Futsal: biztató jelek, de még messze a felzárkózás

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2017.06.07. 16:29
Címkék
Véget értek a futball „kis tesójának”, a futsalnak az utánpótlás-bajnokságai, s a záróra jó alkalmat kínált arra, hogy fölfessük a szakág hazai és nemzetközi térképét. Nos, a konklúzió levonása után nincs miért pezsgőt bontani: bár kétségkívül akadnak biztató jelek, azért akad még tennivalójuk a felzárkóztatásért munkálkodóknak.

Rácz Roland A futsalszakág helyzete még mindig mostoha Európa-szerte, noha az elmúlt bő évtizedben számos előrelépés történt a sportág elfogadásának érdekében. Ugyan 2010-ben Magyarország rendezhette az Eb-t, 2015-ben pedig nagy sajtóvisszhangot kiváltó mérkőzésen győzte le a férfi A válogatott a román együttest, ráadásul a múlt év is emlékezetes maradhat Dárdai Pál és Kis János közös berlini futsalos edzése miatt, a szakág még mindig csak megtűrt „kis testvérként” van jelen hazánkban.Rácz Roland A futsalszakág helyzete még mindig mostoha Európa-szerte, noha az elmúlt bő évtizedben számos előrelépés történt a sportág elfogadásának érdekében. Ugyan 2010-ben Magyarország rendezhette az Eb-t, 2015-ben pedig nagy sajtóvisszhangot kiváltó mérkőzésen győzte le a férfi A válogatott a román együttest, ráadásul a múlt év is emlékezetes maradhat Dárdai Pál és Kis János közös berlini futsalos edzése miatt, a szakág még mindig csak megtűrt „kis testvérként” van jelen hazánkban.

Rába ETO U17 Futsal
Rába ETO U17 Futsal

A RÁBA ETO U17-es bajnokcsapata  •  Forrás: eto.hu

Márpedig a futsal múltja egészen az 1930-as évekig nyúl vissza, a közhiedelemmel ellentétben nem Brazíliáig, hanem Uruguayig. A játékot, amelyet a kezdetektől 4+1-es felállásban játszanak, kifejezetten az utánpótlás korú játékosok versenyeztetésére találták ki. A dinamikus, gyors, látványos játék hamarosan népszerű lett Dél-Amerikában, így nem csoda, hogy a legnevesebb nagypályás sztárok – mint Zico, Ronaldinho vagy Ronaldo – is a futsalpályán kezdték bontogatni szárnyaikat.

Noha a futsal már több, mint harminc éve létezik szervezett formában hazánkban is, a nagy pályás futballban tevékenykedők máig sokszor inkább ellenségként, sem mint lehetőségként tekintenek a kis pályás változatra, pedig a futsal a labdarúgás kiegészítő sportága, amely a játékosok technikai és taktikai felkészítése mellett új kifutási lehetőséget is kínál a futballistáknak.

Magyarországon jelenleg az országos első, illetve másodosztály mellett már megyei szinten is versenyezhetnek a játékosok, s női felnőtt-, valamint utánpótlás-bajnokság is működik. A felnőttsorozatok mellett kuparendszerű korosztályos bajnokságokban játszanak a fiatal futsalosok, a fiúk országos bajnokságát két osztályban, öt korosztályban (U11, U13, U15, U17, U20) írják ki, míg a leányok szintén csak két osztályban, de csak három korosztályban (U13, U15, U17) szerepelhetnek. Az elmúlt évek nagy előrelépése, hogy létrejöttek a megyei bajnokságok, amelyekben sok ezer utánpótláskorú játékos rúgja a labdát, így nagyjából 12 ezerre tehető az igazolt futsalosok száma az országban.

A legjobb utánpótláskorúak persze az NB I-ben vagy az NB II-ben mérettetik meg magukat. Akadnak magyar léptékkel mérve nagy múltúnak nevezhető futsalklubok, amelyekben a „rendes” focihoz hasonlóan felmenő rendszerű képzés zajlik, esetenként már óvodás kortól egészen a felnőttfutsal kapuját jelentő U20-as bajnokságokig. Ugyanakkor a szakág relatív fejletlenségét mutatja, hogy sok szakosztály még nem képes saját utánpótlásbázis kiépítésére, működtetésére. Az esetek döntő többségében a futsal utánpótlásában szereplő játékosok nagypályán is sportolnak – vagy legalábbis ott kezdték pályafutásukat. A futsal sok esetben csupán megtűrt „rokon” idehaza a taorendszerben a játékosokat egymástól féltve őrző egyesületek között, s ez a szerep az utánpótlásban talán még inkább jellemző, mint a felnőttsportolók esetében.

A 2016/17-es évadban nemrégiben befejeződtek a szakág utánpótlás-bajnokságai, túl vagyunk a döntőkön. A fiúk mezőnyében – a felnőtt bajnoksághoz hasonlóan – a hazánkban messze a legjobb feltételekkel büszkélkedő Rába ETO csapatai domináltak: az öt korosztályból kettőt is megnyertek az első osztályban, miközben az U20-as finálét elveszítették a nagy rivális Aramis SE ellen. A második vonalban kizárólag fővárosi klubok ünnepelhettek; U17-ben magabiztosan védte meg bajnoki címét az ELTE-BEAC, míg U20-ban az Airnergy fiataljai bizonyultak a legjobbaknak. A leánysorozatokban Tolnára, Debrecenbe és Miskolca kerültek az aranyak az NB I-ben, az NB II egyetlen korosztályban pedig a Hungária SC diadalmaskodott.

Örömteli, hogy a legjobb magyar futsaljátékosok mind több korosztályban viselhetik a címeres mezt. Az UEFA legutóbbi, a futsal fejlesztése érdekében hozott döntése alapján 2019-től az U19-es korosztályban is kétévente rendeznek Európa-bajnokságot. Bizakodva várhatjuk a korosztály első kontinensviadalát, hiszen a jelenlegi U17-es válogatott nemrégiben Szlovéniában megnyerte az UEFA utánpótlástornáját.

Persze a körön belül lévők abban is reménykednek, hogy a futsalszakág fejlődésével párhuzamosan annak elfogadása is felgyorsul, és mindebből az egész magyar labdarúgás profitál majd.

A KOROSZTÁLYOS FUTSALBAJNOKSÁGOK GYŐZTESEI
Fiúk. NBI.U11: Szilády RFC. U13: DLA Utánpótlás. U15: Rába ETO. U17: Rába ETO. U20: AramisSE. NB II.U17: ELTE-BEAC. U20: Airnergy FC.
Leányok. NB I.U13: Tolna-Mözs. U15: DVTK-Vénusz. U17: DEAC. NB II.U15: Hungária SC

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik