Az NB I-ben az ősszel pályára lépett, 21 év alatti magyar játékosok összegzését érdemes a legfontosabb számokkal kezdeni. A jelzett korosztályból húszan kaptak szerepet, kilenc csapatban – a Mezőkövesd, a Paks és az Újpest kivételével a többi együttesben játszottak fiatalok.
A húsz játékos 5600 percet töltött a pályán, vagyis egy játékos az őszi szezonban átlagosan 280 percnyi játéklehetőséghez jutott. A fiatalok fordulónként 350 percet kaptak, ez utóbbi szám több mint 100 perces visszaesést jelent az előző idény 457-es átlagához képest. Ez azért is lehet meglepő, mert a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) az őszi szezon elején megváltozott formában, de ismét visszavezette a fiatalszabályt, mely alapján azok a csapatok, amelyeknél átlagosan egy, 1999. január 1. után született labdarúgó mind a 33 fordulót végigjátssza, az idény végén 50 millió forintos pluszdíjazásban részesülnek. Ez az ösztönző a jelek szerint nem motiválta igazán a klubokat. A visszaesésre az is magyarázatot adhat, hogy búcsúzott az élvonaltól a fiataloknak jelentős szerepet adó MTK; a feljutó ZTE, Kaposvár duó pedig nem tudta pótolni a fővárosi kék-fehérekkel együtt kieső U21-es játékperceket.
Ha részletesen is megvizsgáljuk, ki mennyit játszott, akkor azt láthatjuk, hogy a húsz játékosból csak hatan szerepeltek 500 percnél többet, vagyis a többség csak kiegészítő szerephez jutott. A legtöbb meccsen – 15 találkozón – a kisvárdai Kovácsréti Márk bizonyíthatott, a legtöbb játékpercet (1046) pedig a ZTE Fehérvárról kölcsönvett jobbhátvédje, Bolla Bendegúz töltötte a pályán. A fiatalok a legtöbb időt, 1172 percet a DVSC-ben szerepeltek, köszönhetően elsősorban a játékosok összetett listáján 931 perccel a 2. helyen végző Kusnyír Eriknek. Ha a fiatalszabály percszámítását vesszük figyelembe – melynél a 2000. január 1. után születettek percei duplán számítanak – akkor is a DVSC áll az élen 2197 perccel, második a Puskás Akadémia 1790 perccel, harmadik a Kisvárda 1560-nal. E három csapatnak reális esélye van arra, hogy a hátralévő 17 fordulóban elérje a 2970 percet, ami szükséges ahhoz, hogy a fiatalszabály betartása esetén járó plusz ötvenmillió forintos forrásban részesüljön egy klub. A dupla perceknek köszönhetően a DVTK (1220) sincs ettől messze.
Az őszi szezonban Bolla Bendegúz volt az egyetlen, aki szinte csak sérülés vagy eltiltás miatt hiányzott, egyébként kezdőként számolt vele edzője, Dobos Barna. Tizenkét meccse közül csak a Kisvárda ellenit nem játszotta végig, amikor kiállították az 56. percben. A 2017–18-as évadban a Videoton futballistájaként már egy mérkőzésen élvonalbeli lehetőséghez jutó Bolla a lehetséges játékpercek 77 százalékát a pályán töltötte.
A többiek szereplését jelentősen befolyásolta a csapat aktuális formája, vagy éppen az, hogy ki irányítja az együttest. Az idény elején úgy tűnt, hogy a 20 éves, kispesti Banó-Szabó Bence lehet az ősz egyik legfoglalkoztatottabb játékosa, ugyanis Giuseppe Sanninónál a Honvéd első hét tétmérkőzésén (ebből négy európai kupameccs volt, három pedig bajnoki) kezdő volt, ötöt végig is játszott. Miután azonban az első három bajnokin kikaptak a piros-feketék, a középpályás kikerült a csapatból, amely aztán nélküle is vereséget szenvedett a DVSC-től. A 4. és a 11. forduló között már csak négyszer kezdett, de egy találkozót sem játszott végig, a legutóbbi öt fordulóban pedig rendre csereként lépett pályára. Végül 583 perccel fejezte be az őszt, ami az összesített lista 5. helyét eredményezte – viszont sikerélményt jelenthet számára, hogy a Mezőkövesd ellen megszerezte pályafutása első NB I-es gólját.
Az őszi szezon korábbi szakaszában Banó-Szabó mellett még a 19 éves Kovácsréti Márk is esélyesnek tűnt arra, hogy a legtöbbet szereplő fiatal legyen, ugyanis a Kisvárdában mindegyik bajnokin kezdett a nyáron érkezett vezetőedzőnél, Miriuta Lászlónál, pedig korábban még egy meccse sem volt az élvonalban. A 8. fordulót követően a kispadra visszatérő Dajka Lászlónál – aki az előző idényben egyáltalán nem szerepeltette az U-válogatott középpályást – viszont kikerült az alapcsapatból, és azóta már csak kétszer kezdett, de egy meccset sem játszott végig. A 15. fordulóban, az Újpest ellen csak egy percre állt be, majd a Fehérvár ellen 2–0-ra elveszített hazai bajnokin a második félidőre cserélték be. Így végül 780 játékperccel zárta az őszt, amivel Bolla és Kusnyír mögött a harmadik helyen végzett a 21 éven aluli játékosok összevetésében.
Igazi hullámvasút volt az NB I-ben az őszi szezonban bemutatkozó, 18 esztendős Radics Mártonnak is. A Puskás Akadémia védekező középpályása négy meccsen kezdett, majd a Fradi ellen a 23. percben lecserélték, aztán hét találkozón nem szerepelt, majd az utolsó öt fordulóban mindig a pályán volt, négyszer kezdőként, végül összesen 585 percig jutott. Felcsúti csapattársa, a 18 éves Kiss Tamás – akit megválasztottak az előző idény felfedezettjének – a nyáron kinevezett vezetőedzőnél, Hornyák Zsoltnál kevés lehetőséget kapott. Bár 11 forduló alatt 10 meccsen játszott, kezdőként csak egyszer, a legutóbbi öt fordulóban végig a kispadon ült. Érdekesség, hogy a legeredményesebb U21-es játékos a kétgólos debreceni Kundrák Norbert volt (20), aki öt találkozón csak 147 percet töltött a pályán a DVSC-ben, amely a nyáron szerződtette a Ferencvárostól.
A 21 év alatti futballisták játékpercei az NB I-ben
Csapatrangsor
DVSC 1172 perc, ZTE 1046, PAFC 895, Bp. Honvéd 869, Kisvárda 780, DVTK 610, FTC 160 Mol Fehérvár 42, Kaposvár 29. A Mezőkövesd, a Paks és az Újpest nem szerepeltetett 21 éven aluli magyar játékost.
Játékosrangsor*
Bolla Bendegúz (ZTE) 1046 perc, Kusnyír Erik (DVSC) 931, Kovácsréti Márk (Kisvárda) 780, Radics Márton (PAFC) 585, Banó-Szabó Bence (Bp. Honvéd) 583, Korbély Kristóf (DVTK) 519, Kiss Tamás (Puskás Akadémia) 197, Berla Attila (Bp. Honvéd) 180, Kundrák Norbert (DVSC) 147, Zsóri Dániel (DVSC és Mol Fehérvár) 108, Cipf Dominik (Bp. Honvéd) 103
*A legalább 100 percet játszók listája.
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon