Játék tizenegyezer forintért

Vágólapra másolva!
2003.09.18. 21:32
Címkék
A magyar labdarúgásban uralkodó állapotok miatt manapság ritkán számolhatunk be sikerekről. A még tavaly indított és kéthetente jelentkező sorozatunkban azonban olyan fiatal játékosokkal foglalkozunk, akik a közeljövőben változtathatnak a helyzeten. A sportág tehetségeinek ügyét felkaroló e-on cég jóvoltából általában fiatal labdarúgók terveiről, múltjáról és jövőjéről számolunk be. Ezúttal viszont azt próbáltuk kideríteni, a futballozó tizenévesek szülei mennyit áldoznak gyermekük sportolására.
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
Nincs olyan szülô, aki ne áldozna arra, hogy a gyereke a legjobb szerelésben focizzon (Fotó: M. Németh Péter)
"Komolyan mondom, a világ pénze kevés lenne! Kell ugye mez, számozással persze, sportszár, sípcsontvédő, két garnitúra melegítő, labda, tavaly vettünk négy edzőtrikót, ja, és a cipő, amit szinte évente cserélnünk kell – istenem, nő a gyerek, mint a gomba! S akkor nem mindegy ám, hogy milyen márkájú dresszt veszünk! Ki van adva, az idén Pumára van szükség, holott tavaly az Umbrót vetették meg velünk. Aztán a gyerek menne edzőtáborba, egy hét a Balaton partján tizenkilencezer forint, plusz az útiköltség. A külföldi túrákról és a tagdíjról már nem is beszélek. Jó, jó, ma már semmi sincs ingyen, de kérem, legalább meleg vízben fürödhessenek a srácok!”
Hasonlóan panaszkodna szinte mindegyik szülő, akinek gyermeke futballozik, az iménti monológot speciel egy "újpesti” apuka harsogta el. Pedig csupán azt tudakoltuk tőle, cirka mennyit költ évente fia sportolására.
Kiderült, sokat, sőt, annál is többet!
Oroszi Sándor, a lila-fehér klub utánpótlás-vezetője a következőket mondta, amikor a "piszkos anyagiakról” faggattuk:
"Nálunk háromezerötszáz forint a tagdíj, és a szociális helyzetre való tekintettel ebből tudunk engedni. Ha szűkös anyagi lehetőségű családból két gyerek is focizik nálunk, előfordulhat, csak egyikük után kérünk pénzt. Az egyhetes edzőtábor – körülményektől függően – körülbelül tizennyolc, harmincötezer forint. Tizenévesek esetében szponzorok híján a szülők fedezik a gyerek költségeinek kilencven százalékát, mivel a klub sem edzésfelszerelést, sem labdát nem tud adni.”
A Ferencvárosnál Telek András, a zöld-fehérek utánpótlás-vezetőinek egyike adott fevilágosítást arról, hogy az ország legnépszerűbb csapatában futballozva milyen költségek terhelik a háztartást. A korábbi válogatott játékostól megtudtuk, hogy a tagdíj háromezerbe kerül, ehhez hozzájön az edzőtáborok költsége, hogy mindenki magának veszi meg a szükséges felszereléseket, hogy labdát az egyesület ad, mivel a Nike a klub támogatója, a tizenéves labdarúgók kapnak némi kedvezményt a márkaboltokban. A népligeti utánpótlásbázison amúgy nagyon jók a körülmények, hat füves és egy műfüves pálya van.
Az utóbbi időben több élvonalbeli futballistát neveltek Debrecenben. A DVSC-MegaForce együttesével kapcsolatban lévő Loki Focisulit Darabos Attila vezeti, aki szerint a helyzet minimum megdöbbentő.
"A fiúk havonta ezerötszáz forint tagdíjat fizetnek, de ha edzőtáborba megyünk, az körülbelül húszezerrel terheli a szülők pénztárcáját – mondta a szakember. – Külföldi túra esetén szintén a szülőknek kell fizetniük mindent, igaz, az edzők is maguk állják a költségeket. Azonban mindez semmiség ahhoz képest, hogy még pályánk sincsen. A kilencvenhármas korosztály például – alkalmanként ötezerért – csak a közeli iskola egyik pályáján tud gyakorolni. Szörnyű nap mint nap azzal szembesülnöm, hogy rengeteg ügyes gyerek hagy fel a futballal, mert a család nem engedhet meg magának ilyen kiadásokat.”
Az ország egyik legsikeresebben működő utánpótlás-egyesületénél, a Goldballnál a pálya mellett álldogálló anyuka elárulta, noha kicsit sokba kerül a gyerek sportoltatása, örül annak, hogy a nyolcéves kissrác ennyire szeret mozogni. Az 5000 forintos tagdíj szerinte kifizethető, habár a gyerek stoplisát leértékelve vették 3500 forintért.
Nem messze egy apuka 11 éves kisfiát nézve sóhajtozott: "Kell egy hernyótalpas és egy csavaros stoplis cipő, az egyik a műfűre, a másik sáros pályára. Nem kevés pénz megy el a srácra, de úgy vagyok vele: ha az ember leszokik legalább az egyik káros szenvedélyéről, akkor megspórolható a fociravaló. ”
A kaposvári Mézga Focisuli vezetője, Horváth János a helyi körülményeket balkáninak nevezte. Cserébe szinte kivételesen kevés pénzt (1000 forint) kérnek tagdíj gyanánt. "Még így is csak a srácok negyede fizet – mondta az edző. – Itt tényleg nagyon szegények az emberek, előfordult, a pénztelenség miatt abbahagyta a játékot néhány tehetség. Edzőtábor? Ugyan, nem is álmodunk arról, nálunk ez a szó azt jelenti, hogy az alapozó időszakban kimegyünk az erdőbe futni.”
Horváth János elmondta, a pénzhiány mindenekelőtt azért zavaró, mert korosztályonként akad egy-két annyira ügyes játékos, aki megfelelő körülmények közt klasszissá nőhetné ki magát…
Történik mindez akkor, amikor az utánpótlás fontosságáról beszélünk, és arról, hogy a magyar labdarúgás érdekében egyetlen tehetségnek sem szabadna elvesznie. Vajon hány olyan gyerek van, aki el sem jut odáig, hogy egyesületben sportolhasson?

Futballcipő
Adidas: 4990–14 990 Ft
Nike: 8990–14 990 Ft
Umbro: 6990–10 990 Ft
Puma: 5900–10 900 Ft
Kronos: 7900–10 600 Ft
Lancast: 4500–6990 Ft
Diadora: 5990–7990 Ft

Labda
Adidas: 4990–24 990 Ft
Nike: 5990–24 990 Ft
Joma: 4000 Ft
Winner: 3000–7000 Ft
MOlten: 7600 Ft
Umbro: 2990–9990 Ft
TOTI Sport: 4990 Ft

Sportszár
Adidas: 1190–2290 Ft
Nike: 1990-3990 Ft
Umbro: 1990–2990 Ft

Sipcsontvédő
Adidas: 1990–4990 Ft
Nike:1990–3990 Ft
Umbro: 2990 Ft
Derbystar: 1400–3990 Ft
Diadora: 1800 Ft

Mez
Adidas: 4490 Ft
Nike: 3990 Ft
Derbystar: 1400–3990 Ft
TOTI Sport: 1500–2700 Ft

Nadrág
Adidas: 4490 Ft
Nike: 2990 Ft
Derbystar: 2700 Ft
TOTI Sport: 1100–2000 Ft

Kapuskesztyű
Umbro: 2990–3990 Ft
Derbystar: 3600 Ft
Diadora: 3500 Ft
Uhlsport: 3990 Ft

Az adatok csak tájékoztató jellegűek – és természetesen az összes sportszerforgalmazót nem is soroltuk fel –, ám kiszámolható, hogy egy futballistának vágyó gyereket a legolcsóbban is 11 ezer forintból lehet pályára küldeni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik