Úszás: a legjobb nyílt vízieket „melegen fogadta” a Maty-ér

Jancsó Kornél utanpotlassport.huJancsó Kornél utanpotlassport.hu
2024.07.02. 10:55
Óriási lavórhoz hasonlított a leginkább a szegedi Maty-ér evezőspályája, amelynek vizét a kora nyári nap harminc fok fölé hevítette a mögöttünk hagyott hétvégen, alaposan megnehezítve az ob-jüket tartó nyílt vízi úszók dolgát.

Kisebbfajta jubileumhoz érkezett a hazai nyílt vízi úszás június utolsó szombat-vasárnapján: kereken 10. országos bajnokságukat tartották a szakág legkiválóbbjai, akiknél a felnőttek mellett mindhárom utánpótlás-korosztály versenyeit megtartották – dacára annak, hogy itt-ott jóval harminc Celsius feletti értékeket is mértek a Maty-éren, amely hagyományos házigazdája a vízi maratonisták ob-jének.

A presztízsen túl a bajnoki címnek, de a dobogó másik két helyének is volt külön vonzereje:

a viadal az utánpótláskorúak esetében egyúttal válogató is volt a július közepi Európa-bajnokságra, amelynek mezőnyét Bécs látja vendégül.

A hőség uralta körülmények miatt nehéz volt komolyabb iramot menni, ettől még az esélyesek igazolták a papírformát, legalább is a hagyományos távokon, a 18-19 évesek a tíz kilométeres olimpiai távon, a 16-17 évesek 7 és fél kilométeren, a 14-15 esztendősek pedig 5 kilométeren mindkét nemnél.

A korosztályos versengésben az ausztriai Eb-re az első két helyezett valamennyi távon kvalifikálta magát a csapatba, így a tavalyi Európa-bajnokságon érmet nyerők többnyire az élen végeztek a saját kategóriájukban, a további indulókról pedig a látottak alapján döntött Gellért Gábor szövetségi kapitány, aki érdeklődésünkre előrebocsátotta, hogy a hőség és a nagyon meleg víz ellenére határozottan jó idők születtek.

Remélem, két hét múlva, a korosztályos Eb-n is jól szerepelnek a válogatottak, bár most nem tudtunk edzőtábort tartani, mert rövid az idő.

Előbb nem lehetett, mert ott volt a hosszú távú medencés ob, az Eb elé pedig már nem fért be közös táborozás” – mondta a szakvezető.

Kitért rá, hogy a tizenhét emberből tizenkettő a tavalyi válogatottból való, illetve visszatérő a pécsi Hartmann Máté, aki a múlt évet a medencés úszásnak szentelte, tavalyelőtt viszont nyílt vízen szerzett korosztályos vb-bronzot. A „régiekhez” csatlakozik öt fiatal a 14-15 évesek közül: a tatabányai Bartalos Anna, a győri Kammerer Kitti, a Darnyi SC-s Huszti Márton, továbbá Lévai Máté a Kőbánya SC-ből és Kreisz Bálint a Bohóchal Egyesületből.