még Ray Allen, Mikael Pietrus, Keyon Dooling és Chris Wilcox is a kispad helyett a sérültlistán „fogalt helyet″. Már az meglepő volt, hogy Avery Bradley-vel egy 6–0-s szakasszal sikerült elstartolni, de utána a Magic válaszolt egy ennél két ponttal nagyobb futással, ám attól a ponttól kezdve már csak pár alkalommal mutatott vendég vezetést az eredményjelző, végül 56 pontot ért csupán el a floridai alakulat, amely a legrosszabb teljesítmény a franchise történelmében.

Úgy fest, a vendéglátóknál Paul Pierce áthidalta azokat a súlyos problémákat, amelyekkel küzdött az idénykezdet, illetve a kihagyott edzőtábor óta, most is vezér volt, és ponterősen játszott, 19 egységig jutott, ahogy a nemrég Orlandóból érkező nagyember, Brandon Bass is. A helyette távozó Glen Davis, Von Wafer páros először tért vissza vendégként Bostonba, előbbi játékos zöld-fehér szerelésben töltött évei emlékééül még egy szép video-összeállítást is kapott a hazaiaktól, ami igen érzékeny pillanatokat hozott a Gardenbe.

A Magic kulcsemberei teljes csődöt mondtak, Dwight Howard 18 pontos, 14 lepattanós dupla duplája önmagában nagyon kevés volt, ráadásul a center mindössze négyszer talált be 15 mezőnykísérletéből. Rajta kívül senki nem dobott 7 pontnál többet, az Orlando 24.6-os mezőnyszázalékával a klub minden idők legrosszabb teljesítményét mutatta be.
A Celtics legjobb dobói: Pierce, Bass 19-19, Garnett 14
A Magic legjobb dobói: D. Howard 18, Redick 7, G. Davis 6

BOSTON CELTICS–ORLANDO MAGIC 87–56


Dallas Mavericks–Phoenix Suns 93–87

A címvédő megnyerte második fellépését is a pihentetett Dirk Nowitzki nélkül, a német sztár távollétében Shawn Marion töltötte be a vezérszerepet, aki anno a legszebb éveit a mai riválisnál töltötte. 29 pontos idénycsúccsal jelentkezett a bedobó, mellette a francia cserecenter, Ian Mahinmi 17 pontja és 9 lepattanója számít elsősorban kiemelkedőnek hazai oldalon. A Suns nagyon kapart, Marcin Gortat zsinórban nyolcadik dupla dupláját szállította (19 pont, 17 lepattanó, 3 blokk), az 1995-ben(!) Év Újonca díjas Grant Hill is éppen 19 egységig jutott, érdekes mód most az a Jason Kidd volt vele szemben, akivel a bő másfél évtizede szerzett elismerést megosztva kapta, ráadásul Kidd is szép éveket töltött el Arizonában. A Phoenix szép idegenbeli győzelmek után most nem bírta a tempót, de tisztes vereséggel távozhatott Dallasból.
A Mavericks legjobb dobói: Marion 29, Mahinmi 17, Terry 12
A Suns legjobb dobói: Gortat, Gr. Hill 19-19, S. Brown 14

New Orleans Hornets–San Antonio Spurs 102–104

Tim Duncannek nagyon jó napja volt

(Fotó: Reuters)
Tim Duncannek nagyon jó napja volt (Fotó: Reuters)

Az eddig csupán egy idegenbeli diadalt begyűjtő Spurs borzasztóan megszenvedett az újabb sikerért, amelyet még mindig a Ginobili, Ford páros nélkül ért el. Úgy tűnik, Carl Landry feltámadt két hét agónia után, most 18 ponttal és 8 lepattanóval csapata legstabilabb pontja volt a palánk közelében, a tavaly kiábrándítóan rossz szezont futó Jack pedig továbbra is szárnyal ebben az évadban, ma 26 pontra, 6 lepattanóra és 9 gólpasszra tellett tőle, de a két kulcsember remeklése is csak annyit ért, hogy szoros végjátékban bukjon el a Hornets, amely ezzel a kudarccal már zsinórban nyolcadszor hagyta el a parkettet vesztesen.

