A Barcelona, a Manchester United és a Napoli teljesít legjobban a vb-t követően

KRASZNAI BENCEKRASZNAI BENCE
2023.02.10. 15:17
Bruno Fernandesék 17 pontot szereztek a vb óta (Fotó: Getty Images)
Az Arsenalon, a Barcelonán, a Borussia Dortmundon, a Manchester Uniteden és a Napolin kívül aligha van olyan topcsapat, amelyik elégedett a téli szünet után a bajnokságban elért eredményeivel. Összeállításunkban megvizsgáltuk, hogyan teljesítenek a topligákban szereplő klubok a katari labdarúgó-világbajnokság óta.

PREMIER LEAGUE

A Brentford és a Brighton is ott van a legjobbak között, már ami a világbajnokság óta szerzett pontokat illeti – előbbi 4 győzelmet és 2 döntetlent ért el, utóbbi 4-szer nyert,1-1 alkalommal ikszelt és szenvedett vereséget. A vizsgált időszakban mindössze két veretlen csapat van a ligában, a Brentford és a Newcastle, utóbbi hat meccsen négyszer játszott döntetlent.

A legtöbbet a Nottingham Forest javított a tabellán, a vb előtt még a kieső, 18. pozícióban tanyázott, ám úgy tűnik, a Steve Cooper által irányított csapatnak jót tett a leállás, a nyár óta szerződtetett 30 játékos kellő időt kapott az összeszokásra – a Nottingham hat mérkőzésen elért 11 ponttal a 18.-ról egészen a 13. helyre lépett elő.

A Manchester Unitednek ment a legjobban, összesen 17 pontot gyűjtöttek a „vörös ördögök”. Erik ten Hagék valóban meggyőzőbb játékot mutatnak, mint az őszi szezonban, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy januárban két olyan összecsapáson is pályára léptek, amelyen korábbról elmaradt találkozót pótoltak; a Leeds és a Crystal Palace ellen egyaránt döntetlent játszottak. Nem mellesleg ha e két összecsapást nem számítjuk, akkor is az MU mutatta a legjobb formát, az egyetlen együttes, amelyik öt alkalommal vonult le győztesként a pályáról.

Az első két helyen tovább nyílt az olló az Arsenal és a Manchester City között, a City kétszer szenvedett vereséget az új évben, a londoniak csupán egyszer, így a fővárosiak ötpontos különbséggel vezetik a bajnokságot.

A Chelsea és a Liverpool formája sem javult, sőt... Jürgen Kloppék többször (háromszor) veszítettek, mint nyertek (kétszer), a legutóbbi három találkozójukon gólt sem szereztek. Az elmúlt két átigazolási időszakban játékosszerződtetésbe több mint 600 millió eurót fektető Chelsea 2-2 győzelem és 3 döntetlent tudhat maga mögött – a legutóbbi három meccsén nem kapott ki, gólból mindazonáltal csupán egyet szerzett.

LA LIGA

Kettőről nyolc pontra duzzadt a különbség az FC Barcelona és a Real Madrid között. A „királyiak” szekerének kereke megsérülhetett, nem megy úgy, ahogyan azt várni lehetett tőlük, hat meccsen 10 pontot szereztek, ezzel szemben a katalánok tizenhatig jutottak – veretlenül –, s immár ötmeccses nyereségszériának örülhetnek. A Xavi által irányított alakulat nyolcpontos előnyre tett szert legnagyobb riválisával szemben.

A Real Madrid feltehetően nem úgy szerepel, ahogyan azt tervezte (Fotó: Getty Images)

Érdemes kiemelni az Athletic Bilbao formahanyatlását, a játékosok a tabella negyedik helyéről mehettek a téli szünetre, amelyen úgy fest, berozsdásodtak picit, visszatérésük óta csupán egy alkalommal, a legutóbbi fordulóban győztek, emiatt a nyolcadik helyre csúsztak vissza.

Elismerésre méltó teljesítményt nyújt a liga egyik legkevesebb összegéből gazdálkodó Rayo Vallecano, amely 3 győzelemmel, 1 döntetlennel és 2 vereséggel a nyolcadikról az Európa-liga-indulást érő ötödik pozícióba lépett elő.

BUNDESLIGA

A vb óta a topligák közül Németországban játszották a legkevesebb bajnoki mérkőzést, minden csapat négy alkalommal lépett pályára a Bundesligában. Ennek is köszönhető, hogy hat olyan csapat van, amelyik ez idő alatt nem szenvedett vereséget: az 1. FC Köln, a Bayern München, a Borussia Dortmund, az Eintracht Frankfurt, az RB Leipzig és az Union Berlin. A sorolt klubok közül a Bayern és a Köln muzsikál a leggyengébben, egy győzelem mellett három döntetlent jegyeztek.

Schäfer Andrásék egy pontra megközelítették a Bayern Münchent (Fotó: Getty Images)

Pontot az Union Berlin és a Dortmund sem bukott, Julian Nagelsmannék e két csapattal szemben a vb előtt meglévő hét- és kilencpontos előnye mostanra egyre és háromra olvadt – Schäfer Andrásék a második, Jude Bellinghamék a harmadik helyen állnak.

Nem megy jól a játék a Sallai Rolandot is foglalkoztató SC Freiburgnak, amely mindössze négy pontot szerzett a szünet vége óta, emiatt a második pozícióból a hatodikba süllyedt. Nem lehet magára büszke a Vfb Stuttgart, az FC Schalke 04 , a TSG Hoffenheim és a Hertha BSC sem, a négyes egyike sem nyert még találkozót, a Fredi Bobic sportigazgatót menesztő Hertha pontot nélkül maradt, az utolsó előtti helyen áll a bajnokságban, öt pontra a bennmaradást jelentő 15. helytől. A Schalke továbbra is utolsó, a Stuttgart a 16.

SERIE A

A Monza az egyetlen olyan csapat a Serie A-ban, amelyik egyszer sem kapott ki a téli szünet óta (Fotó: Getty Images)

A Monza a Serie A Newcastle-ja vagy a Newcastle a Premier League Monzája? Silvio Berlusconi klubjának formája megegyezik a „szarkák” által mutatottal, 2 győzelemmel és 4 vereséggel, az olaszok annyival jobbak, hogy egyedüliként veretlenek a bajnokságban. A Monza teljesítményével a hatodik legtöbb pontot gyűjtötte a Serie A-ban, amivel a 14.-ről a 11. helyre lépett elő.

A legeredményesebben a Napoli (5 győzelem, 1 vereség), az Inter és az AS Roma (4 győzelem, 1-1 döntetlen és vereség) szerepelt, e klubok ugyanilyen sorrendben állnak a tabella első három helyén.

Az AC Milannak borzalmasan megy a játék, öt mérkőzés óta tartó nyeretlenségével (3 vereség, 2 döntetlen) a második helyről a hatodikra csúszott vissza, négy és háromgólos vereséget is szenvedett, utóbbival kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy a San Siróban 5–2-re kapott ki a Sassuolótól – ezt megelőzően 1997. április 6-án fordult elő legutóbb, hogy a milánóiak öt gólt kapnak hazai pályán, akkor a Juventus 6–1-re nyert.

LIGUE 1

Az idény második felében eddig remekel a Monaco (Fotó: AFP)

Robog a Monaco, amely hétből egyetlen összecsapást sem veszített december vége óta. A hercegségbeliek 5 győzelem mellett 2 döntetlent játszottak, a hatodikról a negyedik helyre léptek elő.

A Stade Reims sem kapott ki, 3 sikere mellett 4 döntetlen fűződik a nevéhez. A remeklés a Reims esetében extra költséggel jár, meccsenként 22 500 font, azaz csaknem tízmillió forint büntetést kell fizetnie azért, hogy a 30 éves vezetőedző, Will Still a kispadon ülhessen. Mindezt büntetésből, mivel a mester olyannyira fiatal, hogy még nem szerezte meg az UEFA edzői pro licencét.

Négyszer nyert, kétszer kapott ki és egyszer döntetlent játszott a Paris Saint-Germain, amely holtversenyben a negyedik legtöbb, 13 pontot gyűjtötte a vizsgált időszakban. Lionel Messiék előnye ettől függetlenül továbbra is magabiztos, nyolc ponttal vezetik a bajnokságot.

Jól teljesít a Marseille és a Nice, előbbi 16, utóbbi 14 pontot szerzett. A jelenlegi harmadik Lens hiába kapott ki csak egyszer, négy döntetlenje miatt csak a 11. legtöbb pontot szerző együttes, s mindössze két ponttal előzi meg a Monacót.