Ifi ob: Párizs után Debrecenben is nagyokat úsztak Ábrahám Minnáék

Jancsó Kornél utanpotlassport.huJancsó Kornél utanpotlassport.hu
2024.08.12. 16:18
Szokatlan időpontban, vagy inkább szokatlanul későn rendezték meg idén az ifjúsági korú úszók sorszáma szerint 96. országos bajnokságát, amelynek – akárcsak tavaly, ezúttal is - Debrecen adott otthont, s a múlt heti, négynapos viadal külön érdekességeként a cívisvárosi sportuszoda medencéjében az orosz utánpótlás képviselői is vízbe szálltak.

Nyílt ifjúsági úszó ob-ről lévén szó, a hazai legjobbak mellett a külföldiek sorában – miután megkapták a nemzetközi engedélyt a magyarországi indulásra – ott lehettek az orosz ifi válogatott tagjai is. A 2024-es hazai korosztályos bajnokságon, amellyel lezárult az ötvenes medencében zajló idei versenyszezon, a külföldiek ráadásul egészen kiválóan szerepeltek, s egyértelművé tették, hogy

ha Oroszországot egyszer majd újból visszaengedik a sportág nagy világeseményeire, nagyon is számolni kell úszóival.

Persze a vendégek eredményei értelemszerűen nem számítottak bele a magyar korosztályos bajnokságba, amelyet a vasárnap zárult párizsi olimpia miatt írtak ki az ötkarikás játékok utáni, augusztus 7-10. közötti időpontra. A francia fővárosban szerepelt  csapatunkban négy olyan úszó kapott helyet, aki életéve alapján még az utánpótláshoz tartozik, s közülük csak a szegedi Pádár Nikolett maradt távol,

az októberben 16 esztendős Jackl Vivien és az egyformán tizennyolc éves Ábrahám Minna és Molnár Dóra viszont – ahelyett, hogy inkább a jól megérdemelt nyári szabadságára, pihenni vonultak volna el - nemcsak hogy elindultak az ifi ob-n, de kifejezetten feszes programot hajtottak végre mindhárman a Debreceni Sportuszodában.

.

Jackl, a tatabányaiak üdvöskéje négy számban indult úgy, hogy kihagyta az ifi Eb-n és a felnőtt Európa-bajnokságon sikerre vitt, aranyakat hozó fő számait, a 400 vegyest és az 1500 gyorsot egyaránt, amelyeken amúgy Párizsban egyformán 14. lett. Helyettük

200 vegyesen, 200 pillangón, 200 gyorson és 200 háton szerepelt, három második, s egy harmadik hellyel segítve klubját értékes egyesületi pontokhoz.

A budafókás

Molnár Dóra, aki az olimpián 12. lett 200 háton, az ob-n kedvenc számában győzött (éppen Jackl előtt), nyert 100 háton is, 50, 100 és 200 gyorson másodikként végzett (utóbbi döntőjében Ábrahám mögött és Jackl előtt), 50 háton pedig negyedik lett,

,

miközben két stafétában is, a 4x100-as és a 4x200-as gyorsváltóban – utolsó emberként – egyaránt az első helyre hozta be klubcsapatát.

Az UTE-s Ábrahám Minna mindkettőjükön túltett. A párizsi olimpián, 200 gyorson 14. helyet érő produktuma után Debrecenben kedvenc távján bajnoki címet szerzett, két percen belüli idővel, majd halmozta az élvezeteket: győzött 200 és 400 vegyesen, 50, 100 és 400 gyorson, harmadik lett 50 háton,

,

s befejező emberként járult hozzá az Újpesti TE két négyesének (4x100-as vegyes gyorsváltó, s 4x100-as vegyes vegyesváltó) második, illetve harmadik helyezéséhez. Ahogy mondani szokás: tényleg kimerítően végigúszta a medencés étlapot... Mihez tartás végett: a száz gyorson elért legjobb ideje igazán emberes, 55.28 másodperc volt, a gyorsváltóban pedig – a döntős mezőny lányai között a legsebesebbként - 54.71-et repesztett.

Ám nemcsak a Párizsban járt olimpikon triót kell megdicsérnünk, hanem az ob-n korosztályos csúcsokat elérőket is, merthogy rekordokban sem maradt szegény az ifik bajnoksága.

A győri Pápai Olivér - a szám leggyorsabb magyarjaként - a 400 méteres gyorsúszás eddigi legjobbját javította meg a 15 évesek korcsoportjában,

,

3:55.48 perc alatt letudva a távot. Kétszáz gyorson is csúcsot ért el 1:50.47-tel, de valamivel

nála is sebesebben haladt e szám döntőjében az ob-t megnyerő kaposvári Kakuk Koppány, aki a 16 év alattiaknál írta át a rekordlistát,

,

1:49.61-gyel érve célba Pápai előtt. A 2008-as évjáratú

Kakuk 100 gyorson is bajnoki aranyat érően teljesített: a 16 éveseknél az általa felállított új országos csúcs immár 50.13 másodperc.

(Kiemelt képünkön: a párizsi olimpián bemutatkozott Ábrahám Minna az ifi ob-n hat egyéni aranyat nyert Forrás: MÚSZ)