A 28 pontos Tim Duncan megint előszedte évekkel ezelőtti énjét, és számolatlanul szórta a kosarakat, Carl Landry egyenlítő találata után alig két szekundummal a végső dudaszó előtt ő süllyesztette el azt a büntetővonalról eleresztett félhorgot is, amellyel végül diadalmaskodott a San Antonio. A vendégek másik extra teljesítménye Tony Parkertől érkezett, a francia hátvéd 20 pontja mellé abszolút idénycsúcsot jelentő 17 gólpasszt is kiosztott. Eric Gordon borzasztóan hiányzott ma is a hazaiknál.
A Hornets legjobb dobói: Jack 28, C. Landry, Ariza 18-18
A Spurs legjobb dobói: Duncan 28, T. Parker 20, Splitter 12



Golden State Warriors–Memphis Grizzlies 90–91

PLUSZ, MÍNUSZ
A nap hőse: A Memphis Grizzlies, amely 22 pontról fordított a negyedik negyedben, csak abban a periódusban 39 pontot dobva.
A nap lúzere: A Golden State Warriors, amely 22 pontos előnyről tudott kikapni a záró etapban hazai pályán, 39 egységnyit benyelve 12 perc alatt...

A nap legelképesztőbb fordítása ezen a derbin történt meg. Az újra Steph Curryvel felálló Golden State briliáns játékkal robogott a győzelem felé, a negyedik negyed elején már 22 pontos(!) előnnyel is rendelkezett, végül mégis a Zach Randolph nélkül felálló vendégek örülhettek! A Memphis tartott egy kis védekező-bemutatót, egyszerűen megfojtotta a Warriors támadásait, utána pedig könnyű ziccerekkel operált. Tavaly jellemző volt erre a gárdára, hogy hátrányból sokkal jobban ment neki, ma is valami hasonló történt. 39 pontot szórt a negyedik negyedben a Grizzlies, amire válaszul csak 22 pont érkezett a vendéglátóktól. A 23-ig jutó Rudy Gay döntötte el a találkozót a végjátékban, de a 20 pontos, 9 gólpasszos Mike Conley volt a nagy feltámadás vezére.

Mellettük meg kell említeni Marc Gasol újabb dupla dupláját (15 pont, 12 lepattanó), illetve Tony Allen elképesztő védőmunkáját (12 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda). A hazaiaknál jól működött az Ellis, Curry hátvédpáros, előbbi 20-at szórt, utóbbi csupán két egységnyivel maradt el a társtól, ráadásul David Lee is hozta az elvárható szintet (13 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz), mégsem volt ennyi elég a Warriorsnak, amely szabályosan összeomlott a negyedik negyedben.

A Warriors legjobb dobói: Ellis 20, S. Curry 18, D. Lee 13
A Grizzlies legjobb dobói: Gay 23, Conley 20, M. Gasol 15



Minnesota Timberwolves–Houston Rockets 92–107

Kevin McHale egykori klubjához látogatott, ahol edzőként és vezetőként is tevékenykedett, de most nem emlékeket idézni, hanem győzni ment a hatos sikerszériával érkező Houstonnal. A Michael Beasley, JJ Barea, Webster hármast továbbra is kényszerűségből jegelő hazaiak továbbra is kísérleteznek, most az idei draftmásodik, Derrick Williams került be a kezdőbe, 11 ponttal és 7 lepattanóval nem is vallott szégyent. A hős a 39-es szezoncsúcsot felállító Kevin Love lehetett volna, amennyiben győz a csapata, de 5-ből 5-ös triplamutatója ellenére sem volt igazán meccsben a Timberwolves.

Rick Adelman is egykori csapata ellen vezette harcba mostani legényeit, akik közül még az ezen az estén is 12 gólpasszt jegyző Ricky Rubiót érdemes kiemelni. Hogy miért kapott alapos verést hazai pályán ilyen performanszokkal a Minnesota?! Azért, mert a túloldalon volt egy Kyle Lowry, aki az egész idény második tripla dupláját jegyezte 16 ponttal, valamint 10-10 gólpasszal és lepattanóval, Kevin Martin 31-et szórt, Samuel Dalembert 15 lepattanót tépett le, a Patterson, Dragic, Lee hármas pedig a padról beállva tett a közösbe összesen 36 egységnyit. Hetes győzelmi szériában van a Rockets, a Timberwolves pedig továbbra is hullámzó teljesítményt nyújt.
A Timberwolves legjobb dobói: Love 39, Ridnour 17, Derr. Williams 11
A Rockets legjobb dobói: Kev. Martin 31, Lowry 16, Scola 15



Milwaukee Bucks–Atlanta Hawks 92–97

Ha Stephen Jackson 28 játékperc alatt összesen egy rádobással (!) nulla (!) pontot ér el egy mérkőzésen, ott bizony vannak gondok. A Milwaukee ugyan nem sztárcsapat az idén sem, de a Bucks vezetői sokat küzdenek, hogy megtalálják az ideális rotációt a sok hasonló képességű játékossal. Most Livingston ragadt bent a kezdőben, de nem váltotta meg a világot (8 pont, 3 eladott labda). Brandon Jennings 21 pontos, 11 gólpasszos teljesítménye viszont dicséretes, de a végjáték nem jött össze a hazaiaknak. Pedig Drew Gooden egy triplával még egyenlített a hajrában, ám arra válaszul Josh Smith is elsüllyesztett egy hármast, onnantól pedig már nem volt visszaút a vendéglátóknak. Smith egyébként 19 pontja mellé 13 lepattanót is megkaparintott, az Al Horford helyén kezdő Pachulia pedig 14 lecsorgó labdát szedett össze. Támadásban az idei egyik legjobb teljesítményét hoz Joe Johnson volt a vezér, 28-at szórt a dobóhátvéd.
A Bucks legjobb dobói: Jennings 21, Dunleavy 17, Gooden 13
A Hawks legjobb dobói: Jo. Johnson 28, Josh Smith 19, Teague 15



Portland Trail Blazers–Sacramento Kings 101–89

Amikor az első félidőben már majd 20 ponttal ment a visszatérő Gerald Wallace vezette Blazers, gyakorlatilag eldőlt minden, bár a fordulás után még megpróbálkozott a visszajövetellel a Kings. Marcus Thornton nem léphetett pályára sérülés miatt, Tyreke Evans újfent 10 pont alatt ragadt, DeMarcus Cousins (18 pont, 13 lepattanó) pedig egy ijesztőnek látszó bokaficamot szedett össze, igaz ő legalább folytathatta a derbit. Crawford a padról érkezve diktálta a tempót a portlandieknél, 26-ot szórt a nemrég még mély hullámvölgyben lévő kisember, a vendéglátóknál hatan jutottak el minimum 10 egységig, LaMarcus Aldridge pedig dupla duplázott (13 pont, 16 lepattanó, 5 gólpassz, 6 eladott labda), simán hozta a kötelezőt a Blazers.
A Blazers legjobb dobói: Ja. Crawford 26, G. Wallace 20, Matthews 14
A Kings legjobbjai: Cousins 18, Garcia, Greene 12-12



Philadelphia 76ers–Washington Wizards 103–93

Hiába, hogy nem volt ott a pályán a Philadelphia két fontos magasembere, Spencer Hawes és Nikola Vucsevics, már az első félidőben 30 ponttal előbbre tartott a Sixers, mint a ligautolsó Wizards. McGee csupán 2 pontot és 2 pattanót tudott felmutatni ezen az estén, ami nagyjából meg is magyarázza, hogyan lehetett ennyire inkompetens a fővárosi gárda, bedobott tripla nélkül fejezte be a meccset a Washington, egyedül a 17-ig jutó Jordan Crawford dicsérhető nála, míg a vendéglátóknál jött a jól megszokott kiváló csapatteljesítmény. Nyolcan dobtak minimum 7 pontot a hazaiaknál, Holiday és Brand volt a két legeredményesebb 17-17-tel, de a 11 gólpasszt kiosztó Iguodalát is csak dicsérhetjük, hiába állt meg 7 egységénél pontszerzésben.
A 76ers legjobb dobói: Brand, Holiday 17-17, Meeks 15
A Wizards legjobb dobói: Jo. Crawford 17, Wall, Blatche 13-13



Chicago Bulls–New Jersey Nets 110–95

A tavalyi alapszakaszgyőztesnél Derrick Rose és Joakim Noah visszatért sérüléséből, viszont Luol Deng, illetve Taj Gibson civilben nézte végig ezt a találkozót, mely semmiféle nehézséget nem okozott Tom Thibodeau fiainak. A hős a 22 pontos, 10 gólpasszos Richard Hamilton volt, aki 15 000. pontját ezen az összecsapáson szerezte meg, egyébként Rose is 22-t szórt. Noah 16 pontos, 10 lepattanós estével bizonyította, hogy valóban játékra kész. A Nets csak a kisemberekre tudott építeni ezen a napon, Deron Williams 16 ponttal és 10 gólpasszal szokásához híven prímán irányított, Farmar pedig 22 ponttal segített be a kispadról. Rajtuk kívül viszont csak Morrow ért el kétszámjegyű dobóteljesítményt (15 pont).
A Bulls legjobb dobói: R. Hamilton, Rose 22-22, Noah 16
A Nets legjobb dobói: Farmar 22, Deron Williams 16, Morrow 15



Oklahoma City Thunder–Detroit Pistons 99–79

Nincs rá jobb kifejezés, a Thunder ízekre szedte az első félidőben a Pistonst, nagyon korán megvolt a 20 pontos differencia, csak a hazaiak nagyvonalúságán múlt, hogy nem lett ennek mondjuk a duplája a különbség 48 perc után. Támadásban újfent a Durant, Westbrook, Harden trió vitte a prímet, mindhárman 20 fölött dobtak, de legalább ennyit tett hozzá Serge Ibaka, aki védekezésben alkotott maradandót 5 dobásblokkolásával. A Ben Gordon és Will Bynum nélkül érkező Detroitnak esélye sem volt, ráadásul említhető egyéni produkció sem született náluk.
A Thunder legjobb dobói: Harden, Westbrook 24-24, Durant 20
A Pistons legjobb dobói: Knight 13, Stuckey, Monroe 12-12

NBA TOP 10 – 30. JÁTÉKNAP

AZ ÁLLÁS
KELETI FŐCSOPORT
Atlanti csoport
1. Philadelphia 17 12 5 70.6 1–1 8–2 7–3 Ny1
2. Boston 16 7 9 43.8 2–1 7–5 4–6 Ny2
3. New York 16 6 10 37.5 2–1 5–4 4–6 V6
4. New Jersey 18 5 13 27.8 1–1 3–9 3–7 V1
5. Toronto 17 4 13 23.5 1–3 3–9 1–9 V8
Középső csoport
1. Chicago 19 16 3 84.2 3–0 10–1 9–1 Ny4
2. Indiana 15 11 4 73.3 2–1 9–3 7–3 Ny2
3. Cleveland 15 6 9 40.0 1–2 4–5 3–7 V3
4. Milwaukee 16 6 10 37.5 1–0 4–3 4–6 V1
5. Detroit 18 4 14 22.2 1–5 3–8 2–8 V1
Délkeleti csoport
1. Atlanta 18 13 5 72.2 4–1 11–4 8–2 Ny2
2. Orlando 16 11 5 68.8 3–0 6–3 7–3 V1
3. Miami 16 11 5 68.8 3–1 7–2 6–4 V1
4. Charlotte 17 3 14 17.6 0–6 2–13 1–9 V4
5. Washington 17 2 15 11.8 0–2 1–12 2–8 V3
NYUGATI FŐCSOPORT
Északnyugati csoport
1. Oklahoma City 17 14 3 82.4 1–1 9–2 9–1 Ny2
2. Denver 17 12 5 70.6 1–2 5–5 7–3 Ny4
3. Utah 15 10 5 66.7 2–1 6–5 8–2 Ny1
4. Portland 17 10 7 58.8 2–0 7–4 5–5 Ny1
5. Minnesota 17 7 10 41.2 0–2 5–4 5–5 V2
Csendes-óceáni csoport
1. LA Clippers 14 9 5 64.3 2–0 5–4 7–3 Ny1
2. LA Lakers 18 10 8 55.6 2–2 8–4 6–4 V3
3. Phoenix 16 6 10 37.5 1–1 3–6 4–6 V1
4. Sacramento 18 6 12 33.3 1–0 3–8 3–7 V2
5. Golden State 16 5 11 31.3 0–3 0–6 3–7 V3
Délnyugati csoport
1. Memphis 16 10 6 62.5 3–1 7–5 7–3 Ny7
2. San Antonio 18 11 7 61.1 4–2 10–5 5–5 Ny1
3. Dallas 18 11 7 61.1 2–1 7–6 8–2 Ny3
4. Houston 17 10 7 58.8 3–2 6–6 8–2 Ny7
5. New Orleans 17 3 14 17.6 0–6 2–13 1–9 V8
A csapatnév után a meccsszám, a győzelmek és a vereségek száma, a százalékos mutató, a divízión, illetve a konferencián belüli mérleg, a legutóbbi tíz mérkőzés mérlege, illetve a győzelmi (Ny)/vereségsorozat (V) hossza szerepel.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik