Az említett szervezeteket a díj létrehozásával az a cél vezérelte, hogy méltó módon elismerjék a sikeres sportolók pályafutásának kezdetén kiemelkedő szerepet játszó edzőket. A díjat 2024-től havonta ítélik oda és negyedévente adják át, most az októberi, a novemberi és a decemberi kitüntetettek vehették át az elismerést. A díjátadón megjelentek a hazai sportélet vezetői, a szakági szövetségek és a klubok képviselői mellett a kitüntető címben részesülők tanítványai is.
„Rendkívül fontosnak tartom, hogy megszólítsuk a nevelőedzőket, kiemeljük munkájuk jelentőségét és méltó módon elismerjük közülük a legkiválóbbakat.
A nevelőedzőkkel rengeteg időt töltenek a gyerekek, és ők azok, akik az egyes sportágak alapjainak megtanításán túl olyan értékeket adhatnak át, amelyek egy életen át elkísérik a fiatalokat.
Fontos, hogy megbecsüljük azoknak a szakembereknek az erőfeszítéseit, akik a későbbi kiváló sportolóinkat elindították az útjukon. Éppen ezért örömmel jelentem be, hogy 2025-től a Nevelő Edző Programban résztvevő sportszakemberek támogatását mintegy a duplájára emeljük” – hangsúlyozta köszöntőbeszédében dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár.
„Igazi öröm, amikor a nevelőedzők munkáját díjazhatjuk. Hiszen ők azok, akik megszerettetik a sportolást a fiatalokkal, tehát példaértékű munkát végeznek” – emelte ki dr. Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgató-helyettese, aki ünnepként aposztrofálta az eseményt.
Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társaságának elnöke így fogalmazott:
„Azért gyűltünk ma össze, hogy a magyar sport legkiválóbb nevelőedzőit tüntessük ki. És mégis mi volt a legfontosabb szempont a kiválasztásukkor?
Példaképeket kerestünk, akik a saját közegükben már maradandót alkottak. Azt gondolom, akik most díjat vehettek át, valamiféle varázseszközzel bírnak, és egy életre megszerettetik a sportolást a kicsikkel.
Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke szerint minden egyes átadott díj jelképesen valamennyi hazai nevelőedző munkáját is elismeri.
„A magyar sport a nemzet kincsestára, amelynek az egyik legékesebb darabjai az edzőink, méghozzá a nevelőedzőink, akiknek hálával tartozunk a munkájukért. Ők azok, akik nélkül – bár nem a reflektorfényben dolgoznak – klasszis sportolóink, nagy bajnokaink nem jutottak volna el a csúcsra.”
Gerevich György Nevelőedzői Díjat kapott Filep Csaba, a Tiszaújvárosi Triatlon Klub edzője, aki nem tudott részt venni a díjátadón, távollétében az egyesület elnöke, a Magyar Triatlon Szövetség szakmai alelnöke, Lehmann Tibor vette át az elismerést.
A díjazott így nyilatkozott a róla levetített kisfilmben.
Az egyik legnagyobb büszkeség számomra, hogy minden gyerek, akivel valaha foglalkozhattam, egytől egyig egy életre megszerette a mozgást, a természetet,
és valamiképpen manapság is a sport körül forog valamennyiük élete” – mondta a tréner, akinek a lánya és egyben ígéretes tanítványa, Zóra édesapja elhivatottságát emelte ki elsőként.
„Az a küldetése apukámnak, hogy az egészséges életmódra és a sport iránti szeretetre neveljen minket. Mindig azt keresi és kutatja, hogy miként válhatna jobb edzővé, és hogy miképpen tudja elősegíteni tanítványai fejlődését.”
A kitüntetést másodikként Horváth Sándor, a rédei Móra Ferenc Általános Iskola testnevelő tanára, a Réde Községi Sportegyesület labdarúgóedzője vehette át.
Mindig is volt bennem egyfajta ambíció, belső motiváció, amely arra ösztönzött, hogy összefogjam, életben tartsam a közösségünk sportéletét.
A legfőbb célom, hogy a gyerekeket a játék szeretetére neveljem, ugyanis azt vallom, elsősorban ezen keresztül lehet a bennük rejlő értékeket a leginkább felszínre hozni.”
Horváth legismertebb tanítványa, a háromszoros olimpikon, Eb-bronzérmes súlyemelő, Nagy Péter így idézte fel a közösen töltött éveket:
„Jó emlékkel gondolok vissza arra az időre, amit az általános iskolában együtt tölthettünk. Bizonyára, kellettek azok a kiváló, de alapvetően játékos testnevelésórák Sándor vezetésével, hogy az ott ért impulzusoknak köszönhetően aztán elinduljak az élsport felé.”
A negyedév harmadik díjazottja Ramocsa Sándor, a Kiskunfélegyházi Papp László Ökölvívó Akadémia vezetőedzője szintén boldogan nyilatkozott.
Annak örülök a leginkább, hogy mindenki, akivel valaha foglalkozhattam, később így vagy úgy, de megtalálta a számítását, akár a ringben vagy később a civil életben.
Az elmúlt év legjobb serdülőkorú leány bokszolójának megválasztott Mészáros Dominika Ramocsa versenyzőjeként ér el mind jobb eredményeket.
„Alapvetően szigorú edző, de nagyon jó ember is. Minden egyes nap kizárólag azért dolgozik, hogy mi jobbá váljunk. Remek hangulatot teremt, és tényleg olyan, mintha igazi családként létezne a klubunk. Bármilyen problémánkkal fordulhatunk hozzá, sporton és azon kívül is segít bennünket mindenben.”
(Kiemelt képen balról: Deutsch Tamás, dr. Schmidt Ádám, Horváth Sándor, Ramocsa Sándor, Lehmann Tibor, Molnár Zoltán, dr. Baji Balázs Fotó: Kelemen Ádám/Sportért Felelős Államtitkárság)