Leiner Soma Noha a fordulók egyharmadán már túl vagyunk, egyelőre semmi sem dőlt el a kiemelt utánpótlás-bajnokságokban. Az élmezőny minden korosztályban szoros, de meglepő lenne, ha a Budapest Honvéd-MFA vagy a Puskás Akadémia nem vinne haza trófeát a szezon végén. Kilenc forduló után ugyanis ezen együttesek állnak az első két helyen az összesített táblázaton, jelenleg azonban mindhárom évjáratban a kispestiek vezetnek. Tegyük hozzá, hogy előnyük egyik esetben sem nagyobb két pontnál. A kiesés szele egyelőre a frissen feljutott Videotont csapta meg a leginkább; a fehérváriak az U16-os, illetve az U17-es élvonalban is a tabella aljára szorultak.Leiner Soma Noha a fordulók egyharmadán már túl vagyunk, egyelőre semmi sem dőlt el a kiemelt utánpótlás-bajnokságokban. Az élmezőny minden korosztályban szoros, de meglepő lenne, ha a Budapest Honvéd-MFA vagy a Puskás Akadémia nem vinne haza trófeát a szezon végén. Kilenc forduló után ugyanis ezen együttesek állnak az első két helyen az összesített táblázaton, jelenleg azonban mindhárom évjáratban a kispestiek vezetnek. Tegyük hozzá, hogy előnyük egyik esetben sem nagyobb két pontnál. A kiesés szele egyelőre a frissen feljutott Videotont csapta meg a leginkább; a fehérváriak az U16-os, illetve az U17-es élvonalban is a tabella aljára szorultak.
Tavaly nyáron a Magyar Labdarúgó Szövetség nagy reményekkel, illetve elvárásokkal hajtott végre radikális változtatásokat a kiemelt utánpótlás-bajnokságokban. Az U16-os, az U17-es és az U19-es sorozatokat oly módon egységesítették, hogy ugyanazok a klubok szerepeltek a három kiírás első, illetve másodosztályában. Az élvonalban nyolc kiemelt egyesület indulhatott az említett korosztályokban, az évad vesztese a Vasas Kubala Akadémia volt, amely a két fiatalabb korosztály összesített eredményei alapján búcsúra kényszerült, míg a Videoton feljutott, miután bajnok lett az U17-es másodosztályban. A legrosszabb, de nem kieső helyen az Illés Akadémia zárt, a szombathelyiek azonban fölényesen – 11–2-es összesítéssel – győzték le a második vonal ezüstérmesét, a gyulai Grosics Akadémiát.
A nyáron kilátásba helyezték a nyolccsapatos rendszer megváltoztatását, pontosabban a létszám megemelését. Erre több klub is javaslatot tett, még a bajnokság előtti hetekben is kérdés volt, marad-e az egy éve bevezetett szisztéma. Végül a szövetség kitartott elképzelései mellett, és nem módosította a kiírást.
Habár a három utánpótlás-bajnokság egységes, mégis külön kell kezelnünk azokat, pontosabban muszáj kétfelé bontanunk: míg az U19-es élvonal végeredménye nem dönt a kiesés, feljutás kérdésben, addig az U16-os, illetve az U17-es sorozaté igen, hiszen a két korosztály összesített utolsója búcsúzik, az utolsó előtti pedig osztályozót játszik a bennmaradásért. Ez azt jelenti, hogy a kiélezett harcban a csapatok huszonöt százaléka is kieshet, ami teljesen szokatlan a sportvilágban. A témáról Salkovics Gábort, az MTK U19-es csapatának vezetőedzőjét kérdeztük.
„Teljesen másképpen kell kezelni a három bajnokságot: az U19-es abszolút kiszámíthatatlan. Részint azért, mert abban utolsó éves ifjúsági játékosok játszanak, de attól is függ a meccsek kimenetele, hogy a klubok éppen kit szerepeltetnek az NB III-as együttesükből. Azt gondolom, hogy összességében a Honvéd és a Puskás Akadémia kiemelkedik ebben a korosztályban. Az U16-os, illetve az U17-es élvonal eredményeit együtt kell nézni, mert ez a két bajnokság dönt a lényegi kérdésekről. Sajnos a teher rá is nyomja a bélyegét a csapatok játékára: a legtehetségesebb játékosok nem játszanak felfelé, az edzők kényszer alatt dolgoznak, többeket elbocsátanak, ha nem hozzák az elvárt eredményeket. De a legnagyobb gond, hogy a játékosokon már ilyen fiatalon óriási a nyomás, és a csapatok, hogy elkerüljék a kiesést, célfutballt játszanak. Természetesen akadnak kivételek, és örülök, hogy az MTK azon kevés csapat közé sorolható, amely a saját stílusában játszik. Úgy gondolom, hogy sajnos éppen az előbb említettek miatt nincsenek színvonalas meccsek ebben a két korosztályban, nem alakulnak ki stílusjegyek, pedig ebben az életkorban pont ez lenne a lényeges.”
A kiegyensúlyozott mérkőzések azonban mindenképpen a pozitív oldalra sorolhatók; a kérdés, hogy a szövetség enged-e a következő nyáron az egyre erősödő hangoknak, és megtalálja-e az arany középutat az utánpótlás-bajnokságok kiírásában.
További korosztályos hírekLABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.