Mint arról beszámoltunk, a magyar lányok az előkelő hatodik helyen zárják az évet a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) által kiadott korosztályos világranglistán, miután a mieink idén nyáron is jól szerepeltek a különböző utánpótlás-világeseményeken. A magyar válogatott hatodik helyen zárt a hazai rendezésű U17-es világbajnokságon, az U16-os Európa-bajnokságon ötödik helyet szerzett, az U18-as kontinenstornán a 11. lett, míg a szintén itthoni U20-as Eb-n ugyancsak ötödikként végzett. Így bár az érem ezúttal elmaradt a leányválogatottaktól, de ezzel együtt is emelt fővel zártak. A korábbi években rendszeres dobogós helyezés hiányának – alighanem – egyik legfőbb oka a jó néhány sérülés volt. Ugyanis szinte minden korosztályban akadt egy-két meghatározó hiányzó a legjobbak közül.Mint arról beszámoltunk, a magyar lányok az előkelő hatodik helyen zárják az évet a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) által kiadott korosztályos világranglistán, miután a mieink idén nyáron is jól szerepeltek a különböző utánpótlás-világeseményeken. A magyar válogatott hatodik helyen zárt a hazai rendezésű U17-es világbajnokságon, az U16-os Európa-bajnokságon ötödik helyet szerzett, az U18-as kontinenstornán a 11. lett, míg a szintén itthoni U20-as Eb-n ugyancsak ötödikként végzett. Így bár az érem ezúttal elmaradt a leányválogatottaktól, de ezzel együtt is emelt fővel zártak. A korábbi években rendszeres dobogós helyezés hiányának – alighanem – egyik legfőbb oka a jó néhány sérülés volt. Ugyanis szinte minden korosztályban akadt egy-két meghatározó hiányzó a legjobbak közül.
Toman Dórának (Csata DSE) fáradásos lábtörés, míg Rátkai Eszternek (NKA Pécs) gerincsérülés miatt kellett kihagynia a júliusi, debreceni U17-es világbajnokságot. Az egy hónappal későbbi U16-os Eb-re Toman ugyan már felépült, viszont Rátkai a kontinenstornán sem lehetett ott (néhány hete tért vissza), a soproni Kókai Patríciával egyetemben, aki ugyancsak gerincproblémákkal szenvedett, amelyek után a nyáron meg is kellett műteni, emiatt pedig a teljes 2022-23-as bajnoki évadot ki kell hagynia. A Sopronban rendezett U20-as Európa-bajnokságon is akadt nagy hiányzója a magyar csapatnak, méghozzá Miklós Melinda személyében. A szekszárdi reménységet Achilles-ín-sérülés hátráltatta, majd neki is elkerülhetetlenné vált a műtét – bő öt hónapnyi rehabilitáció után októberben tért vissza.
– kezdte a helyzetértékelést az Utánpótlássportnak Székely Norbert, a felnőtt női válogatott szövetségi kapitánya, akit ezúttal utánpótlás szakmai koordinátori minőségében kérdeztünk. – Ugyanakkor az alapmegállapítás sajnos tényleg igaz, megszaporodtak a sérülések. Az elmúlt nyáron a kiemelt tehetségeink közül négy-öt játékosunk is kihagyni kényszerült az adott korosztályos világversenyt. Ami hatalmas probléma, mivel ezek a fiatalok a vb-n és az Eb-n olyan ingereket kaphatnak, olyan tapasztalatokat gyűjthetnek, amelyeket sehol máshol nem lehet modellezni. Ugyanis a legmagasabb szinten mérethetik meg magukat, és kvázi
Persze, minden sérülés egyedi, de összességében az kijelenthető, hogy a játékosaink java része rosszul vagy túlterhelt.”
A vb-n hatodik helyet elérő U17-es válogatott legjobbja, egyben csapatkapitánya, Toman Petra (szintén Csata-nevelés, jelenleg a DVTK játékosa) éppen a világbajnokságon, annak utolsó mérkőzésén szenvedett térdszalagszakadást, így ő is hosszú kényszerpihenő elé nézett. Jelenleg is a rehabilitációját végzi, várhatóan csak a következő szezonban léphet majd pályára legközelebb.
„A kialakult helyzetre reagálva az MKOSZ elnöksége megbízott azzal a feladattal, hogy a leányszakágban a legtehetségesebb játékosainknak hozzunk létre egy kiemelt státuszú csoportot, és az ebben lévő fiatalokat folyamatosan monitorozzuk.
Mert sajnos sokszor előfordul, hogy ezek a lányok a nagyon sima, egyoldalú mérkőzéseken is szinte végig a pályán vannak, és az ötven-hatvan pontos győzelmekből pedig nem sokat profitálnak. Szeretnénk az ilyen helyzeteket minél inkább elkerülni. Elindultak a beszélgetések a klubokkal, és úgy érzem, ebben az évadban már valamivel jobb a helyzet, mint volt korábban, de persze ez nem azt jelenti, hogy mostantól hirtelen drasztikusan visszaesik majd a sérülések száma. Annyi biztos, hogy jobban oda kell figyelni a terhelés és a pihenés megfelelő arányára. Fontos, hogy a játékosok esetén egyéves periódusokban gondolkodjunk, a klubokban az edzők ne csak a bajnokságokban lejátszott meccsekkel kalkuláljanak, hanem a válogatottban kapott terhelést is adják hozzá ehhez. Szem előtt tartva, hogy a tehetségeink a legmagasabb szintű meccseken, vagyis az Eb-ken és vb-ken tudásuk legjavát nyújthassák, ne pedig az történjen, hogy sérülés miatt ott sem lehetnek.”
A kiemelt státuszban jelenleg 26 lány szerepel, a 2003-as születésűektől a 2008-as korosztályig bezárólag.
(Kiemelt képünkön: Toman Petra / Forrás: FIBA.Basketball)