A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) első embere kemény esztendőnek nevezte a tavalyit, amelyben óriási áldozatokat kellett hoznia mindenkinek, merthogy négy világesemény is zajlott: a párizsi olimpia mellett a múlt évben Európa-bajnokságot és két világbajnokságot is rendeztek, utóbbiak egyikét, a rövidpályás vébét éppenséggel Budapesten.
Mivel 2025-ben egyetlen világbajnokság lesz csupán, a szingapúri, ilyen szempontból könnyű év lesz az idei
– jelentette ki Wladár Sándor, az olimpiai bajnok, vb-ezüstérmes és Európa-bajnok hátúszóból lett sportvezető, aki az m4sport.hu oldalnak adott interjújában honlapunk szempontjából is több, igen fontos témát érintett. Jelesül a sportági hátországról, az utánpótlás-nevelés fontosságáról, az edzők megbecsüléséről is beszélt, figyelemre méltó gondolatokat fogalmazva meg.
A Nemzet Sportolója címet is kiérdemelt Wladár – aki 2017 óta a hazai szövetség elnöke, 2020-ban újra bizalmat szavaztak neki és az idei tisztújításon magát a tagsággal ismét megméreti – leszögezte, hogy megítélése szerint, amit megígértek, azt teljesítették is, és úgy fogalmazott: „talán az Úszó Nemzet Program, az ÚNP az, amellyel szakmailag a leginkább maradandót alkottunk, sok éven keresztül”.
Negyvenkét ezer gyerekkel foglalkozunk országosan és ez olyan program, amely valóban arról szól, hogy kortól, nemtől, anyagi lehetőségektől, földrajzi fekvéstől függetlenül ugyanazt az oktatást kapják meg a gyerekek akkreditált uszodákban, akkreditált oktatókkal, s a program sikeres
– hangsúlyozta. Majd utóbbi minősítést alátámasztandó kitért rá, hogy végeztek egy anonim felmérést az ÚNP-t illetően pedagógusok, tanárok, oktatók, szülők körében, s a válaszadók
kilencvenhárom százalékos maximális elégedettséget ikszeltek be.
A sikernek nyilvánvalóan egyik összetevője az a tény, hogy a programnak megnyerték annak idején az ötszörös egyéni olimpiai bajnok Egerszegi Krisztinát, az egyetemes magyar úszósport egyik legnagyobb alakját és a négyszeres ötkarikás aranyérmes Darnyi Tamást is.
Az, hogy Egerszegi Krisztina itt van velünk, hogy 2019 óta ennek a programnak a nagykövete, aki hetente jár le vidékre, hajnali ötkor kel és megy bárhova, hogy látogassa ezeket a foglalkozásokat, ez óriási megtiszteltetés
– jelentette ki Wladár Sándor. – Neki egy feltétele volt: hogy az oktatói minőségnek olyannak kell lennie, ami az ő elvárásainak megfelel. Én is úgy vélem, ezen áll vagy bukik a dolog...”
A MÚSZ-elnök részletezte is, mire gondol.
„Nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a tehetségek megtalálására. Az ÚNP tényleg arról szól, hogy mindenki tanuljon meg úszni, de arról is, hogy beépítettünk egy évvel ezelőtt egy Híd-programot. Azért, hogy kiválasszuk a legtehetségesebbeket, és
2024-ben több mint ezer gyereket tudtunk kiemelni a rendszerből, akik megcsinálták a minimumvizsgát és leigazoltak egyesületbe.
A tehetségek megtalálása, nevelése, gondozása mellett a képzésre, a továbbképzés szükségességére, a folyamatosságra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Eddig is sokat foglalkoztunk ezzel, de tán az edzői megbecsülés, az edzői munka elismerése a legfontosabb, mert ha nem jól végzi az edző a munkáját, ha nem ismerjük el és nem támogatjuk őket, akkor megette az egészet a fene. Az edzői munkában kell hinnünk, őket kell tudnunk támogatni, és ez lesz a sikerek kovácsa a jövőt illetően” – mondta Wladár Sándor az interjúban.
(Kiemelt képünkön: nyugodt 2025-re számít Wladár Sándor MÚSZ-elnök Forrás: MÚSZ)