Labdarúgás: több fiatal is szóhoz juthat a hétvégén kezdődő NB II-ben

P. K. utanpotlassport.huP. K. utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2020.02.01. 11:24
Címkék
Vasárnap a labdarúgó NB II-ben is megkezdődik a tavaszi szezon. A másodosztályban – az élvonallal ellentétben – az összes csapatnak kötelező minden meccsen két, 1999-ben vagy az után született játékost a pályára küldenie, így nagyobb szerep jut a fiataloknak, mint az első osztályban. A rajt előtt érdemes áttekinteni, kik játszottak eddig a legtöbbet, kik a legfiatalabbak, kik lehetnek az idény felfedezettjei.

Az NB II őszi szezonjában három 16 éves futballista is pályára lépett. Igaz, azóta már mind a hárman betöltötték a 17. életévüket. A liga legifjabb játékosa az MTK-ban futballozó Zuigeber Ákos, aki 16 éves, 8 hónapos és 27 napos volt, amikor augusztusban először pályára lépett a másodosztályban, a Csákvár ellen. A tavaly az U17-es Eb-n és októberben a vb-n is szerepelt, utóbbin gólt is szerzett, ám megsérült az ausztrálok elleni találkozón, és azóta nem léphetett pályára az NB II-ben sem. Addig négy bajnokin két-két gólt és gólpasszt jegyzett. Rajta kívül még ketten debütáltak 16 esztendősen a másodosztályban ebben az idényben, de egyikük sem kapott sok szerepet: a szolnoki védőnek, Kurdics Leventének három meccsen összesen csak 16 perc jutott, a szombathelyi középpályás, Schuszter Roland pedig egy mérkőzésen játszott, kezdőként 45 percet kapott.

Varju Benedek 18 évesen alapembernek számít az MTK-ban Fotó: MTK Budapest
Varju Benedek 18 évesen alapembernek számít az MTK-ban Fotó: MTK Budapest

Varju Benedek 18 évesen alapembernek számít az MTK-ban  •  Fotó: MTK Budapest

Az ősszel a legeredményesebb utánpótláskorú játékos az NB II-ben az U21-es válogatott, budafoki Szabó Máté (21) volt, aki 1999 januárjában született, így még éppen beleesik abba a megkötésbe, amely szerint a másodosztályban minden csapatnak, minden mérkőzésen legalább két, 1999-ben vagy az után született játékost kötelező pályára küldenie. Ugyanakkor Szabó nemcsak az életkorának köszönheti a stabil csapattagságot, hiszen a hét góljával második a házi góllövőlistán, a 19 bajnokin elért 1610 játékpercével pedig a legtöbb lehetőséget kapó fiatalok közé tartozik az NB II-ben. Ráadásul a tavasszal sokat tehet még azért, hogy az 1912-ben alapított Budafoki MTE története során másodszor az élvonalban szerepelhessen (az egyesület eddigi egyetlen első osztályú részvétele az 1945–1946-os idényre datálódik − a szerk.), hiszen a tavaszi szezont a feljutást érő 2. helyről kezdi meg a csapat. Amennyiben Szabó a jó formáját a folytatásra is át tudja menteni, még az idény felfedezettjévé is válhat az NB II-ben. Igaz, a hét góljából hármat az első három fordulóban lőtt, a legutóbbi hat bajnokiján viszont már nem talált kapuba a balszélső.

Ősszel 19 olyan focista volt, aki az évadbeli első bajnokiját 18 éves kora előtt játszotta. Közülük négyen a Haladás (Schuszter mellett Szakály Szabolcs, Doktorics Ákos és Tóth Milán), hárman pedig az ETO FC Győr játékosai (Szabados Attila, Kalmár Olivér, Vitális Milán). Az NB II-ben lehetőséget kapó fiatalok közül többen is meghatározó szerepet játszanak a korosztályos bajnokságban: a szombathelyi Tóth Milán (17) 13 góllal vezeti az U19-es I. osztály góllövőlistáját, és két meccsen 14 percet már az NB II-es felnőttcsapatban is játszott; a győri Vitális Milán (18) 12 mérkőzésen szerepelt az U19-es bajnokságban listavezető ETO-ban, az NB II-ben pedig kétszer állt be, igaz, csak egy-egy percre.

A legfiatalabb átlagéletkorú együttese az NB II-ben az MTK-nak van; 24 év. A kék-fehérek 28-as keretéből nyolcan is húsz év alattiak, közülük hárman játszottak tíznél több bajnoki meccsen: Kata Mihály (17 éves), Varju Benedek (18) és Mezei Szabolcs (19). Az említettekből minden tétmeccset figyelembe véve Varju volt a legtöbbet a pályán, 20 tétmérkőzésen (ebből 18 volt a bajnoki) 1762 percet játszott, egy-egy gólt és gólpasszt is elért, és miután a listavezetőnél vált alapemberré (a 18 bajnokit két kivétellel végigjátszotta), akár ő is válhat az NB II-es idény felfedezettjévé, ha az eddigi jó teljesítményét a tavaszi szezonra is átmenti.

Az NB II-ben ősszel a vizsgált korosztályból, vagyis az 1999-es vagy az utáni születésűek közül egyébként a 20 éves Hajnal Balázs töltötte a legtöbb időt a pályán, az Újpest FC kölcsönjátékosaként a Vác FC mind a 20 bajnoki meccsét végigjátszotta.

A téli átigazolási időszakban a 21 év alatti fiatalok körében nagy mozgás nem volt az NB II-ben, de például a Győr két fiatalt is elveszített: az ősszel 17 bajnokin szóhoz jutó, hat gólt és három gólpasszt elért 19 éves szélső, Szánthó Regő a Ferencvárosba szerződött , míg a 12 meccsen szerepelt, 18 éves védekező középpályás, Hidi M. Sándor a Vasasba igazolt. Az MTK után a második legfiatalabb átlagéletkorú kerettel rendelkező (24.9 év) Vasas egyébként aktív volt az ifjak szerződtetésében, hiszen a DVSC-ből érkezett a védő Ujvárosi Ádám is, a Kubala Akadémiából pedig két utánpótláskorú, a még csak 16 esztendős Farkas Botond és a 17 éves Kapornai Bertalan is felkerült az első kerethez.

Az NB II első tavaszi fordulóját vasárnap rendezik, hamarosan kiderül, az említtetek, illetve a többi fiatal közül kik válhatnak főszereplővé a tavaszi szezonban...

NB II, A 22. FORDULÓ PROGRAMJA
Február 2., vasárnap
14.00: Kazincbarcika–FC Ajka
14.00: Nyíregyháza Spartacus–Soroksár
14.00: Vác FC–Budaörs
14.00: Budafoki MTE–Csákvár
14.00: Szombathelyi Haladás–Szeged-Csanád Grosics
14.00: Gyirmót FC Győr–BFC Siófok
14.00: Tiszakécske–ETO FC Győr
17.00: Vasas FC–Békéscsaba
17.00: MTK Budapest–Dorogi FC
Szabadnapos: Szolnoki MÁV FC

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik