Ismét – immár 15. alkalommal – a soproniak sikerével zárult a női NB I/A-csoportos kosárlabda-bajnokság, miután az Euroliga-győztes együttes a döntőben a Szekszárd csapatát múlta felül. Ahogyan az elmúlt években, a 2021/22-es bajnokságban is számos korosztályos játékos kapott lehetőséget a felnőtt első osztályban, és többen közülük már nemcsak epizód-, hanem akár főszerepben is feltűntek. Összegyűjtöttük, kik nyújtották a legjobb teljesítményt a 2002-ben vagy később született fiatalok közül.
1. Dombai Réka
Az utánpótláskorúak mezőnyéből a Győr 19 éves kiválósága, Dombai Réka átlagolta a legtöbb pontot (10,8) az alapszakaszban, miközben 3,5 lepattanót, 3,1 gólpasszt, illetve 1,5 szerzett labdát jegyzett. A rájátszásban aztán ezeket a számait is felülmúlta: meccsenkénti 11,5 pontját jobb dobószázalékkal érte el (ez 44-ről 50-re emelkedett), valamint a VAL-mutatója is kiugróan megnőtt (13,2 után 16-ra). Kulcsszerepe volt az Iványi Dalma vezette, végül ötödik helyen záró Rába-parti együttesben.
2. Miklós Melinda
A 18 éves Miklós Melinda igazolta az ezüstérmesként záró Szekszárd színeiben, hogy már nemcsak ígéret, hanem fontos láncszem Zseljko Djokics alakulatában. Egyértelműen jelzi szintlépését, hogy pontátlaga 4,6-ról 7,1-re ugrott az alapszakaszban, és az U20-as mezőnyből a második leghatékonyabb produkciót nyújtotta (10,6-os VAL-mutató). A Sopron elleni bajnoki döntőben is megvillantotta tehetségét, hiszen 17 pontot – közte öt triplát – dobott az idei Euroliga-győztes otthonában. A hazai bajnokság mellett a nemzetközi porondon, az Euroligában is rendre szóhoz juthatott.
3. Boros Júlia
A tavalyi korosztályos vb-n az All-Star csapatba is beválasztották Boros Júliát, ám a 19 éves hátvédnek korántsem alakult olyan jól a klubévad, mint Dombainak vagy Miklósnak.
A BEAC-cal lemaradt a rájátszásról, és a statisztikái is elmaradtak a korábbiaktól (11 pont, 12,5 VAL), viszont ezzel együtt is majdnem tíz pontot átlagolt (9,7), amellyel az U20-asok közül a második legjobb lett, s az őszi hullámzó formája után a tavasszal stabilabb, jobb játékot mutatott.
4. Madár Eszter
Szeptemberben kifejezetten rosszul, hat vereséggel kezdte a bajnokságot a Vasas, de a 20 éves Madár Eszter – remek teljesítményével – már ekkor is többször kitűnt.
Majd novembertől a pasarétiek magukra találtak, és végül a hatodik helyen zártak . az előrelépésben a fiatal erőcsatárnak meghatározó szerepe volt. Az alapszakaszban meccsenként 7,6 ponttal és 4,1 lepattanóval zárt.
5. Gyöngyösi Janka
Listánk legfiatalabbja a Csata mindössze 17 éves tehetsége, Gyöngyösi Janka, aki az előző, bemutatkozó évada után ezúttal már minden mérkőzésen sok játékpercet kapott (19,3) Tursics Krisztián vezetőedzőtől, s a lehetőséggel a reménység élt is.
Öt alkalommal kétszámjegyű pontszámot ért el az alapszakaszban, majd a rájátszásban ugyanez még egyszer szintén összejött neki, így nem csoda, ha az ősztől akár még nagyobb feladatokat kaphat.
Az összeállítás első négy helyezettje meghívott kapott a felnőttválogatott májusi összetartására is. Székely Norbert szövetségi kapitány így értékelte a fiatalok egész éves produkcióját az Utánpótlássportnak.
„Többen látványosan előreléptek, s ebben nyilvánvalóan nagy szerepet játszott az, hogy tagjai voltak a tavaly nyári, debreceni U19-es vébén szenzációs bronzérmet szerző korosztályos nemzeti csapatnak. Örvendetes, hogy az úgynevezett fiatalszabály meghozta a kellő eredményt, és az edzők nemcsak azokat vetik be, akiket az előírás miatt muszáj, vagyis a 2001-es születésűeket. hanem a náluk fiatalabbakat is. A klubok rájöttek, hogy érdemes számolni az ígéretes utánpótláskorúakkal, fontos menedzselni a karrierjüket, mert így válhatnak a csapatok hasznos játékosaivá akkorra, amikor már kikerülnek a szabály védőernyője alól.”
További korosztályos hírekKOSÁRLABDÁBANa sportági aloldalunkon.