Labdarúgás: az ifi BL-ben sem tartoznak az elithez a magyar csapatok

Bruckner Máté utanpotlassport.huBruckner Máté utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2025.04.30. 09:15
null
Az FC Barcelona nyerte a labdarúgó UEFA Ifjúsági Liga 2024–2025-ös kiírását, a katalán egyesület a harmadik győzelmével a sorozat történetének legeredményesebbje. Áttekintettük az egyes országok klubjainak sikerességét az ifi BL-nek is nevezett kupában.

Az UEFA Ifjúsági Ligában a 2023–2024-es évadhoz hasonlóan a hétfőn véget ért kiírásban is a Puskás Akadémia U19-es csapata képviselte a magyar futballt. Emlékezetes, hogy 2023 októberében a felcsúti fiatalok – nagy csalódást okozva – már a selejtező első körében elbúcsúztak, mivel az idegenbeli döntetlent követően hazai pályán verséget szenvedtek az azerbajdzsáni Gabalától. Ezzel szemben Babó Levente tanítványai 2024 őszén az Aberdeen ellen Skóciában 5–1-re, a Pancho Arénában 3–0-ra nyertek, majd a legjobb harminckettő közé jutásért a belga Genket is sikerült felmúlniuk – az itthoni 1–0-s győzelem után Belgiumban a 2–1-es eredmény meccsben tartotta a riválist, amelynek játékosai nem örülhettek sokáig, mert a mieink rúgták jobban a tizenegyeseket, ennek köszönhetően továbbjutottak.

A Puskás Akadémia ezzel beállította az MTK Budapest „rekordját”, ugyanis a fővárosiak U19-es gárdája a 2022–2023-as évadban szintén eljutott a rájátszásig, majd a legjobb tizenhat közé kerülésért a holland Ajax állta útját.

A felcsútiak a playoffban az angol Aston Villával találkoztak, és 2–1-re kaptak ki a birminghamiektől, így lemaradtak a nyolcaddöntőről.

A szomszédos országok egy részében azért nem ilyen kivételes, hogy megélik a playoffot a csapatok. Az ifi BL 2013 óta tartó történetében egyaránt tizenkét alkalommal jutott el legalább a harminckettőig ukrán és osztrák együttes, a Red Bull Salzburg ráadásul négyszer végzett dobogón, 2017-ben pedig Európa csúcsára is felért. A horvát alakulatok hétszer, a szlovákok háromszor, a szerbek pedig a magyarokhoz hasonlóan kétszer meneteltek legalább a harminckettőig. A románok egyszer, a szlovénok pedig még soha nem játszhattak a legjobb tizenhat közé kerülésért.

Az eddigi 11 kiírásban a 44 dobogós helyezés közül 18-at az Ibériai-félsziget csapatai szereztek meg: tízet a spanyolok, nyolcat a portugálok. Az angolok ötször jutottak a legjobb négybe – a kétszeres győztes Chelsea négyszer, a Manchester City egyszer –, az olaszok pedig az osztrákokkal megegyezően négyszer. A Salzburg mellett a további szomszédaink még kétszer remekeltek:

a 2022–2023-as évadban a horvát Hajduk Split egészen a döntőig masírozott, akárcsak 2014–2015-ben az ukrán Sahtar Donyeck.

Az UEFA Ifjúsági Liga lebonyolítása kissé szövevényes. Az első szakasz két ágon zajlik: a Bajnokok Ligájába kvalifikált csapatok U19-es alakulatai a felnőttekével megegyező, új szisztémában játszanak nyolc mérkőzést, a 36 gárda közül 22 jut tovább. A bajnoki ágon az egyes nemzetek korosztályos bajnokai indulhatnak, onnan tíz csapat kerül a legjobb harminckettő közé. Egyenes kieséses rendszerben zajlik a küzdelem, két párharcot kell megnyerni a rájátszás eléréshez, amelyben találkoznak egymással a két ágról bejutott csapatok, és ettől a szakasztól kezdve már egyetlen meccsen dől el a továbbjutás.

Az első két évadban még nem szerepeltek a nemzeti bajnokok az ifi BL-ben, de biztosan nem volt felesleges bevenni ezeket az együtteseket, hiszen

már három alkalommal nyerte meg olyan csapat az UEFA Ifjúsági Ligát, amelynek felnőttcsapata nem indult a Bajnokok Ligájában.

A mostani két döntős közül az FC Barcelona a BL-, a Trabzonspor pedig a bajnoki ágon kezdett. A katalánok öt győzelemmel és egy vereséggel a harminchatos tabella negyedik helyén végeztek, így könnyedén kerültek a legjobb harminckettő közé, ott pedig tizenegyesekkel jutottak tovább a Dinamo Zagreb ellen. A nyolcaddöntőben a Puskást kiejtő Aston Villát verték meg 3–1-re, míg a negyeddöntőben a VfB Stuttgartot múlták felül 2–1-re Yaakobishvili Áronék. A nyoni Colovray Stadionban rendezett elődöntőben korai büntetőt értékesítve győztek a 2023-as aranyérmes holland AZ ellen.

A törökök a selejtezőben előbb a montenegrói Buducsnosztot, majd a bosnyák Sarajevo együttesét ejtették ki, aztán a playoffban három olasz csapat ellen győztek: a tizenhat közé jutásért a Juventust 1–0-ra, a nyolcaddöntőben az Atalantát tizenegyesekkel, majd az Intert, hazai pályán, 40 ezer néző előtt ismét 1–0-ra. A fináléért a Salzburg ellen a 89. percben megszerzett góllal nyertek 2–1-re.

Az FC Barcelona–Trabzonspor döntőt a hagyományokhoz híven Nyonban rendezték, és a hétfő esti találkozón

a katalánok győztek 4–1-re, Yaakobishvili pedig a sorozat első magyar nyertese lett.

(Kiemelt képünkön: A Puskás Akadémia egyik legjobbja a 18 éves Mondovics Kevin (fehérben) volt Forrás: Puskás Akadémia)

 

 

Legfrissebb hírek

Vízilabda: kezdődik a férfi U20-as világbajnokság Zágrábban

Utánpótlássport
2 órája

Kosár: a Pécs, a Csata és a DEAC sikereiről szóltak az up-bajnokságok

Utánpótlássport
21 órája

Jégkorong: Szongoth Domán – egy villámkarrier és ami mögötte van

Utánpótlássport
Tegnap, 8:56

Birkózás: Kovács Keve bronzérmes a szkopjei U17-es Eb-n

Utánpótlássport
2025.06.11. 20:17

Birkózás: Arsunkaev Musza felnőtt ob-arannyal hangolt az U20-as Eb-re

Utánpótlássport
2025.06.11. 17:57

Öttusa: új helyzettel is megismerkedett az Eb-n a bronzérmes Mészáros

Utánpótlássport
2025.06.11. 14:41

Vízilabda: az első és a hatodik hely sem meglepő az UVSE-s fiúktól

Utánpótlássport
2025.06.11. 09:02

Birkózás: Kazinczy Bálint ötödik lett az U17-es Európa-bajnokságon

Utánpótlássport
2025.06.10. 18:53
Ezek is érdekelhetik