Cseh Sándor: Egyelőre nem csapatot, hanem keretet szeretnék építeni

PATAI GERGELYPATAI GERGELY
Vágólapra másolva!
2024.11.04. 08:22
null
A következő olimpiai ciklusban Mihók Attila nélkül folytatja a munkát a női vízilabda-válogatott élén Cseh Sándor, aki az eredményességet és a játékosok fejlesztését egyaránt szem előtt tartja.

– Az idén egymást érték a világversenyek, így nehéz volt tervezni, a következő ciklusban viszont lesz rá lehetőség, mert helyreáll a menetrend. Melyek a legfontosabb teendői?
Elsőként meg kell találnom a segítőimet, hogy kialakítsam a szakmai stábot – kezdte Cseh Sándor, a magyar női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. – Követem a mérkőzéseket, figyelem a játékosokat, emellett átgondolom, hogy tudunk-e már a decemberi kerethirdetés előtt valamennyit dolgozni a lányokkal. Fontos feladatom, hogy élénkítsem a kommunikációt és tartsam a kapcsolatot a klubokkal, már csak azért is, mert sokat tanulhatok az edzőktől a női szakágról. Igyekszem kikövezni a 2027-es budapesti világbajnoksághoz vezető utat, ehhez több szempontot kell összehangolni. A tétmérkőzéseken, az edzőmeccseken, sőt, az egymás elleni játékban is mindenki nyerni szeretne, de nem lehet csupán a győzelem a célunk. Folyamatosan tesztelnünk kell a játékosokat a különböző szituációkban, hogy elősegítsük a fejlődésüket.

Az elmúlt évben Mihók Attilával közösen vezették a válogatottat. Mi változik azzal, hogy immár egyedül fogja a kormányrudat?
Nem a személyi változás miatt lesz más a következő időszak, hanem mert új olimpiai ciklus kezdődött. Párizs előtt nem a különböző taktikai variációkon és az egyéni fejlesztésen volt a hangsúly, hanem hogy minden napból kihozzuk a maximumot, mert fél év alatt három nagy tornát rendeztek. Boldog vagyok, hogy részese lehettem annak az időszaknak, és izgatottan várom az új kihívásokat.

– Ezek szerint eddig az eredményesség volt az elsődleges, mostantól viszont már türelmesebben építkezhetnek?
Bizonyos értelemben igen, de a magyar válogatott szövetségi kapitányaként minden világversenyen bizonyítani kell, úgyhogy az eredményesség továbbra is fontos szempont. Egyelőre nem csapatot, hanem keretet szeretnék építeni, ez lényeges különbség. Elkezdem összerakni a kirakóst, beszélgetek a játékosokkal, edzőkkel – az összhang megteremtése szinte napi munkát igényel, de éppen ez az izgalmas a feladatban.

– Milyen stratégiával dolgozik? Továbbra is bizalmat szavaz a rutinnak, vagy jelentős fiatalítást tervez?
– Ez az egyik legfontosabb kérdés, ezért sem szeretnék rá elhamarkodott választ adni, hiszen a minap kaptam felhatalmazást. Nem egy, nem két játékost tudnék mondani, akik az elmúlt időszakban oszlopos tagjai voltak a csapatnak, és a következő években is fontos szerepük lehet, ugyanakkor azt is látjuk, hogy tehetséges pólósok pallérozódnak az utánpótlásban. A fiatalok közül jó néhányan megmutathatták már magukat a keretedzéseken, a mérkőzéseken viszont eddig kevesebb lehetőséget kaptak. Úgy kell kialakítani a keretet, hogy három-négy év múlva a topon legyünk, szerintem a rutinos játékosok többsége a következő olimpiát még elérhetőnek látja, de mindenképpen lesz fiatalítás. A mértékét az határozza meg, ki hogyan vízilabdázik.

– Ezüstérem a vébén, ötödik hely az olimpián és az Eb-n: saját bevallása szerint tömény volt az első éve a női szakágban. Sokat tanult ez idő alatt?
Nagyon sokat. Jóformán mindent arra tudok alapozni, amit az elmúlt egy évben megéltem, ez a kiindulópont. Összeállt egy stáb, amelynek tagjai száz százalékot tettek bele a közösbe, és bár az olimpiai éremszerzés nem sikerült, az elnökségi ülésen jó fogadtatása volt a munkánknak. Mindig határozott elképzeléseim vannak, de pontosan tudom, hogy nem mindig úgy valósulnak meg, ahogy tervezem. Ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, havonta, akár hetente is át kell gondolnunk, milyen irányba haladjunk tovább.

– A férfiszakágban már letette a névjegyét, most viszont női csapatot irányít. Milyenek a tapasztalatai?
Nagyon jók, külön kiemelném a lányok tűrőképességét a hétköznapokon. A munkát mindenhol el kell végezni, de a női mezőnyben még nagyobb a jelentősége a csapategységnek és a harmóniának, mint a férfiaknál. Igyekszem figyelni rá, hogy a játékosok biztonságban érezzék magukat, elengedhetetlen, hogy megbízzunk egymásban, és mindenki segítsen a másiknak, amikor szüksége van rá.
 

 

A régi-új kapitányt, Cseh Sándort a magyar klubvízilabda helyzetéről is kérdeztük, kíváncsiak voltunk rá, mennyire tartja fontosnak, hogy a Ferencváros férficsapatához hasonlóan a nőknél is legyen nemzetközi szinten is kimagasló együttesünk.
„Szövetségi kapitányként én vagyok a legnagyobb szurkolója a magyar klubcsapatoknak – hangsúlyozta Cseh Sándor.Minél magasabb szinten tudják magukat kipróbálni a játékosok, annál több inger éri őket, annál jobban fejlődnek. A spanyollal és a göröggel ellentétben a magyar bajnokságban eddig alig voltak légiósok, immár ezen a téren is van előrelépés. Akkor lesz teljes a válogatott klasszisaink karrierje, ha klubszinten is sikeresek, ezért is fontos, hogy minél erősebbek legyenek a csapataink.”
A klubok sikerei is segítik a válogatottat
Magyarország, Spanyolország, Egyesült Államok, Görögország – erősebb kvartettet aligha lehetett volna összehozni a divízió 1-es női világkupa-selejtezőre, amely az új ciklus első megméretése lesz január közepén a görögországi Alexandrupoliban. Magyari Aldáék a közvetlen világelithez tartozó riválisokkal találkoznak a csoportkörben, majd a helyezéstől függően kapnak ellenfelet az egyenes kieséses szakaszra. A negyeddöntő győztesei mellett a torna ötödik és hatodik helyezettje is bejut a sorozat nyolcas döntőjébe, a mezőny a divízió 2-es selejtezőből érkező csapatokkal egészül ki.
Nehéz csoportba kerültünk a világkupában


 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik