Egyre több a sportpark

Márványkövi FerencMárványkövi Ferenc
Vágólapra másolva!
2020.05.06. 09:53
Tovább növekszik a kondiparkok száma, így egyre több szabadtéri létesítményben erősíthetjük láb-, has- és hátizmunkat. Utánanéztünk, mennyi pénzbe és időbe kerül egy park létrehozása.

„A visszajelzések és a megrendelésállományunk változása alapján elmondhatom, a legegyszerűbben használható eszközök egyben a legnépszerűbbek is – mondja Illés Tamás, a 2004-ben alapított Home for You Kft. értékesítési vezetője. A cég a program indulása óta foglalkozik sportparkok létesítésével. – Magyarán, azokat szeretik leginkább, amelyek használatához szaktudásra és fitneszedzőre sincs szükség. Ebből kifolyólag a hát- és hasizom-erősítő, valamint a húzódzkodást segítő szerkezetek a legkedveltebbek – ezek egyébként a legolcsóbbak is.”

Számos tényezőtől függ, hogy mennyibe kerül egy kondipark létesítése. Egyrészt a méretétől, másrészt a berendezés alá helyezett burkolat típusától, harmadrészt hogy a megrendelő – amely legtöbb esetben az önkormányzat – milyen eszközállományt kíván telepíteni a parkba. A legkisebb, A-besorolású létesítmény kiépítési költsége 2.5–3 millió forint.

„Az ár leginkább attól függ, végül melyik gyártó terméke kerül be a kondiparkba, ám az is sokat nyom a latban, hogy mennyire bonyolult felszerelést szeretnénk elhelyezni. Az egyszerűbb, statikusabb darabok nyilvánvalóan nem kerülnek olyan sokba. A legolcsóbb húszezer, a legdrágább ötszázezer forint, vagyis egy eszköz ára átlagban kétszáz-kétszázötvenezer forint, amihez még jön a telepítési költség, vagyis a terület előkészítése, a kellékek integrálása a talajba, valamint a lengéscsillapító alap kialakítása. Mindez öt-tíz munkanap alatt elvégezhető.”

A legnagyobb, D-kategóriájú létesítmények telepítése három-négy nappal tart tovább, mert nagyobb alapterületre (140 nm) kombinált eszközök (pl. lépcsőző) is kerülnek.

A kategória növekedésével az ár is változik, a legnagyobb sportpark telepítési költsége körülbelül nyolcmillió forint, ám az árak között nagy különbségek is lehetnek.

Fontos szempont a karbantartás. Az üzemeltetőknek, vagyis az önkormányzatoknak a különböző szintű állagmegőrző munkálatokat napi, heti és éves rendszerességgel kell elvégezniük. Az eszközök tartós anyagból készülnek, egyszerűek, így szerelési igényük is kisebb. Élettartamuk legalább tíz év, ezért jelentősebb meghibásodásra – már amennyire ilyen előfordul – csak később számíthatunk.

„Az utóbbi időben egyre ritkábban fordul elő rongálás, vélhetően azért, mert a közönség is egyre igényesebb, és elsősorban egészségmegőrzési szándékkal megy kondiparkba. Ők sokkal jobban kímélik az eszközöket, amelynek köszönhetően csökkent a javítást vagy a pótlást igénylő megrendelők száma.”

 
































Jellemzők A-típus B-típus C-típus D-típus
Minimális alapterület 40 m2 70 m2 90 m2 150 m2
Talajburkolat gumi gumi gumi gumi
Minimális, telepítésre kerülő eszközszám 5 db 7 db 8 db 15 db

 

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik